Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Bitmeyen ekonomik krizin iki nedeni var yolsuzluk ve cehalet

Davutoğlu: Bitmeyen ekonomik krizin iki nedeni var yolsuzluk ve cehalet

Büyük bir coşku ile karşılandığı Van’da kanaat önderleriyle buluşan Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu Türkiye’de yaşanan büyük ekonomik krizin başlıca iki nedeni olduğunu söyledi. Davutoğlu’na göre bunlardan ilki yolsuzluk ikincisi cehalet.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Van’da STK, Kanaat Önderleri ve basın ile bir araya geldi. Davutoğlu Türkiye’nin ekonomi gündemini değerlendirirken “Artık orta direk diye bir şey kalmadı. Bir anda fakirleşen, yoksullaşan kitleler var. Bunu göremiyor Ankara’dakiler” dedi. Davutoğlu sözlerine “ekonomik krizin iki sebebi var; Bir: Cehalet, İki: Yolsuzluk” diye devam etti.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Van’da STK, Kanaat Önderleri ve basın ile bir araya geldi.

Van ziyareti ilgili duyduğu memnuniyeti dile getiren Davutoğlu, Erciş’te ve Van yüreğime altın harflerle yazılmıştır dedi. Davutoğlu, “Biz halktan korkup kaçan olmadık hiç bir zaman” diyerek konuştu.

Başbakanlığı döneminde hiç bir sokağa, caddeye isminin verilmesini istemediğini belirttiğini söyleyen Davutoğlu, “Biz adlarımızı sokaklara, bulvarlara değil, adımızı milletin kalbine yazmaktan başka hedefimiz olmamıştır” dedi.

Davutoğlu, düzenlediği ziyaretlerde posterlerinin, afişlerinin indirildiğini ifade ederken, Çaldıran’da özel mülklerde bile pankartlarımız indirilmiş, ve her yere Erdoğan’ın resimleri asılmış” dedi. Davutoğlu, Vanlılara bu yapılanlara üzülmemesi gerektiğini söyleyerek “bizim ismimiz yazılmaz kendimiz yazılırız, resmimiz olmaz kendimiz geliriz” diye ekledi.

Davutoğlu, “Bir ülkeyi yönetenleri bekleyen felakat hasımları değil, o ülkenin yöneticileirnin halktan kopması, halkın yaşadığı şartları bilmemesidir” dedi.

Van’da konuşan Davutoğlu, konuşmasında “Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir üye şunu söyledi: “Gençler ülkeden kaçıp gitmenin yollarını arıyorlar.” Güzergahları neymiş biliyor musunuz? Meksika’ya gidiyorlarmış bazı organizasyonlar üzerinden. Meksika’dan ABD’ye illegal giriş yaptıkları için tutuklanıyorlarmış. Kelepçeli ve ayakları bağlı olarak bir ay tutulduktan sonra Kanada’ya sınır dışı edilip, Kanada’da iş arıyorlarmış” dedi.

‘Ben bunu duyduğum gün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin diyor ki; Gençler yurt dışına dünyayı tanımaya gidiyorlar, kaçtıkları falan yok’ diye ekledi.

Açıklanan Dünya Sefalet Endeksi’ne de dediğinen Davutoğlu, “156 ülke arasında Türkiye 21. olmuş. Kongo’dan, Irak’tan hepsinden daha gerideyiz. Hani diyor ya Cumhurbaşkanı Avrupa’da millet gaz bulamıyor. Avrupa’nın birinci sırasında Türkiye var” dedi.

İşte Davutoğlu’nun konuşmasında ön çıkan satır başları:

-Milleti bölücülükle suçlayan bu iktidar var ya… Kendilerine bizim gibi “Biraz yola gelin, yolsuzlukları bırakın, halkın hakkını kimseyi yedirtmeyin” dediğimiz için ihanetle suçlayanlar var ya… Gerçek bölücüler onlar!

-Bir tarafta 18 milyar dolar gibi rivayetlerle kendi ve oğlunun serveti dışarıda olduğu konuşulan siyasiler var, bir tarafta milyon dolarlık rüşvetler alanlar var, bir kalemde milyar dolarca vergi borcu silinen müteahhitler var… Bunlar milyon dolarla yaşayanlar.

-Kaçıp giden damat bakan “Dolarla ne işiniz var” dedi ya… Dolarla işi olanlar bunlar. Halk dolar mağduru, bunlar dolar zengini. Dolar mağduru olanlar 1500 TL ile geçinmek zorunda olan emekli. 2800 lira asgari ücret alan yüzde ellilik vatandaş dilimi.

-Ahırını bozmuş, geride kalan hayvanını kesime göndermiş ziraatçi. Emeklilikte yaşa takılanlar, KHK’lılar, sivil ölüme terk edilenler, gençler… İşte toplumu bölen tablo bu.

-KHK mağdurları… Beraat etmiş. Öğretmen ama görevine iade edilmiyor, OHAL komisyonunda bekliyormuş. Öte yandan, darbenin en üst düzey askeri paşasının kardeşi büyükelçi oluyor. Bir öğretmenin Bank Asya’daki hesabı sebebiyle ihraç ediliyor. Adalet mi bu?

-Türkiye’deki ekonomik krizin iki sebebi var; Bir: Cehalet, İki: Yolsuzluk

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,705TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri