Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Gergerlioğlu'na yapılan siyaset ve vicdan dışıdır, hiçbir şey ile izah edilemez

Davutoğlu: Gergerlioğlu’na yapılan siyaset ve vicdan dışıdır, hiçbir şey ile izah edilemez

CEM TV'de Emin Varol ve Atakan Sönmez'in sorularını yanıtlayan Ahmet Davutoğlu, gündeme ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülerek abdest aldığı esnada gözaltına alınmasına ilişkin konuşan Gelecek Partisi lideri, “Gergerlioğlu’na yapan siyaset ve vicdan dışıdır. Hiçbir şey ile izah edilemez. Bu konuda tutumumuzu açık şekilde beyan ettik” diye konuştu.

Alttakiler ‘Acaba Cumhurbaşkanı nasıl pozisyon alır’ diye dümeni kırabilecekleri bir yerde durma telaşı içinde

HDP’nin kapatılması için açılan davayla ilgili de iktidara eleştiriler yönelten Davutoğlu, “Bahçeli ‘HDP kapatılacak’ diyor. Erdoğan, Bahçeli ile tartışmamak için susuyor. Alttakiler de ‘Acaba Cumhurbaşkanı nasıl pozisyon alır’ diye bilemedikleri için dümeni kırabilecekleri bir yerde durma telaşı içinde” ifadelerini kullandı.

Ruh çağırma aslında bir itiraftır

AK Parti içinde yükselen ’94 Ruhu’ vurgusuna da değinen Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Adalet Partisi’nde sıkıntı yaşanmaya başladığında ruh çağırdılar, 46 ruhu diye. ANAP’ta sıkıntı yaşandığında 83 ruhunu çağırdılar. Ruh çağıran hareketeler, aynı insanlar gibi o andaki psikolojik rahatsızlığı ifade ederler. Bu aslında bir itiraftır. Geriye dönük arayışa giren her şey biri itiraftır. Bu vizyon kaybıdır. 94’te ne oldu? TBMM’de Hatip Dicle, Leyla Zana apar topar meclisten çıkarıldı. Şimdi siz ne yaptınız? Tam 94 ruhu derken Gergerlioğlu’nu benzer yöntemlerle abdest alırken meclisten attınız dışarı. Bu anakronistik bir tepkidir. Anakronistik tepki verenler tarihten koparlar, tarihi akıştan da koparlar ve yanılsamalar göremeye başlarlar. Onun için Erdoğan’ın sürekli 18 yıl önce Türkiye şöyleydi, biz şuraya getirdik derken aynı durum var.”

Esnafa ve vatandaşlara kestikleri bütün cezaları geri ödemeleri artık hukuki bir vecibedir

Bugün gerçekleştirilen AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi’nde sosyal mesafe kurallarının hiçe sayılmasını eleştiren Gelecek Partisi lideri, “Esnafa ve vatandaşlara kestikleri bütün cezaları geri ödemeleri artık hukuki bir vecibedir” dedi. Davutoğlu, “Sadece kongredekilerin hayatı riske atılmadı, kongreden çıkıp 81 ile geri götürerek milletin hayatını riske atma hakkını nereden buluyorsunuz?” şeklinde konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri