Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: İnsanları dinden soğutmayın

Davutoğlu: İnsanları dinden soğutmayın

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu “İnsanları dinden soğutmayın” sözleriyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sert mesajlar gönderdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 yıllık AK Parti iktidarında dolar, faiz, enflasyon üçgeninde halkın ekonomik anlamda bunalmasının çözümünün faiz indiriminde olduğunu ısrarla vurguluyor. ‘Faiz sebep enflasyon sonuç’ tezini her fırsatta dile getiren Erdoğan, Merkez Bankası’nın da olaya kendi bakış açısından görmesini beklediğini açıkça ifade etti.

Erdoğan, “Biz faiz belasını bu milletin sırtından kaldıracağız. Biz faize kesinlikle milletimizi ezdiremeyiz. Bunu kabulleneceğiz. Bunun başka çıkışı olamaz. Hala kalkıp da bu yolda, bu mücadelede beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar kusura bakmasınlar. Bu yolda ben faizi savunanla olmam, olamam” dedi.

“NAS ORTADA SANA BANA NE OLUYOR?”

Erdoğan sözlerine İslam’da kesin emir, yasak anlamına gelen ‘nas’ vurgusuyla devam etti. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı görevinde olduğu sürece faizle olan savaşına devam edeceğini söyledi. Faizle nasıl mücadele edeceğini açıklarken de ” Enflasyon nedir, yüksek faiz nedir bilmeyen ülkelerin çift haneli fiyat artışları ve bozulan dengeler karşısında şaşkına döndüğü bir dönemde elbette bizim bunun tamamen dışında kalmamız mümkün değildir. Fakat bizi diğer ülkelerden ayıran önemli bir fark var. Onlar giderek daha çok sıkıntıya girerken, biz ise önümüzdeki yıldan itibaren ferahlamaya başlayacağız. Açık ve net söylüyorum, faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Bunu farklı yere çevirme gayretine diyorum ki, boşuna uğraşmayın, biz faiz belasını bu milletin sırtından kaldıracağız.

Biz faize kesinlikle milletimizi ezdiremeyiz. Bunu kabulleneceğiz. Bunun başka çıkışı olamaz. Salgın döneminde tüm ülkeler kepenkleri indirirken bizim yatırımlarımıza kesintisiz devam etmemiz, açılıştan açılışa, temel atmadan temel atmaya koşmamız bunun en temel ispatıdır. Hala kalkıp da bu yolda, bu mücadelede beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar kusura bakmasınlar. Bu yolda ben faizi savunanla olmam, olamam. Bu konu sıradan bir konu değildir. Dünyaya bakalım, Amerika’ya bakalım, batıya, İsrail’e bakalım. Bütün bunlarda faiz aşağılara çekilmişken, bizim arkadaşlarımıza ne oluyor ki, onlar faizi savunur hale geliyor.

Enflasyonun buralarda ne hale geldiğini görüyorsunuz. Bizim arkadaşlarımıza ne oluyor. Bunu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim, enflasyonla mücadelemi sürdüreceğim. Şunu bilmemiz lazım, bu konuda Nas ortada. Nas orda olduğuna göre sana bana ne oluyor. Biz değerler silsilemiz içinde olaya buradan niye bakmıyoruz? Olaya buradan bakacağız ve adımımızı ona göre atacağız” şeklinde konuştu.

Halkımızı dünyanın en yüksek faizine, ekonomimizi faiz baronlarına mahkum eden sizsiniz!

Ekonomi anlayışınızın yol açtığı yıkıma dinimizden delil (nass) verip insanların inançlarını sarsmayın!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Erdoğan’ın faizle mücadele ederken ortaya koyduğu din temelli gerekçeyi eleştirdi. AK Parti iktidarının 20 yıllık sürecinde artan dolar, enflasyon ve faizin alınan yanlış kararlar, ekonominin reel gerçeklerinden uzak uygulamalar yüzünden buralara geldiğine dikkat çeken Davutoğlu, “Halkımızı dünyanın en yüksek faizine, ekonomimizi faiz baronlarına mahkum eden sizsiniz! Ekonomi anlayışınızın yol açtığı yıkıma dinimizden delil (nass) verip insanların inançlarını sarsmayın! Söz ile eyleminiz arasındaki çelişki ile deizmin yayılmasının sebebi de sizsiniz!” ifadelerini kullanarak tepkisini dile getirdi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri