Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Siz kurtlandırdınız biz temizleyeceğiz

Davutoğlu: Siz kurtlandırdınız biz temizleyeceğiz

“Sizin Anadolu’da kurtlandırdığınız bulguru biz Anadolu’nun her yerinden temizleyeceğiz” diyen Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok sert mesajlar gönderdi. Davutoğlu, “İster Biden ile çay için ister Putin ile… Onurunu korumanız gereken aziz bir millet ve köklü bir devlet geleneği var” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Esenler 1. Olağan İlçe Kongresinde konuştu. Burada gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, New York ziyaretinden ABD Başkanı Joe Biden ile görüşemeden dönen Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’a izlediği diplomasi üzerinden yüklendi. Davutoğlu, ”Amerika’da eğer Biden bir randevu verseydi bir çay içseydi Sayın Erdoğan, muhtemelen büyük bir memnuniyetle dönüp Türkiye- ABD dostluğu’nun zirve yaptığını, Biden’a da ‘dostum Biden’ diye hitap ederdi. Sayın Cumhurbaşkanı’nın diplomaside tek kriteri var. İçeride millete çay fırlatmak, dışarıda çay içtikleriyle arası iyi içemedikleri kötü” dedi.

Davutoğlu’nun konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

‘İŞTE İKTİDARI BÖYLE YOZLAŞTIRANLAR İNSAN İÇİNE ÇIKAMAZLAR’

Çiftçilerimiz büyük sıkıntı içinde Aydın’da da Diyarbakır’da da herkes sıkıntı içerisinde. Ama Cumhurbaşkanı bu sıkıntıları göremiyor Beştepe’ye kapandılar. Kaçıp giden hazine bakanı bizim dolar ile işimiz mi var demişti. İstanbul’da yolda sokakta istifa eden bakanları görüyor musunuz? Bunların insanların içine çıkacak yüzü yok. Biri 128 milyar doları hiç etti; diğeri kendi şirketine dezenfektan sattı. İşte iktidarı böyle yozlaştıranlar insan içine çıkamazlar.

‘MB BAŞKANI TAM BİR CEHALET ÖRNEĞİ SERGİLİYOR’

Ecdadın eseri olan İstanbul kimsenin rant aracı olmayacak. Bunu durduracağız. Hala istenilen ölçekte planlananlar doğrultusunda ilerlemiyor. İstanbul’un çocuklarının dolaşacağı yeşil alanları rant yerine çevirdiler. İstanbul’un çok acil düzenleme ihtiyacı var ve rant aracı olarak görenler bunu yapamaz. Rant sahipleri rant peşinde olanlar gidecek. Suçlu arayan zeytinyağı gibi üste çıkan bir zihniyet söz konusu. Her şeyin suçlusu sizsiniz. Enflasyon yüzde 19,25 çıkmışsa bunun sorumlusu sizsiniz. Enflasyonla mücadele etmek zorunda kalan MB Başkanı tam bir cehalet örneği sergiliyor.

‘KIYAS ARTIK İYİ İLE KÖTÜ ARASINDA DEĞİL GÖTÜRÜP GÖTÜRMEMEK ARASINDA’

Erdoğan’ın çocuklarının eşlerinin akrabalarının yurt derdi yok. Milletin çocukları feryat ediyor Sayın Erdoğan. Kıyas artık iyi ile kötü arasında değil götürüp götürmemek arasında. İşte bizim bunlarla neden yolumuzu ayırdığımızı soran olursa devletin içinden akrabalarınızı, damadınızı çekin dedik. İhalelere daveti usul yapmayın dedik, şeffaflık olsun dedik. Bir yanda geçim derdiyle sıkışıp kalmış esnaf ile çiftçinin olduğu diğer yanda damatların yönettiği yolsuzlukların olduğu iki kutup arasında kalan bir ülkenin iktidarının gidişi yakın demektir.

‘SİZİN ANKARA’DA KURTLANDIRDIĞINIZ BULGURU BİZ ANADOLU’NUN HER TOPRAĞINDAN TEMİZLEYECEĞİZ’

Birileri ‘dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım’ diyor. Kurtlu da olsa evdeki bulgurdan yiyelim diyorlar. Biz siyasete kurtlu bulgur için girmedik tertemiz bir siyaset için girdik. İktidar diyor ki biz gidersek 28 Şubat’ın zulmü gelir. 28 Şubat’ın alternatifi özgürlükçü temiz siyaseti kuranlar biziz. Asla yolsuzluklara, kul haklarına dadananlar bu kapıdan içeri giremez. Sizin Ankara’da kurtlandırdığınız bulguru biz Anadolu’nun her toprağından temizleyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanı bana olan öfkesi dolayısıyla Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birini barbarca kapattı. Konferanslarımızı iptal ettiler. Kitaplarımızı raflardan indirdiler. Hepsine sabırla yaklaştım ama milletin haklarına hukuklarına dokundukları zaman sabretmemiz tahammül etmemiz mümkün değil.

‘DIŞARIDA ÇAY İÇTİKLERİYLE ARASI İYİ İÇEMEDİKLERİ KÖTÜ’

Sayın Erdoğan’ın New York’ta Biden’ın kapısında beklemesini sonra Putin ile Soçi’de bakanlar bile olmadan görüşmeyi kabul etmesini içime sindiremiyorum. Bu ülkenin Cumhurbaşkanlığını yaptım. Hiçbir ülkenin TC Cumhurbaşkanlığı New York’ta randevu için bekletmesine yada Soçi’de olduğu gibi bakanların bile toplantıya katılmayacağı bir görüşmeye zorlamasına gücü de yetmez hakkı da olmaz.

Amerika’da eğer Biden bir randevu verseydi bir çay içseydi Sayın Erdoğan, muhtemelen büyük bir memnuniyetle dönüp Türkiye- ABD dostluğu’nun zirve yaptığını, Biden’a da ‘dostum Biden’ diye hitap ederdi. Sayın Cumhurbaşkanı’nın diplomaside tek kriteri var. İçeride millete çay fırlatmak, dışarıda çay içtikleriyle arası iyi içemedikleri kötü. Çay mübarek bir nesnedir. Ben de çay olmadan yazı yazamam, sohbet edemem. Ama Sayın Cumhurbaşkanına şunu ifade etmek isterim; ister Biden ile çay için ister Putin ile onurunu korumanız gereken aziz bir millet ve köklü bir devlet geleneği var.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri