Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Siyasi bir bedel ödetecekseniz bana ödetin binlerce öğrenciye değil

Davutoğlu: Siyasi bir bedel ödetecekseniz bana ödetin binlerce öğrenciye değil

Ahmet Davutoğlu’nun Temel Karamollaoğlu ile buluşmasında yaptığı Şehir Üniversitesi’nin yankıları devam ediyor. Davutoğlu o konuşmasında, 40 yıllık emeğe, 40 yıllık birikime ve binlerce öğrencinin geleceklerine bedel ödetmeyin. Siyasi bir mesele varsa biz burdayız. Siyasi bir tartışma yapacaksanız, siyasi bir hesap soracaksanız, siyasi bir bedel ödetmek istiyorsanız biz burdayız” demişti.

Davutoğlu: Şehir Üniversitesi’ni banka üzerinden mali kıskaca almaya çalıştılar

İstanbul Şehir Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Gönlünü vakfetmiş, zihnini vakfetmiş, emeğini vakfetmiş ve sadece şu kesim bu kesim değil Türkiye’de bütün aydın kesimlerin saygı duyduğu, belki de farklı düşüncelere sahip akademisyenlerin bir arada rahatlıkla ders verebildiği, farklı siyasi görüşlere sahip öğrencileri birlikte ortam oluşturduğu bir başarı hikayesidir.

Şimdi birileri bu başarı hikayesine bir son vermek isterken maalesef 16 kez reddedilmiş bir davayı 17. Kez gündeme getirerek bir hukuk meselesi haline dönüştürmek yanında bir de banka üzerinden mali bir kıskaca almaya çalıştılar.

İstanbul Şehir Üniversitesi son kayıtlarla yüzde 94 doluluğa oluştuğu bir dönemde kampüs inşaatının yapılması esnasındaki kredi borçlarını erkenden çağırarak bu borçlar üzerinden mali varlıklarına el koyma cihetine gidildi.

Davutoğlu: Bunu birilerinin izah etmesi lazım

Burada yapılmak istenen nedir? Çok açık şekilde ortaya koymak lazım. Türkiye’de krize girmiş şirketler ve spor kulüpleri yeniden yapılanmaya kurtarılmaya çalışılırken, ki yanlış değil doğru yapılıyor, saygınlığını ispat etmiş bir vakıf üniversitesine böyle bir mali kıskaç uygulamanın gerekçesini birilerinin izah etmesi lazım.

Bunun tam da Türkiye’de yeni bir siyasi arayış içine girildiği bir dönemde yapılmasını birilerinin izah etmesi lazım.

Buradan hicap duyuyorum emin olunuz. Bunları söylerken İstanbul Şehir Üniversitesi’ni savunmak saikiyle değil vicdanı savunmak saikiyle söylüyorum.

Bize dönük olarak iddia edilen usulsüzlük ise kesinlikle bir iftiradır, alçakça bir atıftır. Daha önce örnekleri görülen bir yaklaşımdır.

Bu devir, özelleştirme kanunu 4046 sayılı kanunun 2i bendine göre yapılmıştır. Yasaldır ve en önemli gerekçelerinden biri de bu arazinin İstanbul’un önemli bir yeşil alanını oluşturan bu arazinin eğitim müessesesi olarak kalıp herhangi bir şekilde rant alanı haline dönüşmemesi için yapılmıştır.

Bu kampüs üzerinde yorum yapan herkesin her şeyden önce gidip bu kampüsü görmeleri ve yeşilin, çevre şartlarının nasıl korunduğunu orada gözlemleyerek bir karar vermeleri lazım.

Davutoğlu: Bedel ödetmek istiyorsanız biz burdayız

Buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Bütün bu süreci eğer birileri siyasi bir saikle yapıyorlarsa -ki zamanlama onu gösteriyor- o yetkililere sesleniyor. Siyasi bir mesele varsa biz burdayız. Siyasi bir tartışma yapacaksanız, siyasi bir hesap soracaksanız, siyasi bir bedel ödetmek istiyorsanız biz burdayız.

40 yıllık emeğe, 40 yıllık birikime ve binlerce öğrencinin geleceklerine bedel ödetmeyin.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,700TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz