Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Tarihimizdeki en büyük diplomatik krizini yaşadık. Türkiye'ye yazık ediliyor

Davutoğlu: Tarihimizdeki en büyük diplomatik krizini yaşadık. Türkiye’ye yazık ediliyor

Silivri Cezaevi’nde 4 yıldır tutuklu bulunan iş adamı Osman Kavala’nın mevcut durumunun değişmesi için 10 ülkenin büyükelçisinden gelen ‘Serbest bırakın’ çağrısı yeni bir diplomatik krizi beraberinde getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan söz konusu büyükelçilerin ‘istenmeyen adam’ ilan edileceğini söyledi. Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Rahip Brunson ve Deniz Yücel’in serbest bırakılma sürecine dikkat çekerek ‘Tarihimizin en büyük diplomatik krizi çıkarılarak ülkemize yazık ediliyor’ dedi.

Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda’nın Ankara büyükelçilerinin ‘Osman Kavala serbest bırakılsın’ çağrısı Türkiye’den sert tepki gördü.

Silivri’de 4 yıldır tutuklu bulunan iş adamı Osman Kavala’nın tutukluluk halinin sona ermesi için Avrupa’dan yapılan çağrılar devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepkisine rağmen Almanya ‘Osman Kavala serbest bırakılsın’ çağrısını yineledi.

Alman Hükümeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aralarında Almanya büyükelçisinin de yer aldığı 10 büyükelçiyi hedef alan sözlerine, “Kavala’nın derhal serbest bırakılması” beklentisini yineleyerek yanıt verdi.

Osman Kavala hakkında bildiri yayımlayan 10 büyükelçi hakkında ‘istenmeyen adam ilan edilmeleri talimatı verdim’ dedi.

Davutoğlu: Tarihimizin en büyük diplomatik kriziydi

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, yaşanan gelişmelerle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ‘Tarihimizin en büyük diplomatik krizi çıkarılarak ülkemize yazık ediliyor’ ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevinde Osman Kavala’ya nazaran daha ağır suçlamalarla itham edilen Rahip Brunson’ın ABD’den gelen çağrılar üzerine serbest bırakılmasına dikkat çekti. Davutoğlu, “Bağımsız yargımızın kararlarına karşı iç ve dış müdahalelere hep birlikte karşı çıkalım. Ancak, yargımızın başka başkentlerden talimatlarla çalışabileceği algısını bu iktidar oluşturmuştur.” dedi.

İşte Davutoğlu’nun o açıklamaları

1- 10 büyükelçiyi istenmeyen adam ilan etmenin ne Osman Kavala ile ne de yargı bağımsızlığıyla bir ilgisi vardır. Öyle olsaydı ağır ithamlar altındaki Rahip Brunson Trump’ın telefonu ile Deniz Yücel ise Merkel’in talebiyle bırakılmazdı.

2- Devlet aklının yerini sokak kavgası söylemi aldı. Ülkeye yazık ediyorsunuz! Bağımsız yargımızın kararlarına karşı iç ve dış müdahalelere hep birlikte karşı çıkalım. Ancak, yargımızın başka başkentlerden talimatlarla çalışabileceği algısını bu iktidar oluşturmuştur.

3- 3-Hukuku ayaklar altına alarak, dış politikayı at pazarlığına çeviren bu iktidar, ülkemizin itibarını yok etmiştir. Kavala’ya her vatandaşımızın hak ettiği bağımsız ve adil yargılanma hakkını verdiğinizde başka başkentleri de susturursunuz!

4-En fazla ihracat yaptığımız ülkelerle tarihimizin en büyük diplomatik krizini çıkarmak için bu telaş ve istek nedendir? Adaletinizden kendi vatandaşlarınız şüphe duyarken ne yargınızın ne de ülkenizin bir itibarı kalmaz. Yazık!

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri