Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu ve Babacan'ın kopuşuyla AK Parti ne kadar kan kaybetti? İşte son...

Davutoğlu ve Babacan’ın kopuşuyla AK Parti ne kadar kan kaybetti? İşte son sayılar

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan başta olmak üzere partiye uzun süre emek vermiş, kendini adamış isimlerin kopuşunun AK Parti’de nasıl bir kan kaybına yol açtığı merak konusu. Kopuşlarla birlikte sadece iki ayda on binlerce kişinin AK Parti’den istifa ettiği iddia edildi.

31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul ve Ankara gibi önemli büyükşehirleri kaybeden AK Parti’de, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ekonomi kurmayı Ali Babacan’ın yeni parti kurma hazırlıklarını hızlandırması partideki kan kaybını arttırdı.

Sayılarla Erdoğan’ın ifadeleri çelişiyor

Çok sayıda üyenin istifa ettiği, tartışmalarının yaşandığı AK Parti’de Cumhurbaşkanı Erdoğan, kopuşlar için “Şu an itibarıyla partimizin 10 milyonun üzerinde üyesi var” dese de Milli Gazete’nin haberine göre ortaya çıkan sayılar bu ifadelerle çelişiyor.

Erdoğan’ın açıklamasından kısa bir süre sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı siyasi partilerin üye sayısının güncellendiği son verileri açıkladı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 6 Eylül 2019 verilerine göre AKP’nin üye sayısı 9 milyon 874 bin 843 olarak kayıtlara geçti.

Yargıtay’ın açıkladığı son verilerle iki ay önce yayınladığı rakamlar kıyaslandığında AK Parti’de on binlerce kişinin partiden istifa ettiği görülüyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na göre Temmuz 2019 tarihinde AK Parti’nin üye sayısı 9 milyon 931 bin 103 olarak kayıtlara geçti. Bu durumda iki ayda AKP’nin 56 bin 260 üyeyi kaybettiği anlaşılıyor.

Erdoğan, eylül ayı başında yaptığı açıklamada “Şu an itibarıyla partimizin 10 milyonun üzerinde üyesi var. Üye listelerimizi güncelliyor, ölümler ve diğer sebeplerle kayıtları düşenleri belirliyoruz. Üye sayımızda, yüzde 95’ten fazlası vefatlardan kaynaklanan yaklaşık 290 bin kişilik bir eksilme olduğunu gördük” demişti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,691TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz