Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu Sakarya'da: Kim ne derse desin bu gidişe itirazımız var

Davutoğlu Sakarya’da: Kim ne derse desin bu gidişe itirazımız var

Ahmet Davutoğlu Sakarya’da düzenlenen etkinlikle konuştu:

Sakarya Necip Fazıl’ın dava ile özdeşleştirdiği şehir. Sakarya son dönemlerde davamızın, demokrasi döneminde de sembol şehri olmuş bir mekan. Siyasette yeni bir nefes, duruş, ahlak oluşturacaksan onun konuşulacağı mekan Sakarya’dır.

Sakarya ayağa kaldırılması gereken bir davanın şehridir. Son dönemde maalesef muhtevası gittikçe boşaltılan, davranışlara yansıtılmayan bir davanın şehri.

Dava insanların hayatlarına anlam kazandıran idealin adı. Necip Fazıl Sakarya’yı o davayla özdeşleştirirken bir neslin değil bin yıllık bir davanın, inancın, değerlerin nirengi noktasını tespit etmişti.

Necip Fazıl’ı Sakarya ile birlikte tanıdığımızda ilkokul çağlarındaydık. Rahmetli Necmettin Erbakan hocamız da Sakarya grubuyla o güzel yolculuğa çıktığında da o çağlardaydık.

Bizim ailemiz o büyük dava ailesidir. O dava ailesinden hiçbir zaman kopmadık, kopmayız. Ama birileri o davanın içini boşaltırsa, o davanın değerlerini kenara iterse bir dakika… Durun kalabalıklar deriz. Vicdanımızın sesiyle durun, düşünün, nereye gidiyoruz deriz.

Manifestoyla durun, bir dakika durun ve düşünün dedik. 

Bir nesil olarak bir neyi istiyorduk. Bize intikal eden miras neydi. Yeni bir dünya, yeni bir ülke kurmak istiyorduk. Dünyanın temeli adalet, ülkenin temeli vicdan olacaktı.

Millete tepeden bakanlar Boğaziçi’ndeki yalılardan, köşklerden millete yön vermeye kalkmayacaklardı.

Hz. Ömer’in adaletiyle öyle bir düzen kuracaktı ki, en sıradan insan hesap sorabilecekti bize. Dicle kıyısındaki koyundan, kuzudan haberdar olacaktık. Öyle bir anlayış tahayyül ediyorduk ki kendi evlatlarımızla milletin evlatları arasında fark gözetmeyecektik.

Öyle örnek teşkil edecekti ki bu düzen, sadece kendimiz için değil herkes için adalet getirecektik. Sadece Müslümanlar için değil bütün insanlık için adalet getirecektik.

Bölmeyecektik, birleştirecektik. Ahlakla güç arasında ahlakı egemen kılacaktık. Gücü dizginlenmesi gereken bir yaban at gibi görüyorduk.

Çok güzel şeyler yaptık, çok ciddi işler başardık. Bunları takdir etmemek bu davaya hizmet etmiş insanların hakkını vermemek olur.

Ama gelin görün ki son yıllarda öylesine bir iklim hakim oldu ki… AK Parti’ye bir dakika demek gerekiyordu. Nereye gidiyoruz demek gerekiyordu.

Bunu her aşamada söyledik. Allah da şahit millet de şahit. Hiçbir zaman ikili bir dil kulanmadık. 

Manifesto ortak bir aklın ürünüydü.Önümüzde 4 yıl var demiştik. Seçimsiz 4 yıl. Dolayısıyla şimdi konuşma vaktidir. Bir muhasebe ve tefekkür vaktidir. 

Manifestoda bir siyaset yapılacaksa siyasetin değerleri olmalı. 

Adalet, özgürlük, insan onuru, insana saygı, tevazu. Birleştirme. Ortak vicdan. Bunları tekrar keşfedelim dedik. Eğer bir siyaset yapılacaksa siyasetin ahlakı olmalı dedik. Takiyyeden kaçılsın dedik. Düşünce özgürlüğü çerçevesinde herkes fikirlerini açıkça ifade edebilsin dedik. FETÖ taktikleriyle kimse kimseye kumpas kurmasın. Trollere insanların üzerine saldırılmasın dedik. Ne dedik akrabalar kayırılmasın dedik.

Bu inandığımız kutsal kitabın hükmüydü. Servet bir grup insanın arasında dolaşmasın. 

Siyasi kurumsallaşmada hatalar var dadik. Ehliyet ve liyakat geriye atıldı dedik. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile siyaset özünden koptu, devlet bürokrasisi zayıfladı, toplumsal kutuplaşmalar arttı dedik.

Kutuplaştırıcı, insanları ayrıştırıcı dilden uzaklaşalım dedik. Milli irade bizim için geçerliyse herkes için geçerli olsun dedik. Ne dedik 3Y. Yoksullara, yasaklara ve yolsuzluklara tekrar hatırlayalım. Tekrar başlayalım mücadeleye dedik. Kim yaparsa yapsın Kızım Fatıma da yapsa kolunu keselim diyenlerin hükmüyle davranalım dedik.

Ekonomik kriz var, insanların feryadını anlayın dedik. Kriz yoktur diyerek krizi unutturamazsınız dedik.

İşbaşına gelenleri subjektif değil objektif kriterle değerlendirin dedik.

Manifesto sürecininin adına itiraz süreci demiştik. Kim ne derse desin bu gidişe itirazımız var.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz