Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu'ndan Ayasofya çıkışı: Kutsallarımıza, sıkıştığınızda kullanacağınız bir kart muamelesi yapmaktan vazgeçin

Davutoğlu’ndan Ayasofya çıkışı: Kutsallarımıza, sıkıştığınızda kullanacağınız bir kart muamelesi yapmaktan vazgeçin

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, her pazartesi yaptığı haftalık değerlendirme toplantısı için kameraların karşısına geçti.

Gündeme ilişkin konuları değerlendiren Gelecek Partisi lideri, son günlerde gündeme gelen Ayasofya’nın ibadete açılması konusuna da değindi.

Şimdi sıkıştınız yeniden Ayasofya’ya sarılıyorsunuz!

Davutoğlu, “Geçtiğimiz ay boyunca ucuz provokasyonlarla sürdürülen adımlardan sonra şimdi de tarihimizin en değerli sembolü ve Aziz İstanbulumuzun fetih mührü Ayasofya siyasi istismara alet edilmek istenmektedir.” derken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erdoğan daha kısa bir süre önce neredeyse seçmenini azarlayarak “Yan tarafta Sultanahmet’i doldurmayacaksın, Ayasofya’yı dolduralım diyeceksin. Bu oyunlara gelmeyelim. Bunların hepsi tezgah” demişti.” ifadelerini kullanırken sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi belli ki artık siyaset üretilemiyor, demokrasi üretilemiyor, adalet üretilemiyor, hepsinden önemlisi ekonomi üretmiyor… Şimdi sıkıştınız yeniden Ayasofya’ya sarılıyorsunuz. Bakın bu Türkiye’nin tanıdığı ve bildiği bir hikayedir. On yıllardır sıkışan, toplumla duygudaşlığı zedelenen, toplumsal desteği azalan her iktidar ya bir kutsal mekanımızı ya da bir ortak değerimizi keşfederek, araçsallaştırmaya yöneliyor.  Kutsallarımıza, ortak sembollerimize sıkıştığınızda kullanacağınız bir kart muamelesi yapmaktan vazgeçin.”

Siz Ayasofya’yı bir kart olarak görebilirsiniz ama Ayasofya bizim için fethin sembolüdür

“Öncelikle şunu açıkça ifade edelim, Ayasofya sizin elinizde bir malzeme, bir araç veya bir pazarlık kartı değildir. Siz Ayasofya’yı bir kart olarak görebilirsiniz ama Ayasofya bizim için öncelikli olarak fethin sembolüdür. İkide bir iktidarların sıkıştıklarında kitleleri etkilemek için gündemlerine aldıkları pazarlık kartı değildir. Olmamalıdır. Mesele elbette Ayasofya’nın tekrar mescid yapılması değildir. Ayasoyfa mescid olarak açılacaksa açılır.

Ancak bunun bir tezgah olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı’dır, Öyle üç yıl beş yıl önce de değil. Daha geçen sene söyledi bunu. Önce sayın Cumhurbaşkanı çıksın Ayasofya’nın açılmasının niçin tezgah olduğunu millete açıklasın. Ardından bu tezgâhın nasıl bozulduğunu da bizlere bir anlatsın. Sonra, oturur, Ayasofya’nın açılması konusunu hep beraber konuşuruz.”

En küçük hesaplarda milyarları konuşanlar pazarcı esnafının kuruş kuruş topladığı helal rızkın kıymetini unuttular!

Geçtiğimiz hafta yaşanan sokağa çıkma yasağı krizine de değinen Ahmet Davutoğlu, konuya ilişkin olarak da cumartesi günü gerçekleştirdiği Sakarya ziyaretinden bir anektod aktardı.

“Sağlık Bakanı “sokağa çıkma yasağı yok” dedi. İç İşleri Bakanı sokağa çıkma yasağı ilan etti. En sonunda Cumhurbaşkanı bu yasağı kaldırdı. Bütün bunlar 72 saat içerisinde oldu. Bu fotoğrafı görünce insanın La Havle çekmekten başka bir şey gelmiyor elinden.” diyen Gelecek Partisi lideri, sözlerini şöyle sürdürdü: “Onlar rahat koltuklarında ve masa başlarında bu çelişkili kararları alırken halkın bu çelişkili kararlardan nasıl etkilendiğini görmüyorlar. Bakın geçen hafta Sakarya’da basın toplantımızda pazarcılar adına söz alan bir kardeşimiz “lütfen sesimizin duyulmasına yardımcı olun sayın Başbakanım” diyerek nasıl feryat etti: “Normalleşme başladı diyerek mallarımızı hazırladık, Sağlık bakanı da sokağa çıkma yasağı yok deyince gönül rahatlığı ile Pazar alanlarına geçiş için hazırlıklara başladık; daha sonra gece yarısı İçişleri bakanlığınca ertesi gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak diye ilan edilince bütün emeklerimiz zayi oldu düşüncesiyle karalar bağladık ve elimizdeki malları yok pahasına çıkarmaya kalanları da hayrına dağıtmaya karar verdik. Sabah Cumhurbaşkanı bu kez sokağa çıkma yasağını iptal edince elimizde kalanlarla tekrar Pazar hazırlığına başladık ancak yerel otoritelerin tutumu yüzünden bunu da yapamadık. Bütün emeklerimiz zayi oldu; sesimizi kimseye duyuramıyoruz; siz bizim sesimiz olun”

Ankara’da onların sesini duyacak kulaklar mühürlenmiş durumda

Konuyla alakalı olarak Sebzeciler Odası Başkanı ile temasa geçtiklerini söyleyen Davutoğlu, “Daha sonra arkadaşlarımızın temasa geçtiği Sakarya Sebzeciler Odası Başkanı Sayın Muzaffer Kaban pandemi süresince Sakarya’daki bütün pazarların neredeyse kapalı kaldığını, son çelişkili kararlar sebebiyle de Serdivan’daki sosyete pazarı ve Cumartesi Pazarı’nın, Adapazarı’ndaki Korucuk, Karaman, Güneşler ve Tepekum pazarlarının, en önemlisi de üretici pazarı olan köylü pazarının kapalı tutulması sebebiyle pazarcı esnafının yokluğa ve yoksulluğa mahkum edildiğini ifade etmiştir.

Her şeyden önce pazarcı esnafımız da diğer süreç mağdurları da bilsinler ki Gelecek Partisi olarak onların sözcüsü olmak için yola çıktık. Varoluş gerekçemiz budur. Çünkü biliyoruz ki, Ankara’da onların sesini duyacak kulaklar mühürlenmiş durumda. En küçük hesaplarda milyarları konuşmaya alışanlar pazarcı esnafının kuruş kuruş topladığı helal rızkın kıymetini unuttular.” ifadelerini kullandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri