Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: IMF'den gelen 6.3 milyar doları gerçekten halka harcayacak mısınız?

Davutoğlu: IMF’den gelen 6.3 milyar doları gerçekten halka harcayacak mısınız?

Ahmet Davutoğlu IMF’nin Türkiye’ye ödediği 6.3 milyar doları hatırlatarak AK Parti’ye hesap verme çağrısında bulundu.

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Türkiye yeni bir şahlanış içinde’ sözlerine bir ekonomideki gelişmeler üzerinden bir kez daha teki gösterdi. Erdoğan, “Şahlanan enflasyon, faiz ve döviz” dedi. Türkiye’nin IMF’den aldığı 6,3 milyar dolara da değinen Davutoğlu, “Bu parayı gerçekten halka mı harcayacaksınız? Hesabını vermeniz lazım” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Arnavutköy 1. Olağan İlçe Kongresinde konuştu.

Burada önemli açıklamalarda bulunan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malazgirt’teki ‘Türkiye yeni bir şahlanış içinde’ sözlerine bir kez daha tepki gösterdi. Ekonomideki kötü tabloyu işaret eden Davutoğlu, “Şahlanan enflasyon. Şahlanan ikinci bir şey söyleyeyim, faiz. Şahlanan diğer bir şey ne? Döviz!” ifadelerini kaydetti.

Türkiye’nin ‘özel çekme’ hakkını kullanarak IMF’den aldığı 6,3 milyar dolara da değinen Davutoğlu, “Evet Sayın Cumhurbaşkanı, IMF’den borç aldınız, saklamayın. Şimdi soruyorum, bu 6,3 milyar doları gerçekten halka mı harcayacaksınız? Nereye harcayacaksınız? Hesabını vermeniz lazım” dedi.

Davutoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Hakkariliyle konuştum, birkaç sene önce 3 milyon civarında olan küçükbaş sayısı 600 bine düşmüş, çiftçiler feryat ediyor “meramız kalmadı” diye. Toroslarda Yörüklerle buluştum, gözleri gökyüzündeydi yangın söndürme uçakları gelecek diye. Uçaklar THK deposundaydı.

Marmaris’te İçmeler’de dağlar bayırlar yanmış, insanlar feryat ediyordu “Devlet nerede?” diye. İşte “şahlanan Türkiye” tabloları bu!

BOZKURT’TA SEL FELAKETİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı “dere yataklarına ev yapmayın” diyor. Peki ama o dere yataklarına ev yapma iznini kim verdi? Bozkurt’un o izni veren bir önceki belediye başkanı sizin ortağınız, MHP’li belediye başkanıydı.

Cumhurbaşkanı İstanbul’da dikey mimariye karşı çıktığını söylüyor. Şunu size söyleyeyim, İstanbul’da Cumhurbaşkanı’nın ister İBB Başkanlığı, ister Başbakanlık, ister Cumhurbaşkanlığı döneminde, kendisinin onayı olmadan tek bir gökdelen dikilmemiştir.

ÇİFTÇİ BORÇ ALTINDA EZİLİYOR

Vatandaş evine onuruyla ekmek götürebilecek imkan bulamıyor, Cumhurbaşkanı “şahlanıyoruz” diyor. Neresi şahlanıyor biliyor musunuz? Cumhurbaşkanı’nın etrafındaki 3-5 müteahhit şahlanıyor.

Cumhurbaşkanı’nın ve etrafındakilerin 7 sülaleleri zengin oluyor şahlanıyor ama çiftçilerimiz mazot, gübre, kredi borçları altında eziliyorlar.

Cumhurbaşkanı’nın özel himayesine sahip bazı aileler yükseliyor, bir aileden büyükelçiler, 3-4 maaş alanlar çıkıyor ama sel altında kalan Bartınlılar, Kastamonulular feryat ediyor. İşte biz bu tabloya karşı olduğumuz için yola çıktık.

Ben size iktidar nimetleri teklif etmiyor ve vaat etmiyorum. Çünkü kendim Başbakan oldum ama herkes şahit, iktidar nimetlerinden hiçbir zaman istifade etmedim. Gelecek Partisi kadroları da çileyle ama onurla, aşkla vatandaşlara hizmet etmek için yola çıktı.

ŞAHLANAN ENFLASYON

Şimdi bakın tabloya, “şahlanan” ne! Yüzde 19 tüketici, yüzde 44.95 üretici enflasyonu ile dünyada enflasyonda İran ve Etiyopya ile birlikte ilk üçün içindeyiz. Şahlanan enflasyon!

Açlık sınırı 3 bin 500 lirayı, yoksulluk sınırı 9 bin lirayı bulmuş. Her bir adımda enflasyon sebebiyle vatandaşımızın beli biraz daha bükülüyor.

ŞAHLANAN FAİZ

Şahlanan ikinci bir şey söyleyeyim: Faiz. Dünyada en yüksek faizi veren ülkeler arasındayız. Yüzde 19! Son 7 ay içindeki faiz harcamalarına ödediğimiz para 100 milyar Türk Lirası. Başbakanlığımız döneminde 1 yılda ödenen 50 milyardı.

Açıkça söylüyorum, şu anda dünyanın en faizci hükümeti bu iktidardır, en faizci lideri de Sayın Cumhurbaşkanı’dır. Hiç kimse rakamları gizlemesin. Sayın Cumhurbaşkanı manevi değerleri istismar etmek istediğinde, milletin dolarına, altınına gözünü diktiğinde “yastık altlarındaki doları altını çıkarın faiz lobisine mücadele edelim” diyor. Şu anda faiz lobisindeki bütün rantların sebebi kendisi.

Faiz buralara çıkmış, dünyada yüzde 1-2 olan faiz Türkiye’de yüzde 19, halen Sayın Cumhurbaşkanı kendi ekonomi cahili damadını, onun mirasını savunmaya kalkıyor.

ŞAHLANAN DÖVİZ

Şahlanan diğer bir şey ne? Döviz! Biz ülkeyi bunlara bıraktığımızda Dolar 2.80 liraydı. Ukrayna savaşın içinde, Ukrayna’nın parası bile dolar karşısında değer kazandı. Dolar karşısında en fazla değer kaybeden para Türk Lirası. Sonra da milliyetçilik yapıyorlar.

IMF’DEN ALINAN 6,3 MİLYAR DOLAR

Bizim bu millet adına bu iktidardan bir hesap sorma borcumuz var. Evet Sayın Cumhurbaşkanı, IMF’den borç aldınız, saklamayın. Şimdi soruyorum, bu 6,3 milyar doları gerçekten halka mı harcayacaksınız? Nereye harcayacaksınız? Hesabı vermeniz lazım.

Takılmışlar Perinçek’in peşine, önce Perinçek arkada bunlar topyekûn Çin’e övgü diziyorlar. Rehberi Perinçek olanın gideceği yol ne olur? 28 Şubat’ın sorumlularını hukuk yargılıyor, doğru da yapıyor, Türkiye’de hiçbir vesayet sorgusuz kalmamalı peki ya Sayın Erdoğan, 28 Şubat’ın ideologu Perinçek senin yanında ne arıyor Allah aşkına? 28 Şubat’da ezanın tekrar Türkçe okunması gerektiğini söyleyen, başörtüsünün sokakta dahi yasaklanması gerektiğini söyleyen Perinçek senin yanında ne arıyor Sayın Erdoğan? Çin’den gelecek 3-5 milyar dolar için mi 28 Şubat’ın ideoloğuna boyun eğiyorsunuz?

S-400 TARTIŞMASI

Sayın Cumhurbaşkanı S-400’ün ikinci partisi alınacak diyor. Durun orada şimdi, milyar dolarlar ödediğiniz S-400’ün birinci paketi nerede? Açıklayın! Nerede hizmet ediyor ve Türkiye’nin savunmasına ne katkı yapıyor?

Milyar dolarlar ödediniz, yetmedi dünyanın en büyük projelerinden F-35’ten çıkartıldınız. Hem F-35’ten çıkartıldınız, hem de S-400 yok. Türkiye’nin savunmasına hangi katkıda bulunuyor onu bir açıklayın sonra ikinci partiyi düşünürsünüz.

Dışarıdakiler alıştı, Cumhurbaşkanı’nı tehdit ettin mi istediğini alırsın. Dikte ettin mi istediğini alırsın.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri