Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu Reuters’a konuştu: Kimse Türkiye’yi karaya hapsedemez

Davutoğlu Reuters’a konuştu: Kimse Türkiye’yi karaya hapsedemez

Ahmet Davutoğlu, Doğu Akdeniz’de yaşanan kriz hakkında Reuters’a konuştu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Reuters haber ajansına verdiği röportajda Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Davutoğlu, “Herkesin kazanması için yeni bir stratejik vizyon gerekiyor. Böyle durumlarda bir tarafın kazandığı diğer tarafın kaybettiği bir örneğe hiç rastlamadım. Doğu Akdeniz’de vaziyet kaybet-kaybet şeklinde. Maalesef Avrupa Birliği Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin temel stratejik gereksinimlerini anlamıyor… Avrupalı liderler Doğu Akdeniz’in Türkiye için hayati stratejik öneme sahip olduğunu anlamalı. Kimse Türkiye’yi köşeye sıkıştıramaz, zorla bir şey yaptıramaz, Türkiye’yi karaya hapsedemez.” dedi.

TÜRKİYE DÜZGÜN DİPLOMASİ YOKLUĞU YAŞIYOR

Türkiye’nin düzgün diplomasi yokluğu yaşadığını söyleyen Ahmet Davutoğlu, Doğu Akdeniz konusunda Türkiye’nin Avrupa Birliği ile masaya oturup tüm görüşleri paylaşması gerektiğini vurguladı.

Türkiye-Yunanistan arasında son dönemde yükselen gerilimle ilgili olarak da Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin diplomatik performansını eleştirdi: “Maalesef hükümetimiz Yunanistan ile düzgün bir diplomatik performans sergilemiyor. AB’ye ‘masaya oturalım ve tüm görüşleri paylaşalım’ denmeli. Oturup birbirimizle konuşmamız lazım. Bütün meseleleri konuşmalıyız. Önce tansiyon düşürülmeli…”

ÇOK RİSKLİ ASKERİ KARŞILAŞMAYA NEDEN OLABİLİR

Davutoğlu, Yunanistan’ı da Türkiye’nin stratejik endişelerini görmezden gelmekle suçladı: “Karşı tarafın hatası Türkiye’nin stratejik endişelerini görmezden gelmek. Bizim hatamız ise pozisyonumuzu karşı tarafa anlatacak gerekli diplomatik çabaya göstermeden açıklamak. İki taraftaki bu psikolojik tansiyon bir tıkanıklığa ve çok riskli askeri karşılaşmaya neden olabilir.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri