Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu’ndan asgari ücret yorumu: Hükümet iktidarıyla özdeşleşmiş kitlelere karşı cömert, geniş halk...

Davutoğlu’ndan asgari ücret yorumu: Hükümet iktidarıyla özdeşleşmiş kitlelere karşı cömert, geniş halk kitlelerine karşı cimri

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti ziyaretinin ardından Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile birlikte kameraların karşısına geçerek basın açıklamasında bulundu.

Partiler arasındaki istişarenin bir zaruret olduğunu söyleyen Davutoğlu, Türkiye’nin 2020 yılında pandemi şartlarının da etkisiyle yanlış şekilde kurgulanmış siyasal sistem ve yanlış politikalar sebebiyle oldukça zor zamanlar geçirdiğini kaydetti.

Ekonomik açıdan oldukça zor bir dönemin de Türkiye’yi beklediğini söyleyen Davutoğlu, yeni belirlenen asgari ücreti de eleştirdi. Asgari ücrete yönelik taleplere cimrilik gösterilerek yaklaşıldığını belirten Davutoğlu, asgari ücretin 3.300 TL olması gerektiğini söylediklerini aktardı.

Asgari ücretin birçok ülkede yüzde 10’luk bir kesimin aldığı bir ücret iken Türkiye’nin yüzde 60-70’inin asgari ücrete çalıştığını söyleyen Davutoğlu, hükümetin tercihlerinin kendi iktidarıyla özdeşleşmiş kitlelere karşı cömert, geniş halk kitlelerine karşı ise cimri olduğunu söyledi.

Davutoğlu, tüm siyasi literatürünü faiz karşıtlığı üzerine inşa eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüksek faiz artırımlarına karşı sessiz kaldığını da hatırlatarak eleştirilerde bulundu.

Şu anda dünyada Türkiye ölçeğindeki ülkelerle kıyas edildiğinde hepsinde tek haneli faiz ve enflasyon olduğunu, daha gelişmiş ülkelerde ise sıfır faizin olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Böyle bir dönemde halkın üzerine bu kadar faiz yükü bindirilmesinin hesabını kim verecek?” dedi.

Ortada bir sistem problemi olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Bu sistemi değiştirmek üzere kişilerden bağımsız ve kişilerin ötesinde sürdürülebilir bir sistemi Türkiye’de inşa etmenin gerekliliğine inanıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Türkiye’yi bir krizler ülkesi haline getirmiştir. Bu ülkede sorumluluk sahibi herkesin bu sistemi bir sorgulama hakkı vardır. Biz bunu yaptık ve güçlendirilmiş parlamenter sistemi modelimizi ortaya koyduk” ifadelerini kullandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri