Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu, Düzce'de konuştu: İmar barışı adı altında yapılan ruhsatsız binaların bütçe açıklarını...

Davutoğlu, Düzce’de konuştu: İmar barışı adı altında yapılan ruhsatsız binaların bütçe açıklarını kapatmak için af kapsamına alınmasının zararlarını görüyoruz

12 Kasım 1999'da Düzce'de meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi

12 Kasım 1999’da Düzce’de meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi.

Resmi kayıtlara göre, 710 kişinin hayatını kaybettiği depremin merkez üssü Kaynaşlı ilçesindeki programa vefat edenlerin yakınları katıldı. 

Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin, programda yaptığı konuşmada, devletin ve vatandaşların katkılarıyla depremin izlerinin silindiğini belirtti. Belediye olarak ilçede çalışmalara devam ettiklerini anlatan Şahin, Allah’tan bir daha böyle acılar yaşatmamasını temenni etti. 

Etkinliğe katılan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da afet dönemlerinde statü, mevki, etnik farklılıkların unutulduğunu ve sadece insan olunduğunun hatırlandığını söyledi.  

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Davutoğlu, “Biz sadece depremde kaybettiğimiz o güzel insanları anmıyoruz. Aynı zamanda bu anmalar, bizde bir deprem bilincini, farkındalığını oluşturduğu için önemlidir” dedi.

Ne kul ne de Allah nezdinde itibarı olur

Davutoğlu, İzmir’in Seferihisar ilçesinde meydana gelen depremi hatırlatarak şunları kaydetti:

“Buradan ders çıkaracağız. Bina yapmak, servet kazanma aracı değildir, insanlara huzur ve sükun duyacakları bir mesken inşa etmektir. Dolayısıyla kim sadece rant sebebiyle bir binayı eksik ve yanlış malzemeyle inşa ederse, kim o binalardaki kolonları keserse, kim küçük dünyevi hesaplar için insanların kaderiyle oynarsa en büyük kul hakkına girmiş olur ve ne kul ne de Allah nezdinde itibarı olur.”

Konuşmaların ardından hayatını kaybedenler için mevlit okutuldu. 

İmar Barışı tepkisi!

İzmir’de 115 kişinin öldüğü depremden sonra bölgeye giden Davutoğlu, ‘imar barışı’nı sert sözlerle eleştirmişti. 

İmar barışı adı altında bazı ruhsatsız binaların ruhsatlandırıldığını belirten Davutoğlu, kamu bütçe açıklarını kapatmak için imar barışının yapıldığını ve şu an bunun zararlarının görüldüğünü söylemişti. 

Davutoğlu şunları kaydemişti: “Geçmişte imar barışı adı altında yapılan bazı ruhsatsız binaların dahi kamu bütçe açıklarını kapatmak için, bir kaynak oluşturmak için bir af kapsamına alınmasının zararlarını görüyoruz. Kuralları objektif olarak ortaya konmuş bir imar yasasına ve il bazında şekillenmiş yeni bir anlayışa ihtiyaç var.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,683TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri