Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu, Siirt'ten Bahçeli'ye seslendi: Benimle görüşmesine 'Serok Ahmet' takıntısı engel oluyorsa "ser...

Davutoğlu, Siirt’ten Bahçeli’ye seslendi: Benimle görüşmesine ‘Serok Ahmet’ takıntısı engel oluyorsa “ser sera ser çewa” diye cevap veririz’

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Siirt İl Kongresinde konuştu

Partisinin Siirt İl Kongresinde konuşan Ahmet Davutoğlu, hükümete ve MHP’ye sert sözlerle yüklendi.

Gelecek Partisi’nin 9 Kasım’da kamuoyuna sunduğu Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem modelinin ayrıntılarını paylaşmak için siyasi partilerden randevu talep ettiklerini belirten Davutoğlu, MHP’nin partisine verdiği yanıtı eleştirdi.

“Bu toprakların örfünde ve töresinde kapıyı çalan misafire hayır demek yoktur; selam verenin selamını şartlı almak da yoktur diyen Gelecek Partisi lideri, MHP’nin kendi parti programıyla da çeliştiğinin altını çizerek şu ifadeleri kullandı: “Ayrıca bugün parlamenter sistemin adını bile duymak istemeyen Sayın Bahçeli’ye kendi programlarını okumasını tavsiye ediyorum. MHP programının 41. Sayfasında aynen şöyle yazıyor: “Parlamenter demokrasilerde egemenliğin yegâne sahibinin millet olduğuna, siyasi iktidarların meşruiyetinin milli iradeye dayandığına, milli iradenin tecelli ettiği yegâne merciin ise Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğuna inanmaktayız.” Şimdi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Kendi programlarında hala parlamenter demokrasi yazanlar bizimle parlamenter demokrasiyi görüşmekten kaçınıyorlarsa onlara önce kendinizle tutarlı olun deriz.”

‘Serok Ahmet’ takıntısı engel oluyorsa “ser sera ser çewa” deriz!

MHP lideri Bahçeli’nin daha önce kendisine ‘Serok Ahmet’ şeklinde alaycı bir şekilde hitap ettiğini hatırlatan Ahmet Davutoğlu, şunları kaydetti: “Bize Mr. Prime Minister diye hitap edilmesinden rahatsız olmayanlar bu toprakların saf dili olan Kürtçe ile “Serok Ahmet” diye hitap edilmesinden rahatsız oluyorsa onlara da bu aziz vatanda yaşayan her insanı, o insanın dilini, dinini, mezhebini, örfünü, töresini, adetini sevmesini tavsiye ederiz. Kan ve ırk değil ülke milliyetçiliği olan vatanseverlik vatan üzerinde yaşayan herkesi sevmekle ve herkes saygı göstermekle olur.”

Kürtçenin bu toprakların has dili olduğunun altını çizen Davutoğlu, “Yok bizimle görüşmelerine hala “Serok Ahmet” takıntısı engel oluyorsa ona da “ser sera ser çewa” diye cevap veririz” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri