Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu'nun ardından Meral Akşener de beyaz gömlekle

Davutoğlu’nun ardından Meral Akşener de beyaz gömlekle

İki gün önce beyaz gömlekle kamuoyunun karşısına geçen Ahmet Davutoğlu’ndan sonra bugün Meral Akşener de beyaz gömlek ve beyaz ceketiyle grup toplantısındaydı.

Siyaseti esir alan siyaset-mafya iddialarına ‘temiz siyaset’ çıkışıyla karşılık veren ve iki gün önce beyaz gömlekle kamuoyunun karşısına geçen Ahmet Davutoğlu’ndan sonra bugün Meral Akşener de beyaz gömlek ve beyaz ceketiyle grup toplantısındaydı.

Davutoğlu iki gün önce Gelecek Partisi’nin il başkanlıkları toplantısına beyaz gömlekle çıkarak temiz siyaset hareketi başlattıklarını duyurmuştu.

Temiz siyaset vurgusunun ağırlık kazandığı o konuşmada Davutoğlu, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Son yaşanan gelişmeler ve ortaya atılan iddialar bu otoriter yolsuzluk düzeninin mafyatik ilişkilerle desteklenen ve derinleşen çehresini açık bir şekilde gözler önüne sermiştir.”

“Siyasi ahlak ve şeffaflık yasası temelinde temiz siyaset reformunu gerçekleştirmek için harekete geçtiğimizde bize karşı gerçekleştirilen parti-içi kumpasın ve darbenin arka planı ve aktörlerinin kim oldukları bugün çok daha iyi anlaşılmaktadır.”

“Sayın Cumhurbaşkanına tekrar çağrıda bulunuyoruz: eğer iddialar doğru değilse çıkın ve sorumluluk üstlenerek en yakın çalışma arkadaşlarınızı delillerle savunun; eğer bu iddialar doğruysa hukuk devletinin gerektirdiği adımları atın.”

Davutoğlu son olarak “bir tuğla da sen çek” diyerek toplumu da temiz siyaset kampanyasına destek olmaya çağırmıştı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in bugünkü grup toplantısında beyazlar içinde çıkması dikkat çekti. Kamuoyuyla ‘iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem’ önerisini paylaşan Akşener’in şu sözleri dikkat çekiciydi:

“Bütün iddiaları araştıracak ve gerçeği milletimizin önüne koyacak, şeffaf bir yargı süreciyle olur. Devlet itibarının, kişiler üzerinden, daha fazla ayaklar altına alınmasına izin verilemez. Yapılacak olan basit. İçişleri Bakanı ve suçlamalara maruz kalanlar kenara çekilir, Cumhuriyetin savcıları ve hakimleri devreye girer, gereken yapılır. Olması gereken budur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yakışan budur. Devlet ciddiyeti bunu gerektirir. Adalet bunu gerektirir.”

“Yargı işini yapar, hakikat neyse ortaya çıkar. Suçu olan cezasını çeker. Suçu olmayan aklanır, işinin başına döner. Bu kadar basit.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri