Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Tarihimizden gocunmam ama biz Yeni Osmanlıcı değiliz. Biz Cumhuriyet çocuklarıyız

Davutoğlu: Tarihimizden gocunmam ama biz Yeni Osmanlıcı değiliz. Biz Cumhuriyet çocuklarıyız

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Fox ekranlarında İsmail Küçükkaya tarafından hazırlanan Çalar Saat programına konuk oldu.

‘Yeni Osmanlıcı mısınız’ sorusuna yanıt veren Davutoğlu, “Osmanlı bizim tarihimizdir, Selçuklu bizim tarihimizdir. Ama biz Cumhuriyet çocuklarıyız” diye konuştu.

İşte Küçükkaya’nın sorusu ve Davutoğlu’nun verdiği o yanıt…

İdeolojik bakışı güçlü bir insansınız. İlk başta çok alkış aldınız. Komşularla sıfır sorun politikası diye girdiniz. Sevinç ve coşkuyla karşılandınız. Size yöneltilen eleştirilerden biri şu. Suriye konusunda özellikle belli konularda hayalci olmakla, fantezi dünyasında gezinmekle suçlandınız. Yeni Osmanlıcı bir bakış açısının da etkisi var mı?

Yeni Osmanlıcı tabiri ne zaman bize karşı kullanıldı biliyor musunuz? Avrupa Birliği ile ABD Bosna’da Butmir süreci diye bir süreç başlattılar. Boşnakların haklarını göz ardı edecek bir tutum takındılar. Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlüsünü kurduk. Türkiye’nin inisiyatifi diye bir barış süreci başladı Sırbistan ile Bosna Hersek arasında. İşte tam o esnada kullanıldı Yeni Osmanlıcı tabiri.

Bir kere şunu net söyleyelim. Ben tarihten gocunan biri değilim. Osmanlı bizim tarihimizdir, Selçuklu bizim tarihimizdir. Ama biz Cumhuriyet çocuklarıyız. Ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çıkarı, ikbali her şeyden önemlidir.

Sayın başbakanım elinize sağlık biz bunları söylemek istiyorduk söyleyemiyorduk

Ahmet Davutoğlu, “Manifestoyu yayınladıktan sonra çok sayıda AK Partili üst düzey yetkili Sayın başbakanım elinize sağlık biz bunları söylemek istiyorduk söyleyemiyorduk dedi. Hepsi şu anda görevde. Bu halden çıkmak lazım. İkili bir hayat süren insanlardan çözüm çıkmaz. Beni çok üzen bir şey, övgü gibi söylendi ama üzen bir şey. Son dönemde görüştüğüm herkes cesaretinizi kutluyoruz diyorlar. Parti kurmak cesaret işi ise bu ülkede demokrasi yoktur. Parti kurmak baskı altına alınmamalıdır. Bu millete borcumuz var. Bu borcu ödemek için yola çıktık. Bunun için de herkesi kapsayan bir kadro oluşturmak lazım” ifadelerini kullandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri