Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu, Konya'dan bombaladı

Davutoğlu, Konya’dan bombaladı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin il kongresi için gittiği Konya'da iktidarı topa tuttu. Davutoğlu'nun hedefinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile MHP lideri Bahçeli de vardı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Konya 1. Olağan İl kongresi için gittiği Konya’da ekonomi üzerinden iktidara yüklendi. Bakan Albayrak’ı sert sözlerle eleştiren Ahmet Davutoğlu, Bahçeli’ye de sert sözlerle yüklendi.

Marksist literatür ifademi istismar ediyor

Gelecek Partisi lideri, katıldığı bir programda sarf ettiği, “Marksizmi okudum” sözlerini çarpıtan Bahçeli’nin açıklamalarına ilişkin şu sözlerle cevap verdi:

“Sayın Bahçeli aynı mülakatta ortaokul çağlarında Marksist literatürü okuduğumu söylememi de istismar ediyor. Ama her şeyi yarım okudukları için konuşmamın devamında aynı yıllarda başta Farabi olmak üzere kendi klasiklerimiz de okuduğumu zikretmiyor.

İşte aramızdaki zihniyet farkımız da tam buradadır. Biz medeniyet kimliğimizi kendi klasiklerimizi okuyarak evrensel alana açılmaktan alırız; karşı çıktığımız ideolojilere de okuyarak bir bilinç geliştiririz. Yetmişli yılların gençlerini okumadan sloganlar üzerinden çatıştıran yaklaşıma o zaman bir genç olarak karşıydım, bugün de karşıyım.”

Temelli ve Bahçeli aynı anda tepki verdi

Partisinin Diyarbakır İl Kongresi’ndeki “KCK ya da kayyum düzenini reva görenleri, Kürtlerin varlığını sorun görüp Kürt Meselesini kangrene dönüştürenler” ifadelerine HDP’li Sezai Temelli ile MHP Genel Başkanı Bahçeli’den aynı anda tepki geldiğini söyleyen Davutoğlu, “aynı anda iki yerden ses geldi” ifadelerini kullandı.

Bahçeli’den fazla kriz tecrübesi olan yok!

Gelecek Partisi lideri, 2001 krizine de vurgu yaparak şunları söyledi: “Enflasyon %70’i aşmış, faizler %7500 fırlamış, yüzde 60 devalüasyon yaşanmış, ödemeler sistemi neredeyse bir hafta çalışamamış, bankacılık sistemi iptal olmuş, milyonlarca insan işini – aşını kaybetmiş, on binlerce esnaf, şirket, işletme kapısına kilit vurmuş, ülkemiz dünyanın dört bir yanında itibarsız bir şekilde para arar hale gelmiş, Türk Lirası pul olmuştu. Sonunda Bahçeli ve ortaklarının krize sürüklediği ekonomiyi kurtarmak için Washington’dan iktisatçı ithal etmişlerdi.Bunların son “bağımsız ekonomi ve emperyalizmle savaş” denemesi milletin sırtına milyarlarca lira maliyet yüklenmesiyle son bulmuştu.”

İşte bunların yerliliği de milliliği de bu kadardır!

Bahçeli’ye krizler üzerinden de yüklenen Ahmet Davutoğlu, “Bunlar 20. Yüzyıl Soğuk Savaş dünyasında yaşarlar. Sıkışınca bir gün Washington bir gün Moskova… Evet, bugün emperyalist tutsaklıktan, devrimden ve tam bağımsız ekonomiden bahsedenlerin iktidar karnesi budur. Türkiye geçmişte de çok mandacı gördü ama kendi ekonomisini yönetmek için bir tane memleket evladı bulamayıp Washington’dan iktisatçı ithal edeni ilk kez görmüştü. İşte bunların yerliliği de milliliği de bu kadardır. Bunlar yerlilikten millilikten bahseder bin yıldır beraberce yaşadığı kendi vatandaşının diliyle, geleneğiyle, kültürüyle kavga eder. Türkiye’nin hiçbir meselesine bugüne kadar bir tek çözüm önerisi getirdiği görülmemiştir. Getiremezler de çünkü vatandaşına saygı duymaz bunlar. Ama ilk kez bir işe yarayabilirler. Türkiye bir ekonomik krizin içerisinde. Bu akıl dışı yönetim maalesef ülkemizi çok daha büyük krizlere sokmaya devam ediyor. İşte burada Sayın Bahçeli Sayın Erdoğan’a katkı verebilir. Kendisinden rica ediyoruz. Lütfen 2001 kriziyle ülkemizin yaşadığı felaketi Erdoğan’a ve ekonomi yönetimine anlatsın ve uyarsın. Bu işin artık bu ciddiyetsizliği kaldırmayacağını, daha önce kuralsızlığın, hukuksuzluğun ve yolsuzluğun ülkeyi nasıl bir felakete sürüklediği birinci ağızdan anlatsın. “Biz batırdık, siz batırmayın” desin. 2001 krizinde iktidarda olan Bahçeli’den daha fazla kriz tecrübesi olan kimse yok aramızda… Bu kriz tecrübesini aktararak bir kez olsun bir katkı sunsun. 2001 krizinin ülkemize yüklediği, belimizi büken ağır faturanın sorumluluğundan kurtulamaz belki ama yapacağı şey her durumda hayra vesile olabilir. Biz de kendisine teşekkür edelim.” diye konuştu.

Dolar yükselirse neye yol açacağını anlatmak zorunda kalıyoruz!

Davutoğlu’nun gündeminde, geçtiğimiz günlerde Ahmet Hakan’ın hazırlayıp sunduğu Tarafsız Bölge programına konuk olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dövizin yükselmesine ilişkin yaptığı açıklamalar da vardı.

Sert sözlerle Albayrak’a yüklenen Gelecek Partisi lideri, Hazine ve Maliye Bakanını ciddiyetsiz olmakla eleştirerek sözlerine şöyle devam etti:

“Bu kafayla, adalet bakanına yaşanan hukuksuzlukları sorsanız alacağınız cevap “sizin devam eden mahkemeniz mi var” olur. Bu kafayla, Milli Eğitim Bakanına eğitimde yaşanan sorunları sorsanız alacağınız cevap “sizin okulunuz mu var” olur. Bu nasıl bir ciddiyetsizliktir? Bu millet bunu hak edecek ne yaptı size güvenmekten başka? Şu içine düştüğümüz hale bakın, Ekonomi bakanına doların ne olduğunu, yükselirse neye yol açacağını anlatmak zorunda kalıyoruz, Allah herkesin yardımcısı olsun. Bakanın açıklamasında yine başka bir skandal bölüm var.”

Burası Kuzey Kore değil Türkiye, Türkiye!

“Dolarla kimin işi olur, Mercedes’e, BMW’ye binen adamın işi olur. Yurt dışına tatile gidenin işi olur” diyor. Çünkü bu ülkenin insanına iyi arabaları, yurt dışına tatile gitmeyi layık görmüyor. Şu akla bakar mısınız? Yahu her sene on milyona yakın vatandaşımız yurt dışına gidiyor, siz bu ülkeyi hangi ülke ile karıştırdınız, Burası Kuzey Kore değil Türkiye, Türkiye!”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri