Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Gelecek milletimizindir

Davutoğlu: Gelecek milletimizindir

Ahmet Davutoğlu önderliğini yaptığı Gelecek Partisi’ni Ankara’da kamuoyuna duyurdu. Eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucu başkanlığını yaptığı Gelecek Partisi’nin tanıtımı için Ankara Bilkent Otel’de toplantı düzenlendi. Eski Başbakan Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile salona geldi. Davutoğlu eski hükümetlerin başbakanı olarak anons edildi. Kurucuları selamlayan Davutoğlu’nun iki tarafına en genç kurucu üyeler Hayrünnisa Kabuk ve İsmail Gülnacar oturdu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda farklılıklarla birlik olmayı anlatan kısa bir video gösterildi. Video güven, huzur gelecek, Gelecek Partisi’nin isim ve ambleminin yansıtılmasıyla tamamlandı.

Video gösteriminin ardından kürsüye çıkan Davutoğlu, sözlerine, “Bugün gelecek milletimizindir. ‘Gelecek Türkiye’nindir’ diyerek partimizin kuruluşunu ilan ediyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” diyerek başladı.

Davutoğlu: Bütün baskılara rağmen buraya geldik

Arkadaşlarımızla birlikte tarihin ve milletimizin önündeyiz. Bütün baskılara ve oluşturulmaya çalışılan korku atmosferine rağmen ülkemize müreffeh bir gelecek çizmek için bir araya geldik.

Farklı inançlara mensup, farklı dilleri konuşan, farklı kökenlerdeniz ama gelecek için bir aradayız. Geçmişe ağıt yakmaya değil ortak bir gelecek inşa etmeye geliyoruz. Gün bizi ayıran politikaları değil bizi birleştiren ilkeleri konuşma günüdür. Bizi birleştiren temel ilkelerimizi paylaşmak ve bir anlamda ahitleşmek istiyoruz.

 • Siyasetimizin temel felsefesi geleneğe bağlı özgürlükçülüktür. Geleneğe bağlılığımız statüko değil, özgürlükçülük anlayışımız gelenekten kopuş değildir.
 • Siyasetimizin temeli insan onurunu korumak ve yüceltmektir. İnsanı ihmal eden hiçbir devlet baki olamaz.
 • Partimiz ortak akıl süreçlerinin öncüsü ve destekçisi olacaktır.
 • Hedefimiz can ve mal güvenliğidir. İnanç ve ifade özgürlüğünü, örgütlenme, eleştiri ve gösteri özgürlüğünü, tam anlamıyla sağlayan bir hukuk düzenidir.
 • Basın özgürlüğü ve hukukun üstünlüğünü şiar edinmiş bir demokratik toplum düzeni tem ihtiyaçtır. Bunu yok etmek usülsüz ve baskıcı metodlarla, basında tekelleşmeye yönelmek Türkiye’nin zihni kapasitesini daraltmsaktadır. Basında yargılamaların olmadığını bir düzen inşa edeceğiz.
 • Etnik, dini ve mezhep ayrılıklarına dayalı anlayışlara karşı toplumun her kesimi ve bireyini kapsayan bir siyasi anlayışın sözcüsüyüz.
 • Farklılıkların güven içerisinde yaşadığı çoğunlukçuğa karşı çoğulcu bir anlayışı hayata geçireceğiz.
 • Bütün kimliklerin ve kültürel mirasın korunması, geliştirilmesini temel bir insan hakkı olarak görüyor ve devletçe desteklenmesini savunuyoruz.
 • Siyasetimizin vicdani ilkesi din ve siyaset özgürlüğüdür. Kısıtlayıcı laiklik anlayışı da tek bir dini akımın siyasal düzeni antidemokratik yöntemlerle ele geçirerek din-siyaset ilişkisini belirleme iddiası da geçerliliğini yitirmiştir.
 • Alevi yurttaşlarımızın inanç öğreti temelli taleplerine geleneksel mürşit, pir ve dede ocakları esas alınarak modern Alevi örgütlerin istekleri göz önünde bulundurularak eşit yurttaşlık hakkı ve demokratik uzlaşı temelinde çözüm bulunacaktır.
 • Gayrımüslim vatandaşlarımızın talep ve sorunları eşit vatandaşlık ve din, vicdan özgürlüğü temelinde çözülecektir.
 • Dini ya da seküler hiçbir yapının devlet içinde ayrıcalıklı bir konum elde etmesine asla müsaade edilmeyecektir.
 • Toplumun manevi olgunluğu için çaba göstermesi gereken yapıların devletin rasyonel bürokratik mekanizmalarla işleyen yapısına müdahale ederek pararlel yapılanmalara yönelmesi engellenecektir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,692TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz