Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu’ndan AYM yorumu: İktidar tüm denetim mekanizmalarını birer birer tasfiye etme düşüncesinde

Davutoğlu’ndan AYM yorumu: İktidar tüm denetim mekanizmalarını birer birer tasfiye etme düşüncesinde

‘Hayırlı olsun’ ziyaretinde bulunan HÜDA PAR Başkanı İshak Sağlam ile birlikte kameraların karşısına geçen Ahmet Davutoğlu, önemli açıklamalarda bulundu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, gerçekleştirilen görüşmenin ardından kameralar karşısına geçerek basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanması hakkındaki kararının alt mahkeme tarafından bozulmasıyla ilgili bir soruya yanıt veren Gelecek Partisi lideri, kararın anayasa ve yasaların açık bir şekilde ihlali olarak değerlendirdi. Bu kararın olumsuz bir örnek teşkil ederek ilerleyen dönemlerde bir kaosa sebebiyet vereceğini belirten Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “AYM, oradaki hakimlerin hür vicdanla karar vermesi gereken ve hiçbir baskı altında kalmaması gereken bir yapıdır.” diye konuştu.

Kendisini sadece noktasal olarak bu kararın kaygılandırmadığını dile getiren Ahmet Davutoğlu, “Son iki aydır katıldığım bütün kongrelerde, bir hususun altını çiziyorum. Bu iktidar, Türkiye’deki bütün denetim mekanizmalarını birer birer tasfiye etme düşüncesinde. Önce itibarsızlaştırıyor, sonra tasfiye ediyor. Parlamentoyu 2017 Anayasası ile etkisizleştirdi, itibarsızlaştırdı. Şimdi kimse parlamentoyu dengeleyici bir güç gibi göremiyor. Sivil toplum kuruluşlarını tek tek hedef alıyorlar. Üniversiteleri kapatıyorlar. Tabipler Odası’nı kapatmaya kalkıyorlar. Şimdi de AYM’yi önce itibarsızlaştırma sonra üzerilerinde Demokles’in kılıcını tutarak Anayasa Mahkemesi’nin önünde bekleyen dosyalarla ilgili mahkemenin vicdanını etkilemeye çalışıyorlar. Sonrasında da Sayın Bahçeli’nin dediği gibi kapatmaya gidecekler. Peki nereye doğru gidiyor bu? Tek merkezli bir otoriter devlet anlayışına. Tek parti dönemini eleştirerek bugüne gelmiş iktidarın, tek parti döneminde yaşanan her şeyi neredeyse bugün hayata geçiriyor olması büyük bir tehlikedir” ifadelerini kullandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri