Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Yeni siyaset Anadolu'nun bağrından çıkacak

Davutoğlu: Yeni siyaset Anadolu’nun bağrından çıkacak

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, İstanbul İl Başkanlığı toplantısında önemli açıklamalar yaptı.

Davutoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“Kanal İstanbul sadece rant projesidir.

İstanbul Türkiye’nin kalbidir.

(Gazetecinin sorusu) Siyasi partiler İstanbul ve Ankara partisi midir? Şehirler arasında fırsat eşitliği olduğunu düşünmüyorum.

Davutoğlu: İlçe bazlı yeni kalkınma programları talep etmiştik. Maalesef bizim yapısal dönüşüm dediğimiz dönüşümü bize yaptırmadılar. Bizim yeni bir kalkınma konseptini hayata geçirmemiz lazım. Tarımı havza bazlı tarıma dönüştürmek lazım. Alım garantili ürün verilmesi lazım çiftçiye. Yeni bir siyaset Anadolu’nun bağrından çıkacak.

(Gazetecinin sorusu) CHP’nin Kürt sorununu HDP ile çözebilmesi üzerine açıklaması oldu. HDP’yi ittifak olarak görüyor musunuz? Kürt sorununda muhatap kimdir?

Davutoğlu: Kürt vatandaşlarımızın sorunları vardır. Özellikle bölgede kayyum atamaları gibi. Bizim için bütün partiler muhataptır. Meşru olan, Meclis’te işlevi olan bütün partilerle görüşürüz. Muhatap; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıdır. Kürt vatandaşlarımızın bütünüdür. Kürtler söz konusu olunca HDP’yi, Türkler söz konusu olduğunda başka bir partiyi sadece muhatap olmak doğru olmaz. Sorunu tek bir adrese endekslediğiniz zaman sorunun çeşitliliği ve farklı aktörler devre dışına çıkmış olur. HDP her siyasi partisi gibi, sadece Kürt sorunu bağlamında değil her konuda her partiyle görüşülür diyalog kurulabilir.

İmralı’dan mektup getiren, Osman Öcalan’ı TRT’ye çıkaranların Türkiye’de meşru olan partilerle görüşülmesinden rahatsız olması doğru değil.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri