Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu, Malatya’dan seslendi: Onlar Doğu Türkistanlı kardeşlerimize “terörist” diye hakaret eden 28...

Davutoğlu, Malatya’dan seslendi: Onlar Doğu Türkistanlı kardeşlerimize “terörist” diye hakaret eden 28 Şubat artıklarıyla, biz Uygur kardeşlerimizle kol kola gireceğiz

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Malatya İl Kongresi’nde konuştu. Kolundaki doku zedelenmesi nedeniyle videokonferans yoluyla Malatya’ya bağlanan Gelecek Partisi liderinin gündeminde ekonomi ve son günlerde Aydınlıkçıların hedefinde olan Uygur Türkleri vardı

Konuşmasına partisinin teşkilatlanma ve kongre çalışmalarına değinerek başlayan Ahmet Davutoğlu, şunları kaydetti:

24 il ve 201 ilçe kongresini tamamladık

Aslında bu kongremizde sizlerle birlikte olmak ve Van’dan Tekirdağ’a, Ardahan’dan İstanbul’a, Batman’dan Bartın’a, Diyarbakır’dan Konya’ya kadar uzanan illerimizdeki kongrelerimizde yaşadığımız coşkuyu yaşamak istiyordum. Ancak, korona salgınında yaşamakta olduğumuz yeni dalga bazı tedbirleri almamızı zorunlu kıldı. Kongrelere katıldığımız illerimizde sadece hava alanında ve kongre salonunda değil sokaklarda da gördüğümüz yoğun ilginin hem teşkilat mensuplarımıza hem de vatandaşlarımıza risk oluşturmaması için bazı tedbirleri alma ihtiyacı hissettik. Biz sağlık bakanının birinci dalganın ikinci pikini yaşıyoruz dediği günlerde Giresun’da çevre illerden gelen vatandaşlarımızla birlikte miting yapan iktidar yetkilileri gibi sorumsuz davranamazdık. Geçtiğimiz günlerde Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Nedim bey il kongrelerimizin salgın için gerekli tedbirler alınarak asgari katılımla yapılması yönündeki kararımızı vatan sathındaki il yöneticilerimize tebliğ etti. Bütün kardeşlerimi, yol arkadaşlarımı saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum. Gelecek Partimiz tam 9 ay önce kuruldu. Bu 275 gün içerisinde, Türkiye’nin geleceğine inanan yiğit 70 il başkanımız görevlerine başladılar ve 24 ilde ve 201 ilçede kongremizi tamamladılar. Ayrıca Büyük Kongre için gerekli olan 41 ilde de şartları tamamlayarak kongre yapma hakkını kazandık. Pandemi şartlarına rağmen, bu kadar kısa sürede, bütün zorluklara rağmen milletimizin geleceğine sahip çıktığınız için teşekkür ediyorum.

Sağlığı iyi yönetemezseniz öldürürsünüz!

Sözlerini sağlık yönetimini eleştirerek sürdüren Gelecek Partisi lideri, “Bir ülkede ekonomiyi iyi yönetemezseniz milleti aç bırakırsınız, eğitimi iyi yönetemezseniz cahil bırakırsınız, dış politikayı iyi yönetemezseniz ülkemizin itibarını yerle bir edersiniz… Bunların hepsi önemlidir ama sağlığı iyi yönetemezseniz öldürürsünüz.” derken, sözlerine şöyle devam etti:

Kendisi her türlü imkanla korunarak, Giresun’a gelen binlerce insanı meydanda topladıktan sonra bir de onlara çay dağıtarak insan onuru açısından utanç verici manzaralara yol açan Cumhurbaşkanı’nın sözleri ne kadar inandırıcı olabilir? Peki sağlık çalışanları tüm bu olumsuz koşullara rağmen mücadeleden vazgeçiyor mu? Hayır! Her şeye rağmen tek bir istekleri var. Nisan 2020 de Covid-19 nedeniyle kaybettiğimiz Dr. Yavuz Kalaycı’nın arkadaşlarından son isteğidir bu: ” kızlarım çok küçük, onlara bakarsınız değil mi?” Yürek yakan bu soru herkese ulaştı ama “kimsesizlerin sesi olmak için geldik” iddiasıyla iktidara gelen başta Cumhurbaşkanı olmak üzere bugünkü yöneticilere ulaştı mı?

“Görev şehidi olarak gördüğümüz Yavuz kardeşimizin çocuklarının ihtiyaçları bugün meslektaşları tarafından bir vakıf aracılığıyla karşılanıyor; ama rant olan her yere ulaşan devlet eli onlara ulaşmıyor. Geçtiğimiz günlerde aile hekimlerinin sorunlarını dile getirmiş ve çözüm önerilerini ortaya koymuştuk. Bugün de sağlık alanında eleştirdiğimiz bazı konularda yapılması gerekenleri bir kez daha vurgulamak istiyorum:

Öncelikle başta Cumhurbaşkanı olmak üzere halka tedbirlere uymayı tavsiye eden yöneticilerin kendileri de kendi söyledikleri gibi davranmalıdırlar. Kendisi her türlü imkanla korunan ancak Giresun’da çevre illerden de gelen binlerce insanı meydanda topladıktan sonra bir de onlara çay dağıtarak insan onuru açısından utanç verici manzaralara yol açan Cumhurbaşkanı’nın sözleri ve tavsiyeleri artık ne kadar inandırıcı olabilir?
Salgın yanında bütün bu yanlış yönetimin bedelini ödeyerek Pandemi döneminde hayatını kaybeden Dr. Yavuz kardeşimizin ve diğer sağlık çalışanlarının görev şehidi sayılmaları için gerekli düzenlemenin derhal yapılması yöneticilerin sağlık çalışanlarına manevi ve vicdani bir borcudur. Aksi takdirde vefatları halinde çocuklarının ne olacağı kaygısı taşıyan doktorlarımızın istifaları ile salgının bu kritik aşamasında en gerekli insan kaynağını kaybetme riski söz konusudur.”

Üç beş müteahhite pandemi şartlarında dahi her türlü imkan sağlanırken kamuyla tıbbi alanda iş yapan medikal firmaların ödemelerinin yapılmaması devletin itibarını sarsıyor

Uzman doktorlarımızın yanında 48 saat aralıksız nöbet dahil büyük fedakarlıklarla görev yapan asistan doktorların çalışma şartları iyileştirilmeli, asistan sayısına yatak sayısına göre ayarlanmalıdır. Asistan kontenjanları süratle artırılmalıdır. Daha doktorluk aşamasına gelmeden hayatını kaybeden Merve kızımız gibi internlerimiz yeterli tecrübeye sahip olmadan covid mücadelesinde sahaya sürülmemelidir. Bir misal ile anlatmak gerekirse askeri okul öğrencilerinin yeterli eğitim almadan cepheye sürüldükleri nerede görülmüştür? Eğer mücadele internlerin katkılarını da gerekli kılıyorsa bu kardeşlerimiz önce yoğun bir eğitimden geçirilmeli, daha sonra tam teçhizat temin edilerek mücadele sathına çıkarılmalıdırlar. Bugün yaşadığımız kaosun en önemli nedenlerinden birisi kısa sürede inşa edilen ve pandemi hastanesi olarak açılışları yapılan hastanelerin efektif olarak halen çalışmıyor olmasıdır. Büyük ve masraflı törenlerle açılan hastaneler derhal tam kapasite ile devreye sokulmalıdır. İktidara yakın üç beş müteahhite pandemi şartlarında bile atılan her adımda rant imkanı sağlanırken kamuyla tıbbi alanda iş yapan medikal firmaların ödemelerinin yapılmaması hem devletin itibarı hem de salgın ile mücadelede ciddi sıkıntılar doğurmaktadır. Kamu harcamalarında israftan kaçınılmalı ve ödemelerde önceliklendirme sağlık sektöründen başlamalıdır.

Onlar Doğu Türkistanlı kardeşlerimize “bölücü”, “terörist” diye hakaret eden 28 Şubat artıklarıyla kol kola girecekler, biz milletimizle ve Uygur kardeşlerimizle kol kola gireceğiz

Çin’deki işkence ve asimilasyonu protesto etmek için İstanbul’dan Ankara’ya giden Uygur Türklerinin engellenmesine de değinen Ahmet Davutoğlu, “Bu Maocuları tatmin etmek için mazlum Uygur kardeşlerimize sahip çıkılmadığı gibi konuşmaları bile yasaklanarak 28 Şubat yöntemleri ile Ankara’ya alınmadı.” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, Uygur Türklerine uygulanan kısıtlamalara yönelik şunları söyledi: “Onlar Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz için ağızlarını bile açmayacaklar, biz Çin zulmünü lanetleyeceğiz. Onlar ülkeye Çin standardında demokrasiyi, refahı ve adaleti yeterli görecekler, biz Çin toplama kamplarında inim inim inleyen kardeşlerimizin sesi olacağız. Onlar Doğu Türkistanlı kardeşlerimize “bölücü”, “terörist” diye hakaret eden 28 Şubat artıklarıyla kol kola girecekler, biz milletimizle ve Uygur kardeşlerimizle kol kola gireceğiz. Onlar Putin’in karşısında, Biden’ın karşısında sus pus olacaklar, biz milletimizin vicdanının ve vakarının sesi olacağız. Gelecek Partisi milletimizin ve mazlumların sesi olacak, vicdanı olacak.” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri