Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu: Yanı başımızda ölümler yaşanırken yurt dışından gelen herkese karantina uygulanmalıydı

Davutoğlu: Yanı başımızda ölümler yaşanırken yurt dışından gelen herkese karantina uygulanmalıydı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, sosyal medya kanalları vasıtasıyla evinden gerçekleştirdiği yayın ile, koronavirüs başta olmak üzere partisinin gündeme ilişkin değerlendirme ve önerilerini kamuoyu ile paylaştı.

Davutoğlu, “Komşumuz İran’da, komşumuz sayılabilecek İtalya’da ölümler yaşanırken yurt dışından gelen dostlarımız hayretle bütün ülkelerde kontroller yapılırken Türkiye’de rahatlıkla geçtik dedi” ifadeleriyle Türkiye’nin koronavirüse karşı atılacak adımlarda geç kaldığını anlattı.

Davutoğlu’nun konuşmasının ilgili kısmından satır başları:

YURT DIŞINDAN GELENLERE KARANTİNA UYGULANMALIYDI

Kriz yönetiminin başarısının olmazsa olmaz şartı doğru zamanlamadır. Çin’de bu krizin çıkış tarihi 1 Aralık. İlk ölüm vakasının tarihi 30 Ocak. Türkiye’de bu krizle ilgili ilk kapsamlı açıklama ve vaka açıklamasının yapıldığı tarih 11 Mart, yani Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan ettiği gün. Eğer hemen komşumuz İran’da bu kadar yoğun ölümler yaşanmışsa, yine komşumuz sayılabilecek ve bu kadar yoğun ekonomik-sosyal ilişkiler içerisinde bulunduğumuz İtalya’da böyle bir tırmanma yaşanmışsa, daha o gün harekete geçilmeliydi. Tanı kitleri Amerika’ya, Kolombiya’ya satılmadan önce Türkiye’de kullanılmalı, değerlendirilmeliydi. Havaalanlarında sadece ateşi yüksek hastaların kontrolü değil, ateşi yükselmediği halde taşıyıcı olabilecek hastalarla ilgili karantina işlemlerinin de hemen yapılması gerekirdi. O günlerde yurt dışından gelen dostlarımız hayretle bütün ülkelerde bu kontroller yapılırken Türkiye’de rahatlıkla geçtik dediler. Umre ziyaretleri daha önceden ertelenmeliydi.

İLK ANDAN İTİBAREN LİGLER ERTELENSİN DİYE TALEPTE BULUNDUK

Israrla Gelecek Partisi olarak ilk andan itibaren ligler ertelensin diye talepte bulunduk. Hiçbir şey kamu sağlığından daha önemli değil. Zamanlamaya özen gösterilmeli, zamanlama herşeyden daha önemli. İlerideki krizi öngörerek şimdiden alınacak tedbirden daha kıymetli bir tedbir yoktur. Ve vakti geçmiş bir tedbirden daha anlamsız bir tedbir de yoktur.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri