Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Tunus'taki darbe girişimini en sert şekilde kınıyorum. Tunus'ta demokrasiye destek vermeliyiz

Davutoğlu: Tunus’taki darbe girişimini en sert şekilde kınıyorum. Tunus’ta demokrasiye destek vermeliyiz

Tunus’da yaşanan darbeye karşı duran Ahmet Davutoğlu, “Tunus’ta Cumhurbaşkanı üzerinden gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimini en şiddetli şekilde kınıyorum.” dedi.

Ordunun desteğini arkasına alan Tunus Cumhurbaşkanı Said, Tunus’ta darbe yaptı. Tunus Cumhurbaşkanı Başbakan Meşişi’yi görevden alarak meclisi de lağvetti. Tunus’da yaşanan darbeye karşı duran Ahmet Davutoğlu, “Tunus’ta Cumhurbaşkanı üzerinden gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimini en şiddetli şekilde kınıyorum.” dedi.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, darbe girişiminin bölgede yaratacağı yeni istikrarsızlık dalgasından duyduğu endişeyi dile getirdi ve dünyaya çağrıda bulundu.

Davutoğlu: Tunus’da demokrasiye destek vermeliyiz

1-Arap Baharı sonrası demokrasiye geçiş tecrübesinin barışçıl bir şekilde sürmekte olduğu tek ülke olan Tunus’ta Cumhurbaşkanı üzerinden gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimini en şiddetli şekilde kınıyorum.

2-Bütün siyasi partilere çağrıda bulunuyorum: Bölgemizde yeni bir istikrarsızlık kaynağı olan bu gelişme karşısında ortak bir açıklama İle Tunus’ta demokrasiye destek vermeliyiz. Darbe kim tarafından hangi gerekçeyle ve nerede yapılırsa yapılsın lanetlenmelidir.

3-Sn. Cumhurbaşkanına çağrıda bulunuyorum: TBMM acilen Tunus Meclisine ve tutuklu milletvekillerine destek açıklamasında bulunmalı ve demokrasi dışı bu tutumu kınamalıdır. Taraflarla görüşerek gerilimi düşürmek üzere Tunus’a hemen bugün bir heyet gönderilmeli

4-Tunus’un komşuları Libya ve Cezayir’in liderleri ile acilen görüşülerek gerilimin bölgesel bir krize dönüşmesine engel olunmalı. Tunus’a komşu Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, sürece olumlu katkıda bulunabilecek ülke liderleri ile istişarelerde bulunulmalıdır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri