Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu Lütfi Elvan'ın ayrılık nedenini açıkladı

Davutoğlu Lütfi Elvan’ın ayrılık nedenini açıkladı

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Ruşen Çakır’ın YouTube’da yayınlanan programında önemli açıklamalar yaptı.

Ahmet Davutoğlu, görevden alınan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’ın ayrılığının Nureddin Nebati’nin Berat Albayrak ile yakın ilişkisinden kaynaklandığını ileri sürerek, ”Nureddin Nebati, Berat Albayrak’tan talimat alıyordu. Yani bir bakan var, bir de görünmeyen otorite var.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyonla mücadele için “düşük faiz, ihracata dayalı büyüme ve istihdam” odaklı olarak açıkladığı yeni ekonomi politikasını uygulama kararı sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan görevinden istifa etti.

Erdoğan’ın Kasım ayındaki grup toplantısında yaptığı “Faizi savunanla yol yürümem” sözlerini alkışlamaması ile gündem olan Lütfü Elvan’ın istifası sürpriz olmadı. Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talebi kabul edilen Lütfi Elvan’dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığına Nureddin Nebati atandı.

‘NEBATİ BERAK ALBAYRAK’TAN TALİMAT ALIYORDU’

Medyascope’tan Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtlayan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan‘ın görevden ayrılma sürecine ilişkin çarpıcı bir iddiada bulundu:

“Lütfi Bey’in ayrılmasındaki faktör Nureddin Nebati, Berat Albayrak’tan talimat alıyordu veya onunla irtibatlıydı. Yani bir bakan var, bir de görünmeyen otorite var.”

Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“ANKETLERDE MANİPÜLASYON YAPILIYOR”

Partisinin ciddi baskılarla karşı karşıya olduğunu belirten Davutoğlu, anketlerde manipülasyon yapıldığını söyledi. Davutoğlu, “Saygın kabul edilen anket şirketlerinde bile bütün liderlerin isimleri isimleri var, bizim ismimiz hariç. ‘Ülkeyi kim yönetsin istiyorsunuz?’ sorusu soruluyor. Hepsi var alfabetik sırayla, bir tek ben yokum. Herkesi yazacaksınız, sadece Ahmet Davutoğlu olmayacak. Bütün partileri yazacaksınız, sadece Gelecek Partisi olmayacak. Bunun izah edilir tarafı yok” diye konuştu.

“SOKAKTA ‘BİZİ BUNLARDAN KURTARIN’ DİYORLAR”

AK Parti’de büyük bir taban kayması yaşandığını iddia eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son Zonguldak ziyaretimizde, yolda sokakta herkesin en temel vurguladığı husus: ‘Bizi bunlardan kurtarın’ bir, ‘Bundan sonra ülkeyi yönetecek devlet tecrübesine siz sahipsiniz’ iki. Bir taziye dolayısıyla eski bir AK Parti belediye başkanının evini ziyaret ettim. Oradakilerin hepsi son seçimde dahi muhtemelen AK Parti’ye vermiş isimler, bütün mahalle. Hemen hemen büyük bir kopuş yaşamış hepsi.”

“AK Parti tabanında ve orta kademe yöneticilerinden büyük kopuş bekliyorum”

AK Parti için “Kötü örülmüş bir duvar” nitelemesi yapan Davutoğlu, “Her bir taş, ‘Ben çekilirsem yıkımın sorumlusu ben olacağım’ diye duruyor. Bir tek taş sökülürse çöküş görülecek. AK Parti’de hâlâ vicdanlarına güvendiğim insanlar var. Sorumlu olur muyuz kaygısı var. Büyük kopuşu AK Parti tabanından ve orta kademe yöneticilerden bekliyorum. Eski ilçe başkanları, il başkanları. Orada artık sarsıntı hissediliyor. Statüye sahip olanlar ise hala o cesur kararı alamıyorlar” görüşünü dile getirdi.

“NAS’I ÇİĞNEYEN ERDOĞAN’IN KENDİSİDİR, KENDİ BECERİKSİZLİKLERİNİ ÖRTMEK İSTİYORLAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın faiz indirimine gerekçe olarak İslam’daki nas kavramını referans göstermesini eleştiren Davutoğlu, Erdoğan’ın dini değerleri yıprattığını söyledi. Davutoğlu, “Bu sistem tamamen bankaları tahkim eden ve zayıfa karşı onları güçlendiren bir sistem. Dünyanın en yüksek faizini Türkiye ödüyor. Nas’ı çiğneyen Sayın Erdoğan’ın kendisidir. Nassın esas hükmünü, hedefini ihmal edip, görünen hükmüyle kendi hatalarını, cahilliklerini, beceriksizliklerini örtmeyi isteyen bir istismar var burada” diye konuştu.

“DOLARLA KUTSANMIŞ VAFTİZ EDİLMİŞ FAİZ”

“Son gelinen nokta son iki üç aydır bize şırınga edilen Çin modeli denen şeyin bir safsatadan ibaret olduğunu ve kendilerinin de bunu terk ettiğini gösteriyor” diyen Davutoğlu, “kur korumalı vadeli Türk Lirası mevduatı” modeline ilişkin olarak şunları söyledi:

“Ben buna ikinci bir isim buldum. Dolarla kutsanmış, vaftiz edilmiş faiz. ‘Hazine garantili faiz vereceğim size’ diyor. Sadece 350 bin kişi istifa edecek. Zaten elinde parası olanların parasına para katıyorsunuz. Bir işçinin, esnafın küçük gelirleriyle elde ettiğiniz vergileri topluyorsunuz ve 350 bin kişiye aktarıyorsunuz. Bunun adı faizciliğin daniskasıdır ve Nas’a aykırıdır.”

“GEÇİŞ DÖNEMİ ÇOK SERT OLACAK”

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş tartışmalarıyla ilgili konuşan Davutoğlu “Öylesine sert bir geçiş dönemi olacak ki onu yönetecek dirayet, bilgi ve donanıma sahip bir cumhurbaşkanının tespit edilmesi ve bir ekiple bunun yürütülmesi lazım” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’yi suhuletle seçime götürmek istemeyen bir kesim var. Bir: Seçime suhuletle gitmeliyiz. İki: Seçimden sonra samimiyetle parlamenter sisteme geçmek istiyorsak ki istiyoruz, geçiş sürecini suhuletle yürütmek. Cumhurbaşkanlığına kim gelirse gelsin Türkiye’yi yeni sisteme taşımak. Üçüncü aşama: Türkiye’yi içinde bulunduğu girdaptan çıkarmak.”

“BASKIN SEÇİM BEKLİYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Noktalı virgül değil nokta koyuyorum, erken seçim yok” açıklamasını da değerlendiren Davutoğlu “Baskın seçim bekliyorum. Birçok şey baskın seçim işaretlerini taşıyor. Dün yine Sayın Erdoğan ‘Nokta koyuyorum’ dedi. Bu bana 2018 seçimlerini hatırlattı. Bir iki hafta sonra Sayın Bahçeli ‘Seçime gidiyoruz’ dedi” diye konuştu.

“ABDULLAH GÜL İLE CUMHURBAŞKANLIĞINI KONUŞMADIK”

Ruşen Çakır’ın, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşmede cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunun gündeme gelip gelmediğiyle ilgili sorusuna Ahmet Davutoğlu “Abdullah Gül ile cumhurbaşkanlığını konuşmadık. Herhangi bir isim üzerinden cumhurbaşkanlığı tartışması yapılmasını doğru bulmam. Sayın Gül ile dostluğumuz var. Bir süredir görüşme imkânı olmamıştı. Üç saate yakın bir görüşmede hem Türkiye’nin genel gidişatıyla ilgili kanaatlerimizi paylaştık, ekonomik durumu konuştuk” yanıtını verdi.

“SEN YOKSAN BAŞBAKANLIKTAN AYRILMAMA NEDEN OLAN İMZALARI KİM TOPLATTI?”

Erdoğan’ın “Döviz rezervi düşerken ben yoktum” açıklamasını eleştiren Davutoğlu şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanı ‘Ben yoktum’ diyor. Kim inanır buna? Sen yok idiysen benim başbakanlıktan ayrılmama neden olan imzaları kim toplattı? Senden başka hangi güç beni başbakanlıktan feragat ettirecek konuma getirirdi?”

“SOKAKTA ‘REİS NİYE DEĞİŞTİ?’ DİYE SORUYORLAR”

Zonguldak ziyaretinde sokakta bir AK Partili’nin kendisine “Reis niye değişti?” diye sorduğunu söyleyen Davutoğlu, “İnsan doğasında güce karşı bir temayül var. Dolayısıyla güç insanı bozacaksa ki bozuyor, o zaman o iklimi korumak gerekiyor. O gücün bozmasına engel olacak bir iklim kurmak gerekiyor” dedi.

“NUREDDİN NEBATİ EKONOMİYİ YÖNETECEK EHLİYETE SAHİP DEĞİL”

Nureddin Nebati‘nin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanmasını değerlendiren Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi:

“Herhangi bir kişiye saygısızlık yapmak aklımın ucundan geçmez. Nureddin Bey’in de yapacağı çok şey olabilir, o ayrı bir husus ama Türk ekonomisini yönetecek ve ekonominin ona teslim edileceği ehliyet ve liyakat unsurlarının hiçbirine sahip değildir. Kurumların bir anlamı kalmadı. Dolayısıyla şu anda Sayın Nebati’nin varlığıyla yokluğu arasında bir fark yok çünkü nihayetinde cumhurbaşkanı karar verecek.”

BAKAN YARDIMCILARINA KAYYUM BENZETMESİ

Müsteşarlıkların Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kaldırılarak görevlerinin bakan yardımcılarına devredilmesini eleştiren Davutoğlu, “Milli Eğitim Bakanı istifa etti. Kim geldi, yardımcısı. Maliye Bakanı istifa etti. Kim geldi, yardımcısı. Şimdi cumhurbaşkanı her bir bakanın altına doğrudan kendisinin atadığı mayınları yerleştiriyor. Aslında bu bakana güvensizliktir” diye konuştu. Bakan yardımcılarının bakanları Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şikayet ettiğini söyleyen Davutoğlu, bunu “kayyumluk benzeri bir durum” olarak nitelendirdi.

“LÜTFİ ELVAN, NUREDDİN NEBATİ BERAT ALBAYRAK’TAN TALİMAT ALDIĞI İÇİN AYRILDI”

Lütfi Elvan‘ın görevden ayrılma sürecini hatırlatan Ahmet Davutoğlu şunları söyledi:

“Lütfi Bey’in ayrılmasındaki faktör Nureddin Nebati, Berat Albayrak’tan talimat alıyordu veya onunla irtibatlıydı. Yani bir bakan var, bir de görünmeyen otorite var.”

“28 ŞUBATÇILAR AK PARTİ’Yİ SAVUNUYOR”

Erdoğan’ın yakın çevresindeki kadroyu da eleştiren Davutoğlu, şunları söyledi:

“Beştepe’deki cumhurbaşkanının etrafına çöreklenmiş çekirdek kadronun geçmişte verdiği oylar tespit edilse AK Parti’nin oy oranı yüzde 10 ila 20 çıkar. Eski TKP’liler, eski Mao’cular, Soros’tan doğrudan fonlanmış olanlar, Pelikan’la irtibatlı olanlar, geçmişte FETÖ’yü açıktan övenler, FETÖ’nün yapılarında görev almış olanlar dahil olmak üzere. 28 Şubatçılar AK Parti’yi savunuyor. 28 Şubat’ta muhbirlik yapan adam AK Parti’yi savunuyor.”

“BU İKTİDARIN SÖYLEYECEK SÖZÜ KALMADI”

“İktidarın söyleyebileceği sözler tükendi. Bizim için söyleyeceklerimiz yeni başlıyor. Tk tek ne yaptığımızı biliyoruz. Türkiye asla kaosa düşmeyecek ” diyen Davutoğlu, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında başlatılan üyelik müzakereleri kapsamında 2004 yılından itibaren yapılan reformlara atıf yaparak şunları söyledi:

“Bütün o demokratikleşmenin yaşandığı 2004-2006 dönemi Erdoğan dönemiyse, bu dönem Erdoğan dönemi değil. Bu otoriter dönem kapanacak.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri