Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: İçişleri Bakanı'nın istifası ve sonrasında yaşananlar dünyada bir ilktir

Davutoğlu: İçişleri Bakanı’nın istifası ve sonrasında yaşananlar dünyada bir ilktir

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Süleyman Soylu’nun istifası hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Hafta sonuyla sınırlı bir sokağa çıkma yasağı gerekli etkiyi yapmayacaktır. Hele hele son derece yanlış zamanlanma ve yanlış yöntemle yapılan sokağa çıkma yasağı faydadan çok zarar getirir. Bu hatanın sonuçları göz ardı edilemez, bu hatayla ilgili hesap verilebilir bir sürecin işlemesi gerek. Sayın İçişleri Bakanı ‘Sadece 250 bin kişi sokağa çıktı diyerek’ olayın büyütülmemesini ima etmesi doğru bir tutum değildir. Çünkü Sağlık Bakanı 1 kişinin 16 kişiye bu hastalığı yayabildiğini ifade etmiştir dolayısıyla 250 bin kişi takriben 4 milyon kişiye bu hastalığı yaymış olabilir. 15 güne kadar uzayan, sağlıklı şekilde işleyen vatandaşların en temel ihtiyaçlarının karşılandığı sokağa çıkma yasağına ihtiyaç vardır.

Davutoğlu: Madem İçişleri Bakanı sorumluluğu üzerined aldı

Madem ki, hata kabul edilmiştir bu sayın Cumhurbaşkanı düzeyinde de ifade edilmeli ve bir daha bu hatanın tekerrür etmeyeceğinin garantisi halka verilmelidir. Sayın İçişleri Bakanı sorumluluğu üzerine alarak ama sorumluğu alırken de kriz sürecinin bizzat sayın Cumhurbaşkanı tarafından yürütüldüğünü ifade ederek aslında bir yönetim kriziyle karşı karşıya olduğumuzu ifade etmiş oldu.

İstifa sonrası yaşananlar dünyada bir ilk

Mesele sadece krizi yönetme meselesi değil, devleti yönetme meselesidir. Türkiye’de de dünyada da böylesi bir istifa süreci ve sonrasında da bu istifanın kabul edilmediğinin ilan edilmesi bir ilktir. Kurumlar arası, makamlar arası iletişimsizlik ve güven sorunu vardır.

Bir konuda kararı kim alacak, sonuçlarına kim katlanacak belli değil. Böyle bir karar alınmadan cumhurbaşkanıyla koordine edilmemiş olması kabul edilebilir değil. Türkiye’de en ciddi kararlar, o kararların birince derece muhatapları olan bakanlar tarafından değil, dar bir kadro tarafından alındığı intiba verilmektedir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri