Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Erdoğan artık “Eski Türkiye” kavramını kullanmıyor çünkü “Eski Türkiye” geri geldi

Davutoğlu: Erdoğan artık “Eski Türkiye” kavramını kullanmıyor çünkü “Eski Türkiye” geri geldi

Ahmet Davutoğlu, “Eski Türkiye” aktörlerinin ve yasakçı zihniyetinin geri geldiğini söyledi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, T24’te Gazeteci Murat Sabuncu’nun konuğu olarak gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Erdoğan’ın uzunca bir dönem sıkça kullandığı “Eski Türkiye” ve “Yeni Türkiye” kavramlarını lügatından çıkarttığına dikkat çeken Davutoğlu, “Çünkü Eski Türkiye geri geldi” dedi.

“Eski Türkiye”nin insan onurunu zedeleyen hukuk dışı eylemlerle, manevi değerlerin zaafa uğramasıyla, yasakçı, baskıcı anlayışla, yolsuzluk ve hortumlamalarla anılan bir dönem olduğunu ifade eden Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Bir metin analizi yapın, Sayın Cumhurbaşkanı artık “Eski Türkiye” diye bir kavram kullanmıyor, “Yeni Türkiye” diye bir kavram da kullanmıyor. Peki ne oldu, “Eski Türkiye” bitti mi? “Yeni Türkiye” kuruldu mu? Sayın Cumhurbaşkanı çıkıp “Yolsuzluklarla, yasaklarla, yoksullukla mücadelede başarıya ulaştık artık Eski Türkiye kalmadı” diyebiliyor mu? Eski Türkiye’nin en etkili unsurları şu anda iktidara hakim artık. Ben başbakanlığı bıraktıktan sonra da AK Parti’ye bu zihniyetin hakim olmaması için çok mücadele verdim, Sayın Cumhurbaşkanı’na raporlar da ilettim.

BU TABLO, ESKİ TÜRKİYE’YE DÖNÜLDÜĞÜNÜN TABLOSUDUR

Bu zihniyet, yasakçı bir zihniyettir. 90’lı yıllarda sadece başörtü yasağı değil, düşünce yasağı da vardı, birçok alanda yasaklar vardı. Bu “Eski Türkiye”nin yasakları geri geldi. O dönemde Sayın Erdoğan rahatlıkla televizyonlara çıkabiliyordu ama bugün biz çıkamıyoruz. Yolsuzluklar bitti mi? Herkes biliyor ki yolsuzluklar her yere sirayet etti. Neden yolsuzluğa karşı bir operasyon yok? Çünkü “Eski Türkiye” geri döndü Yoksulluk 2004-2005 seviyelerine geldi, böyle giderse seneye 2001 seviyelerine düşecek. En önemlisi de eski Türkiye’nin aktörleri geri döndü. Başörtüsü düşmanı, İslam karşıtı, ezan karşıtı minik bir parti “Türkiye’yi ben yönetiyorum” diyor. Bir gün bu marjinal parti iktidarda daha fazla söz sahibi olsun, başörtüsü yasağını da geri getirir. Doğu Türkistan konusunda Sayın Erdoğan’ın, Sayın Bahçeli’nin niçin sesi çıkmıyor? Bu nasıl milliyetçilik, nasıl muhafazakarlık? Başörtüsünü meşrulaştıran dönemin Başbakan Yardımcısı Bahçeli, iktidarın belirleyici ortağıdır. Böyle bir tablo “Eski Türkiye”ye dönüldüğünün tablosudur. Bütün bunlara karşı “kazanımlarımızı kaybetmeyelim” deniyor. Peki kaybedilen değerler ne olacak, ilkeler ne olacak, gençliğin ümidini kaybetmesini kim telafi edecek? Bizim Gelecek Partisi olarak mesajımız çok nettir, bugünkü Türkiye’den de, eski Türkiye’den de temel ilkeler doğrultusunda memnun değiliz ve bunları değiştireceğiz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,686TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri