Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Vebali sadece damat bakana yüklemeyin, onu dünyanın en iyi bakanı gibi...

Davutoğlu: Vebali sadece damat bakana yüklemeyin, onu dünyanın en iyi bakanı gibi lanse eden Erdoğan’dır

Davutoğlu, Erdoğan’ın Türkiye’yi siyasi ve ekonomik olarak 90’lı yıllara geri götürmeyi başardığını söyledi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Sakarya 1. Olağan Kongresi’nde konuştu.  

Erdoğan’ın Türkiye’yi siyasi ve ekonomik olarak 90’lı yıllara götürmeyi başardığını söyleyen Davutoğlu, Erdoğan’ın 28 Şubat’ın aktörlerini Türkiye’nin başına yeniden bela ettiğini söyledi.

“Açık söylüyorum artık kimse sadece damat bakana yüklenmesin” diyen Davutoğlu, Türkiye’yi batıracak şekilde performans gösteren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı dünyanın en başarılı bakanıymış gibi lanse edenin Erdoğan olduğunu söyledi.

Davutoğlu’nun konuşmasının ilgili bölümü şu şekilde:

Türkiye aynı 90’lı yıllarda olduğu gibi… Açık söylüyorum artık kimse sadece damat bakana yüklenmesin, o kendi kabahatini vebalini zaten üzerinde taşıyor ama onu oraya getiren, ona bu yetkileri veren Sayın Erdoğan’dır.

Türkiye’yi batıracak şekilde performans gösteren bir bakanı dünyanın en başarılı bakanı gibi lanse etmeye çalışan Sayın Erdoğan’dır. Sayın Erdoğan’a buradan söylüyorum, siyaseten de ekonomik olarak da Türkiye’yi 90’lı yıllara geri götürmeyi başardınız.

28 şubat aktörleri meydanda, bizler neredeyse yasaklıyız. 28 Şubat’ta birlikte direnmiştik. Siz 28 Şubat’a direnen vakıflara kayyum atayan ama 28 Şubat’ın aktörlerini Türkiye’nin başına tekrar bela eden bir siyaset anlayışını gündeme getirdiniz. 28 Şubat döneminin ekonmik krizi enflasyon ve faizden oluşmuştu. Bugün de öyle. Oynadıkları rakamlara bakarak enflasyonu yüzde 12-13 zannetmeyin, Anadolu’yu geziyoruz, bir pazara girin milletin canının nasıl yandığını görün.

FAİZCİLER, İNŞAAT ŞİRKETLERİ RANT ELDE EDERKEN HALKIN DURUMU NE?

Son 2 yılda milli gelirde yaşanan kayıp 200 milyar dolar! Temmuz ayında sırf türk lirasını 6.85’te tutmak için 12 milyar dolar eritildi. Son 1.5 yılda toplam eritilen dolar miktarı 106 milyar dolar. Bu 106 milyar doların 60 milyar doları türkiyeden çıkan yatırımcılara ödendi çünkü Türkiye’ye güven kaybı oldu. 46 milyar doları da içerideki faiz spekülatörlerine gitti. Peki türkiyede faizciler büyük rantlar elde ederken, Türkiye’de bir grup şirket büyük imar rantları elde ederken halkın durumu ne?

TÜRKİYE’NİN YÜZDE 50’Sİ 2.500 LİRADAN AZ KAZANIYOR

Bakın halkın durumunu söyleyeyim; ortanca ücret 2500 lira. Yani Türkiye’nin yüzde 50’si 2500 liranın altında ücret alıyor. Batandaşların yüzde 83’ü 2000  lira ile 4000 lira arası gelirle yaşıyor. Tabi bunu lüks arabalara zaten binenler anlayamazlar. Dün ÖTV ile Türkiye’yi dünya şampiyonu yaptılar, şu anda en yüksek ÖTV ödeyen ülke Türkiye’dir.

ÖTV ZAMMI YORUMU: VATANDAŞA ARABAYI ÇOK GÖRÜYORLAR

Bunu yaparken de şunu düşünüyor olabilirler, nasıl olsa otomobil, binmesinler. Bu ne mantığıdır biliyor musunuz? Millete refahı çok görmek. Kendileri her türlü lüks arabalarla, lüks uçaklarla seyahat ederken milletin otomobilini elinden almaktır. Sayın Erdoğan refah göstergesi olarak buzdolaplarının satışından bahsediyordu. Şimdi bu ÖTV zammı sonrası, bu ÖTV’lerle elindeki araçları kim satabilecek, kim araç alabilecek?

LÜKS VE ŞATAFATI SÜRDÜRMEK İÇİN VERGİLERİ ARTIRIYORLAR

Enflasyon-faiz denkleminde bir de vergi denklemini devreye soktular. Niye vergiyi artırıyorlar? Çünkü sürdürdükleri lüks ve şatafatı finanse etmeleri lazım. En adaletsiz vergi ÖTV ve KDV’dir. Mal ve hizmetlerden alınan vergi, adaletsiz bir vergidir. Vergi gelir ve kara yönelmiyor. Bir takım şirketlere vergi istisnaları sağlıyorsunuz, nükleer projelere vergi istisnaları sağlıyorsunuz ama vatandaşa vergiyi bindirdikçe bindiriyorsunuz.

16 MİLYON VATANDAŞIMIZ BANGLADEŞ STANDARTLARINDA YAŞIYOR

Asgari ücret biz bıraktığımızda 500 dolarken, şu anda 300 dolara geriledi. Vatandaşların yüzde 10’u seçkin bir grup olarak Avrupa standartlarında yaşarken, 16 milyon vatandaşımız da Bangladeş standartlarında yaşıyor. Halkın yüzde 83’ü eğer 2 bin ila 4 bin lira arasında yaşıyorsa, iktidarı elinde tutanlar utanmalılar. Bugün bütün bu dengeleri değiştirecek yeni bir siyasi hareketi başlatma ve taçlandırma günüdür. Gelecek Partisi olarak biz bunun için yola çıktık.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri