Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu, partisinin Genel Merkez açılış töreninde konuştu

Davutoğlu, partisinin Genel Merkez açılış töreninde konuştu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Ankara’daki Genel Merkez açılış töreninde konuştu. Partisinin teşkilatlanma çalışmalarına değinen Davutoğlu, iktidara da yüklendi. Hedefinde ise AK Parti ve Erdığan’ın yanı sıra MHP ve Vatan Partisi de vardı.

İşte Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları

Ümidimiz bu çınarın ülkeye kol kanat germesiydi. Ve baskılara aldırmadan, kim ne der diye düşünmeden bir kuvayı milliye ruhuyla hareket eden il başkanlarımız 66 ilde bu çınarın bereketini Anadolu’nun her bir köşesine yaydılar. 305 ilçedeki ilçe başkanlarımız ve artık sayıları bini aşan mahalle başkanlarımız çınarın ümit ve ferahlık veren esintisini toplumumuzun kılcal damarlarına yaydılar. Burada bulunan kurucularımıza ve il başkanlarımıza ve pandemi dolayısıyla kısıtlı katılım yapma zorunluluğu sebebiyle davet edemediğimiz ilçe ve mahalle başkanlarımıza ve teşkilat mensuplarımıza samimi ve hasbi gayretleri için teşekkür ediyorum.

Dün Batman’da ‘ışık doğudan yükselir’ diyerek ilk il kongremizi yaptık. Batman’da gördüğümüz coşku ve muhabbet vatan sathına saçtığımız tohumun nasıl maya tuttuğunu gösteriyordu. Sadece teşkilat mensuplarımızın bulunduğu salonda değil, havalanından salona kadar yol boyunca gördüğümüz sevgi seli, çarşıda sokakta yürürken hissettiğimiz derin ve coşkulu muhabbet bize tek bir şey söylüyordu: Gelecek Bizim! Dün Batmanda tek eksiğimiz vardı. Pandemi dolayısıyla bize çoşkuyla gelen muhabbet yüklü Batmanlılarla tokalaşamamak ve kucaklaşamamak.

Bugün gurur ve ümit yüklüyüz; ama asla kibre kapılmayacağız, çünkü yaşanılan tecrübelerden biliyoruz ki siyasi hareketleri dış rakipler değil kibir ve egodan kaynaklanan iç çürüme bitirir. Allah bize lüftettiği bu mekanı ahlakın, nezaketin, ferasetin, samimiyetin, basiretin ve hasbi gayretin mekanı eylesin. Fitneyi, dedikoduyu, egoyu ve gösterişi bu mekandan ırak eylesin. Bu mekanı Hacı Bektaş-ı Veli’nin deyişiyle ‘eline, beline ve diline sahip olanların’, Hz. Mevlana’nın deyişiyle ‘olduğu gibi görünenlerin, göründüğü gibi olanların’ mekanı eylesin!

Dün Batman’da basın toplantısında her zaman karşılaştığımız bir soru tekrar soruldu: Bu medya mabargosu ve baskıları nasıl aşacaksınız? Onlara verdiğim cevabı sizlerle de paylaşmak isterim. Onlara aslında medya ambargoları Gelecek Partisi’nin bir sonraki iktidar olacağının işaretidir dedim. 75 yıllık demokrasi tarihimize bakınız. Kimler baskıya ve ambargolara muhatap olmuşlarsa bir sonraki iktidar da onlara nasip olmuştur. 1946-1950 arası  Dörtlü Takrir sahibi Adnan Menderes, Celal Bayar, Refik Koraltan ve Fuat Köprülü’ye her türlü baskı uygulandı; ama 1950’de onlar iktidardı.

28 Şubat sonrası 1998’de Tayyip Erdoğan’ın muhtar bile olamayacağı basın tarafından manşetten verildi ama Erdoğan 2003’de Başbakan ve 2014’de Cumhurbaşkanı oldu. Dolayısıyla değerli arkadaşlarım, Medya ambargoları ve baskılar sizi üzmesin. Aksine ümidinizi ve şevkinizi artırsın. Bütün bu istatistiki veriler gösteriyor ki, bir sonraki seçimin iktidarı Gelecek Partisi’dir. Herkes kendisini ona göre ayarlasın.

Düne kadar 3 Y diyorlardı. Yoksulluk, Yolsuzluk ve Yasaklar. Bu iktidarın yoksulluktan, yolsuzluktan, yasaklardan şikayet ettiğini en son ne zaman duydunuz?Kişi başına gelirimiz 13 yıl öncenin seviyesine geriledi, dünyanın hiçbir yerinde olmayan %13 enflasyon var ama bu iktidardan yoksulluğu duydunuz mu hiç?

Türkiye’de artık yolsuzluk şahsi, münferit bir hadise olmaktan çoktan çıkmıştır. Türkiye’de maalesef, artık ancak sistemik yolsuzluktan bahsedebiliriz. Yolsuzluk sistemin her tarafını bir ağ gibi sarmış durumda. Bu nedenle mevcut iktidar bırakın yolsuzlukla mücadeleyi, yolsuzluğu sistemik bir hale getirmiş durumdadır.

Dün 3Y ile mücadele edenler bugün 3Y’den bahsedenlerle mücadele eder hale gelmiş durumdadır.

Sayın Cumhurbaşkanı “sistemle ilgili her türlü değişime açık olduklarını” ifade etti. Bu, mevcut çarpık sistemin tıkandığının, Türkiye’yi taşıyamadığının çok açık bir itirafıdır. Ancak yine de Gelecek Partisi olarak biz iyi niyetle cevap verelim: Bu sistemin Türkiye’ye vereceği tek şey vardır: Kriz.

Getirdiğiniz ittifak düzeni siyasi partilerin doğasını, siyasetin kalitesini bozdu, %50 düzeniniz siyaseti bitirdi. Yüzde 50 düzeniniz sadece sorunları büyüttü, krizleri artırdı. Koalisyonlar dönemi bitecek dediniz artık koalisyonsuz adım atamaz hale geldiniz.

Karar alma süreçleri hızlanacak dediniz, kendi çıkardığınız kararnameleri iptal etmekten iş yapamaz hale geldiniz. Kişi başına gelir 25 bin dolar olacak dediniz 8 bin dolara geriledik. Vesayet bitecek dediniz, altı ayda bir darbe olacak kampanyası yapıyorsunuz. Meclis güçlenecek, yasama bağımsız ve kudretli olacak dediniz ne milletvekilliğinin ne de Meclisin adı kaldı.

Bürokratik oligarşi bitecek dediniz memleketi akrabalarınızdan, yakınlarınızdan, akrabalarınızın yakınlarından, yakınlarınızın tanıdıklarından oluşan atanmışlar ordusu yönetiyor.

Güçlü başkanlık sistemi dediniz küçük ortağınız olmadan adım atamaz duruma geldiniz.

İstikrarlı Türkiye dediniz, İstiklal Savaşı’nda bile telaffuz edilmediği kadar bekadan bahsedilir oldu.

Bu iktidar ve ortakları şimdi de sosyal medya düzenlemesi adı altında “unutulma hakkı” getirmek istiyormuş. Hayırdır nelerin unutulmasını istiyorsunuz?Dört yıl önceki sözlerini, beş-on yıl önceki politikalarını bile savunamaz hale geldikleri için tarihlerini silmeye çalışıyorlar.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile yönetimi kendileri felç ettiler, siyaseti kilitlediler, demokrasiyi dondurdular, adaleti rafa kaldırdılar.Ülkemizi bu felç haliyle önce milletimize sonra da dünyaya kapatmak istiyorlar.

Biz de diyoruz ki milletimiz iktidardan büyüktür, Türkiye bu iktidar ve ortaklarından büyüktür.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri