Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Vatandaşa arabayı çok görürken, lüks ve şatafatlı yaşamlarını devam ettirmek için...

Davutoğlu: Vatandaşa arabayı çok görürken, lüks ve şatafatlı yaşamlarını devam ettirmek için ÖTV zammı yapıyorlar

Ahmet Davutoğlu, eritilen döviz rezervleri, artan gelir adaletsizliği ve yükselen vergilere dikkat çekti.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Sakarya 1. Olağan Kongresi’nde konuşarak ÖTV zammı konusunda çarpıcı yorumlarda bulundu.

Erdoğan’ın gerçeklerin üstünü örtmek için dini değerleri istismar ettiğini söyleyen Davutoğlu, faiz mücadele diyen iktidarın, son yıllarda Türkiye’nin faiz harcamalarını yüzde 85 artırarak 120 milyar liraya çıkarttığını söyledi.

Türkiye’nin yüzde 10’luk kesiminin Avrupa standartlarında yaşarken, 16 milyon insanın Bangladeş standartlarında yaşadığını söyleyen Davutoğlu, lüks ve şatafat dolu yaşamlarını devam ettirmek için sürekli ÖTV zammı, vergi zammı yaptıklarını ifade etti.

Davutoğlu’nun konuşmasının ilgili bölümü şu şekilde:

Sayın Erdoğan bazen dini değerleri öylesine istismar ediyor ki, bazı gerçeklerin üstünü örtmeye çalışıyor. Faizle mücadele altında Merkez Bankası başkanını görevden aldı, devletin faiz harcamaları yüzde 85 artarak 120 milyar liraya çıktı. Türkiye Cumhuriyeti’nin en yüksek faiz harcamalarının yaşandığı günlerdeyiz.

SON 1.5 YILDA 106 MİLYAR DOLAR ERİTTİLER

Temmuz ayında sırf türk lirasını 6.85’te tutmak için 12 milyar dolar eritildi. Son 1.5 yılda toplam eritilen dolar miktarı 106 milyar dolar. Bu 106 milyar doların 60 milyar doları türkiyeden çıkan yatırımcılara ödendi çünkü Türkiye’ye güven kaybı oldu. 46 milyar doları da içerideki faiz spekülatörlerine gitti. Peki türkiyede faizciler büyük rantlar elde ederken, türkiyede bir grup şirket büyük imar rantları elde ederken halkın durumu ne?

TÜRKİYE’NİN YÜZDE 50’Sİ 2.500 LİRADAN AZ KAZANIYOR

Bakın halkın durumunu söyleyeyim; ortanca ücret 2500 lira. Yani Türkiye’nin yüzde 50’si 2500 liranın altında ücret alıyor. Batandaşların yüzde 83’ü 2000  lira ile 4000 lira arası gelirle yaşıyor. Tabi bunu lüks arabalara zaten binenler anlayamazlar. Dün ÖTV ile Türkiye’yi dünya şampiyonu yaptılar, şu anda en yüksek ötv ödeyen ülke Türkiye’dir.

ÖTV ZAMMI YORUMU: VATANDAŞA ARABAYI ÇOK GÖRÜYORLAR

Bunu yaparken de şunu düşünüyor olabilirler, nasıl olsa otomobil, binmesinler. Bu ne mantığıdır biliyor musunuz? Millete refahı çok görmek. Kendileri her türlü lüks arabalarla, lüks uçaklarla seyahat ederken milletin otomobilini elinden almaktır. Sayın Erdoğan refah göstergesi olarak buzdolaplarının satışından bahsediyordu. Şimdi bu ÖTV zammı sonrası, bu ÖTV’lerle elindeki araçları kim satabilecek, kim araç alabilecek?

LÜKS VE ŞATAFATI SÜRDÜRMEK İÇİN VERGİLERİ ARTIRIYORLAR

Enflasyon-faiz denkleminde bir de vergi denklemini devreye soktular. Niye vergiyi artırıyorlar? Çünkü sürdürdükleri lüks ve şatafatı finanse etmeleri lazım. En adaletsiz vergi ÖTV ve KDV’dir. Mal ve hizmetlerden alınan vergi, adaletsiz bir vergidir. Vergi gelir ve kara yönelmiyor. Bir takım şirketlere vergi istisnaları sağlıyorsunuz, nükleer projelere vergi istisnaları sağlıyorsunuz ama vatandaşa vergiyi bindirdikçe bindiriyorsunuz.

16 MİLYON VATANDAŞIMIZ BANGLADEŞ STANDARTLARINDA YAŞIYOR

Asgari ücret biz bıraktığımızda 500 dolarken, şu anda 300 dolara geriledi. Vatandaşların yüzde 10’u seçkin bir grup olarak Avrupa standartlarında yaşarken, 16 milyon vatandaşımız da Bangladeş standartlarında yaşıyor. Halkın yüzde 83’ü eğer 2 bin ila 4 bin lira arasında yaşıyorsa, iktidarı elinde tutanlar utanmalılar. Bugün bütün bu dengeleri değiştirecek yeni bir siyasi hareketi başlatma ve taçlandırma günüdür. Gelecek Partisi olarak biz bunun için yola çıktık.

Davutoğlu’nun konuşmasının tamamını izlemek için tıklayınız

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri