Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Erdoğan’a ileteceğiz, bakalım ne tavır gösterecek

Davutoğlu: Erdoğan’a ileteceğiz, bakalım ne tavır gösterecek

Ahmet Davutoğlu, hazırladıkları güçlendirilmiş parlamenter sistem modeli için diğer siyasi parti başkanları gibi Erdoğan’a da randevu taleplerini ileteceklerini söyledi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, T24’te Gazeteci Murat Sabuncu’nun konuğu olarak gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Hazırladıkları güçlendirilmiş parlamenter sistem modelini 9 Kasım Pazartesi günü kamuoyuna açıklayacaklarını söyleyen Davutoğlu, aynı gün tüm partilerden görüşme için randevu talep edeceklerini söyledi.

Erdoğan’ın tüm diyalog kapılarını kapatarak kendini Beştepe’ye hapsettiğini söyleyen Davutoğlu, randevu talebine ilişkin “Bakalım ne tavır gösterecek” dedi.

Davutoğlu, şu açıklamalarda bulundu:

Türk siyaseti kutuplaşmadan çok şey kaybetti. Bunun müsebbibi Türkiye’yi ittifaklara mahkum eden sistemi getiren başta Cumhurbaşkanı’dır. Cumhurbaşkanı kendi ittifak yaptığında bu “kutsal ittifak” oluyor, başkası yaptığında “zillet ittifakı” oluyor. Bu olmaz. Gelecek Partisi şu veya bu ittifaka eklemlenmek için kurulmuş bir parti değildir. Kiminle uzlaşırsak onunla yol yürürüz. Tüm partilerden randevu talep edeceğiz. Herkesle görüşmeye hazırız.

SAĞ SOL DENKLEMLERİ BİTTİ

Türkiye’de artık eski “sağ, sol” gibi denklemlerin ötesinde uzlaşı alanlarının olacağı kanaatindeyim. Dışlayıcı, kutuplaştırıcı dile karşı kapsayıcı, demokratik dil benimseyenler ayrışacak. Yolsuzlukları meşrulaştıranlarla, yolsuzluklara karşı mücadeleyi esas alanlar ayrışacak. Türkiye’yi dünyaya kapatmak isteyen ve içeride kendi halkına karşı propaganda makineleri işletenlerle, Türkiye’yi dünyaya açık çağdaş bir ülke yapmak isteyenler ayrışacak. Düşünce özgürlüğünü benimsemeyip sosyal medyaya varana dek her şeye yasak getirenlerle, düşünce özgürlüğünü temel insan hakları ilkesi kabul edenler ayrışacak. Yoksullaşan halkın dertlerine gözlerini kapatan kibirli tavır ile, yoksulun derdiyle dertlenenler ayrışacak. Bu ayrışmalar esnasında bazı partiler birbiriyle daha yakın olacak, bazıları ise uzaklaşacak.

TÜRKİYE’DE HUKUKU SAYGIN BİR YERE TAŞIMA ZORUNLULUĞU VAR

Şu anda yargıdaki en önemli problem, yargının talimat bekleyen bir kurum haline dönüştürülmüş olmasıdır. Anayasa Mahkemesi gibi farklı fikir beyan edenler de doğrudan hedef alınıyor. Artık hukuku siyasi mücadelenin bir meydan muharebesi halinden çıkartmak ve saygın bir yere taşıma zorunluluğu vardır. Bu yüzden güçlendirilmiş parlamenter sistem modelimizde kuvvetler ayrılığı ilkesini merkeze yerleştirmiş bulunuyoruz. Türkiye’de en kısa sürede kurumlara olan güveni yeniden tesis etmek ve kurumsal güveni teminat altına almak gerekiyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri