Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu etkisi! Kılıçdaroğlu: Esed rejimi ile normalleşmek istemiyoruz

Davutoğlu etkisi! Kılıçdaroğlu: Esed rejimi ile normalleşmek istemiyoruz

Milletini kimyasal silahlarla öldüren Esed konusunda sergilediği net tavırla bilinen Davutoğlu’nun ardından benzer açıklamalar bu kez Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Esed rejimi ile normalleşme adımlarına karşı olduklarını açıklayan CHP lideri, “Partim Esed ile görüşmek istemiyor. Göçmenleri de zorla gönderecek değiliz” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 8 Ekim Cuma günü İstanbul’da bir grup Suriyeli aktivist ile “Suriyeli Sığınmacılar; Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı toplantıda bir araya geldi. Toplantıda Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ile CHP Genel Başkan Danışmanı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz de yer aldı.

“GÖÇMENLERİ ZORLA SURİYE’YE GÖNDERMEYECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu toplantıda yaptığı konuşmada, daha önceki ifadelerinin aksine “Suriyeli sığınmacıları biz zorla Suriye’ye geri göndermeyeceğiz.” dedi. Kılıçdaroğlu açıklamasına şu ifadelerle devam etti: “ Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacıların vatanlarına dönmesi için orada münasip bir ortam oluşturmamız gerekiyor. Bu ortamın sağlanmasının şartı dönen insanların can ve mal güvenliğinin oluşması. Aynı zamanda da alt yapının inşa edilmesi; hastaneler, okullar ve yollar.” dedi.

ESED İLE NORMALLEŞMEK İSTEMİYORUZ

Syria TV’nin aktardığı bilgiye göre, CHP’nin Suriye’de Esad rejimi ile ilişkileri yeniden kurma konusunda Kılıçdaroğlu’nun Esed rejimi ile normalleşme adımlarına karşı olduğunu aktardı. Kılıçdaroğlu “Esad rejimiyle ilişkileri normalleştirmek istemiyoruz ve Şam’a ziyaret daveti de almadık. Suriye’nin iyi olmasını ve Suriye halkının güven içinde yaşamasını istiyoruz. Bunun da uluslararası gözetim altında yapılmasını istiyoruz çünkü Türkiye tek başına bu sorunu çözemez.” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu Suriyeli göçmenlerin Türkiye’ye büyük katkı sunduğunu da ifade etti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,705TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri