Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu'ndan Albayrak çıkışı: Enerjide öncü bir rolü yoktur, ekonomideki rolü ise faciadır

Davutoğlu’ndan Albayrak çıkışı: Enerjide öncü bir rolü yoktur, ekonomideki rolü ise faciadır

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi lideri Ali Babacan ile ortak basın toplantısında konuştu

DEVA Partisi lideri Ali Babacan’ı ziyaret eden Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’e, hem de Kadınlar Günü’nün olduğu bir hafta içinde insanlık onuruna da kadınlık onuruna da yakışmayan saldırıların yapılmış olması siyasetin seviyesinin nasıl düştüğünün çarpıcı bir göstergesi.

İktidar da bir hukuk problemi olduğunu görüyor. Hukuk problemi olduğunu görmek gereğini yapmak anlamına gelmez. Aksine son dönemde bir hukuk faciası yaşanıyor. Hepimizin buna karşı ortak bir tavır sergilemesi lazım.

Genel Başkan Yardımcımız Selçuk Özdağ’a yapılan saldırı sonrasında saldırganların iki üç hafta tutulduktan sonra serbest bırakılmalarının doğurduğu hazin tablo ortada.

Düşünün ki Ankara’nın ortasında bir siyasi terör faaliyeti oluyor ve ölüme teşebbüsle yaralayanlar serbest bırakılıyorlar. Son olarak da İstanbul’da Levent Gültekin’e saldırı oldu.

Hangi İnsan Hakları Eylem Planı, hangi gerekçeyle ikna edici olabilir ve iyi niyetli olabilir?

Siyasetin alanı daraltılmaya çalışılırken, fezlekeler gündeme getirilirken, parti kapatmalar 90’lı yıllardaki gibi gündeme getirilirken herkesin omuz omuza vermesi lazım.

Herkes şu anda 128 milyar doları tartışırken Sayın Cumhurbaşkanı ilk kez damadını savunma ihtiyacı hissetti ama ekonomik tablonun göstergeleri açıktır.

Bir taraftan eleştirel bir slogan için gözaltı yapılırken diğer taraftan bir genel başkan yardımcısını 17 dikiş atılacak şekilde başından yaralayacaksınız, yaralayanlar belli, zanlılar belli.

O zanlıları yakalayan ve iddianame hazırlayan savcı tehdit edilecek ve o zanlılar Ankara sokaklarında serbestçe dolaşacak. Bu iki tablo da aynı Türkiye. Hangi Türkiye’yi istiyorsunuz siz?

Albayrak, bir dönem Enerji Bakanlığı yaptığında ben Başbakandım. Yürütülen projeler, Barbaros Hayrettin Gemisi de dahil olmak üzere, projelerin çoğu önceki dönemlerde başlatılmış, benim başbakanlığım döneminde sürdürülmüş ve sonra devam ettirilmiş projelerdir.

Bu yapılan açıklama daha önce Enerji Bakanlığı yapmış arkadaşların tümüne de saygısızlıktır. Yenilenebilir enerji de dahil olmak üzere bütün o projelendirmelerde ve enerji alanında atılan adımlarda Sayın Albayrak’ın herhangi bir öncü rolü yoktur.

Başarılı olup olmaması ayrı bir değerlendirme ama bütün olumlu adımları ve sanki enerjide büyük bir devrim yapmış da onun eseriymiş dediğinizde kendi iktidarınızın iktidar sürekliliğini yok saymış olursunuz.

Bir yıldır söylüyoruz, geçen sene bu vakitlerde dile getirmeye başladık Merkez Bankası’nın rezervleri eriyor diye. Cumhurbaşkanı şimdi, damadı olmasa hesap soracağı bir konuda sırf akrabası olduğu için koruyor ve 128 milyar dolar kaybolmadı diyor.

Sayın Cumhurbaşkanı, bir aile reisi olmanın psikolojisiyle değil Cumhurbaşkanı olma psikolojisiyle, göreve getirirken de alırken de objektif kriter uygulama sorumluluğu var.

Türkiye’de Merkez Bankası rezervleri tüketilmiştir. Niçin tüketildi? Kur oynaklığını ortadan kaldırmak için. Peki kur oynaklığı neden doğdu? Sorumsuz dış politika, uçuk hukuksal açıklamalar ve bir sürü başka gereksiz işler nedeniyle. Bunun hesabını kim verecek?

Eğer Cumhurbaşkanı bir bakanlığı batırmak, başka bir kuruma zarar vermek istiyorsa Albayrak’ı başka bir göreve götürebilir. Özetle, Albayrak’ın ne enerjide öncü bir rolü vardır, ekonomideki rolü ise faciadır.

Vatandaşın verdiği oydan emin olması lazım. “Ben oyumu veririm ama verdiğim oyun mahiyeti Ankara’da şu ya da bu şekilde değiştirilir” dediğinde seçmenin sandığa güveni kalmaz.

Biz bahsi geçen partiyle siyasi rekabet yapacağız. Yaparken de KCK-Kayyum denklemini bozacağımız söyleyeceğiz. Vatandaşımızın sandığa olan güvenini sarsacak hiçbir faaliyetin demokrasimiz açısından sağlıklı olmayacağı kanaatindeyiz.

İktidarın Uygur Türkleriyle ilgili sürdürdüğü politika iki yüzlülüktür. Her gün yerlilikten millilikten bahsedenler Doğu Türkistan’daki Uygur, Kırgız, Kazak kardeşlerimize uluslararası alanda artık soykırım olarak tanımlanmış, birçok parlamentonun açıkça kınadığı bir insanlık suçuna karşı sessizdir. One minute diyen Erdoğan nerede? Şu an Doğu Türkistan ile ilgili yüzlerce one munite deme vaktidir. Neden sessizler? Çünkü o savunduğu Hazine ve Maliye Bakanının bıraktığı tablo içinde 1 milyar dolarlık Çin ile SWAP işlemi var. 1 milyar dolara mı satacaksınız vicdanınızı?

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri