Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu’ndan AK Parti’ye gölge kabineli muhalefet

Davutoğlu’ndan AK Parti’ye gölge kabineli muhalefet

Ahmet Davutoğlu Gelecek Partisi ile sahalara döndü. Çalışmalara da hızlı şekilde başladı. ‘Gölge kabine’ye tüzüğünde ilk kez yer veren siyasi parti olan Gelecek Partisi, bu yolla iktidar partisinin her adımını izleyecek, mercek altına alacak, suistimallerin önüne geçecek. İşte Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ile uygulamaya koyduğu ‘gölge kabine’nin detayları.

Gölge kabine ne işe yarar?

Parti içi demokrasinin en korkulu rüyası olan karizmatik lider profili bir lider sultasına dönüşürken gölge kabine iktidarın hoyratlığını dizginleyecek bir örgütlenme biçimi olarak ortaya çıkacak.

Gölge kabine gücün kamu yararı için kullanımında doğabilecek suistimalleri ortadan kaldırmak ya da en aza indirebilmek amacını taşır.

Kamuoyu baskısıyla hükümeti yasal sınırlar içinde kalmaya zorlar. Psikolojik olarak gözetim altında olduğunu hissettirir.

Hükümeti denetlemesi gereken medyanın aynı zamanda hükümete eklemlenmesinin doğurduğu suistimaller çok daha görünür kılar.

Temel motivasyonu yürütmenin suistimallerini önlemektir. Özellikle cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde yasamanın yürütmeyi denetlemede yetersiz kaldığı örnekler hatırlandığında, gölge kabinenin önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Gölge kabine ile hükümete yoğun markaj

Gölge kabine demokratik siyasi rejimin sigortasıdır. İktidar partisi, gölge kabine ile oyunun kurallarına uymak zorunda kalacak. Davutoğlu gölge kabine ile iktidarı kanunla, kurallarla, yasayla, kamu yararıyla uzlaşmaya zorlayacak.

Seçmene ‘biz hazırız’ mesajı

Gölge kabineyle amaçlanan sadece iktidarı kontrol etmek ve denetlenmelerini sağlamak değil. Gölge kabine aynı zamanda iktidarın uyguladığı programlara alternatifler de üretir. Hatta bu alternatif programları üretmekle de kalmayıp bunları seçmene anlatır, tanıtır. Aynı zamanda seçmenin beğenisini ve takdirini kazanmak için kendine fırsatlar yaratır.

Gelecek Partisi aynı zamana gölge kabine ile toplumun geniş kesimleriyle çok daha kolay ilişki kurabilecek.

Davutoğlu bir seçim zaferi durumunda partisini hükümeti üstlenebilecek halde hazırda tutmuş olacak. İktidarı her an üstlenebilecekmiş gibi hazır…

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz