Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Oyun kurulacaksa bunu birlikte kuracağız

Davutoğlu: Oyun kurulacaksa bunu birlikte kuracağız

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Habertürk ekranlarında Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ittifak çalışmalarıyla ilgili, “Türkiye’nin yeniden yapılanmaya ihtiyacı var. 5’i benzemez dedikleri şey bizim en büyük özelliğimiz. Birbirimize benziyoruz hepimiz bu topraklardayız” dedi.

Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“TÜRKİYE’NİN YENİDEN YAPILANMAYA İHTİYACI VAR”

“Partilerin bir doğası var ve kabul gördükçe iktidar, muhalefet ya da ana muhalefet olurlar. Sayın Bahçeli 2 ay önce muhalefet olduklarını iddia etti. İttifaklar koalisyonlarının aksine seçimde menfaatlerin üzerine doğdu. ‘Meclis’te ne kadar çoğunluğa sahip olurum’ dediler. Türkiye’nin yeniden yapılanmaya ihtiyacı var. Sadece bir sistem üzerinde ittifak yerine çok daha somut bir zemin oluşturmak lazım. Akşener’le ve Kılıçdaroğlu ile görüştük. Bu bir istişare süreci. Ben oyun kurucu değilim. Oyun kurulacaksa birlikte kuracağız. Mesele ittifakın yeniden yapılanmasıdır. Cumhur ittifakının ortaya koyduğu bir yapılanma yok.”

“5 BENZEMEZLİK BİZİM İÇİN BİR AYRICALIK”

“5’i benzemez dedikleri şey bizim en büyük özelliğimiz. Birbirimize benziyoruz hepimiz bu topraklardayız. Bizim partimizde de çok farklı görüşler var, Sünni, Alevi Kürt… Hepsi bir masaya oturunca uzlaşmalı. Seçim bittiği gün siyasi partilerin bir kısmı kazanmış bir kısmı kaybetmiş olacak. Hiçbir taban ben bu seçimi kaybettim demesin, benim geleceğim karardı demesin. Ortak ilkeler ortak vizyon ortak kader inşa etmemiz lazım. 5 benzemezlik bizim için bir ayrıcalık. Kurucu bir iradeye ve meclise ihtiyacımız var. CHP ile görüş farklılığımız olacak tabi ki. Kürt meselesine Alevi meselesine bakış farklılıklarımız olacak. Bunların hepsini konuşacağız. Türkiye’nin ihtiyacı bu. Bu süreç çok iyi başladı.”

“KIRMIZI ÇİZGİMİZ BU ÜLKENİN HUZURU”

“Türkiye’de hiç kimse ecelini ve seçim sonuçlarını bilemez. Geçiş süreci aşamasını konuşmamız lazım. Kim seçilirse seçilsin Cumhurbaşkanı. O Cumhurbaşkanının, kadroların gücü yanlış kullanmaması için birtakım kriterleri, çipaları koymak lazım. Cumhur İttifakı’na hala destek verme temayülünde olan temel kaygısı, acaba bir kaos ortamı içine düşer miyiz şeklinde. Bazı meseleleri paranteze almak mümkün. Ben Dışişleri Bakanlığı döneminde hiç uzlaşmaz taraflarla arabuluculuk yaptım. Suriye ve İsrailli delegasyonu bir araya getirmiştik. İran ve ABD arasında, Boşnaklarla Sırplar arasında. Bu konuda çok kırmızı üretenler genellikle siyaset yapamazlar. Kırmızı çizginiz ne kadar çoksa manevralar o kadar azalır. Kırmızı çizgimiz bu ülkenin huzuru. Bu ülke dışlamadan, kaba siyasetten, Trabzon’da olduğu gibi çocuklara hain dedirtenler yoruldu. Siyasi liderler olarak bunu aşarsak, emin olun her şeyin bir çözümü vardır. Süreçlerde önemli olan güven ortamının sağlanması. Bugün liderler arasında bir güven ortamı var.”

“KÜRTÇE BİR ÇAĞRI YAPTIK”

“Daha önce hep ikili görüşmüştük. İkili görüşmelerde ve üçlü oturduğumuzda da birbirimizi rencide etmedik. İttifak dediğimiz şey daha çok katkı ise, bu farklılıklar katkıyı getirir. İlk aşama güven zeminini oluşturmak, sonra yapılandırmak, sonra vatandaşı ikna etmek. CHP ile İYİ Parti arasındaki tartışmalara girmek istemem. Ama diyelim Kürt sorunu, diyelim Alevi, diyelim endişeli muhafazakar sorunu. Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü, kamu düzenini sağlamak hepimizin kabul edeceği bir şey. Kürt vatandaşlarımızın hiçbir ayrım gözetmeksizin herhangi bir vatandaşın haklarına sahip olması, dışlanmaya maruz kalmaması. Buna itiraz edecek olan yok. Kürtçe bir çağrı yaptık, ana dil mukaddestir benim için. Bu konuda başka birinin yanlış düşüneceğini düşünmem. Ola ki ihtilaf oldu. Diplomatik müzakerelerde vardır anlaşmadığımız hususlarda anlaşmış olmak. Temel ilkeleri doğru koyarsanız. Renkli bir toplumuz biz. O renklerin hiçbirini yok etmemek lazım. O rengi yok ettiğinizde zenginliğinizi kaybedersiniz.”

“Türkiye’de gayrimüslim vatandaşlarımızın azalması bu toprakların zenginliğiydi. 6 parti adına konuşuyor değilim, onları tek parti haline getirmek olacak şey değil, doğru da değil. Anlaşacağımız zemin bu. Mesele niteliksel olarak toplumu ikna edecek ortak söylemi, dili, vizyonu ortaya koyabilmek.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri