Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu'ndan Bahçeli'ye Anayasa Mahkemesi cevabı: Demokrasiye darbe!

Davutoğlu’ndan Bahçeli’ye Anayasa Mahkemesi cevabı: Demokrasiye darbe!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Anayasa Mahkemesi’nin kapatılması artık ertelenemez bir hedeftir” şeklindeki sözleri üzerine çarpıcı değerlendirmelerde bulundu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Anayasa Mahkemesi’nin kapatılması artık ertelenemez bir hedeftir” şeklindeki sözleri üzerine çarpıcı değerlendirmelerde bulundu ve siyasi parti liderleri ile sivil toplum kuruluşlarına sosyal medya hesapları üzerinden yayımladığı bir video ile çağrıda bulundu.

Davutoğlu’nun açıklamaları şu şekilde:

Aziz milletim, size 1946 yılında Adnan Menderes’i TBMM’ye Milletvekili olarak gönderen Kütahya’dan sesleniyorum. Bugün biz Kütahya’da 1. Olağan Kongremizi yaparken haberlere koalisyon hükümetinin küçük ortağının lideri Sayın Bahçeli’nin “Anayasa Mahkemesi’nin kapatılması artık ertelenemez bir hedeftir” şeklinde açıklaması düştü. Demokrasi kurumlar üzerine inşa edilir. Kurumların yıpratılması, üzerine inşa edilen binanın da yıpratılması anlamına gelir.

SORMAK LAZIM: NEREYE GİDİYORUZ?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçerken TBMM ciddi bir itibar ve işlev krizi yaşamıştı. Son olarak Merkez Bankası da ekonominin ana kurumu olarak ciddi bir yıpranma sürecine girdi. Şimdi demokratik hukuk devletinin en temel kurumu olan Anayasa Mahkemesi’ne dönük olarak kullanılan bu ifadeler haklı olarak milletimizi hem kaygılandırmış hem hepimize şu soruyu sorma ihtiyacı hissettirmiştir: Nereye gidiyoruz?

Anayasa Mahkemesi gibi demokratik hukuk devletinin asli bir kurumunu, beğenmediği bir karar sebebiyle “Kapanması gereken bir kurum” olarak ilan etmek, demokrasiye vurulabilecek en büyük darbedir. Aynı Anayasa Mahkemesi’nin daha önce milletvekilliği üyeliğinin düşmesi konusunda aldığı karara ses çıkarmayıp parti kapatmayla ilgili aldığı karar konusunda böyle bir tavır sergilenmesi, bundan sonra Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararların seçici bir şekilde Anayasa Mahkemesi’ne karşı kullanılacağı sonucunu beraberinde getirmektedir.

OTORİTER BİR REJİME KARŞI MÜCADELE ETMEK HEPİMİZ İÇİN ASLİ BİR GÖREVİDİR

Buradan Türk demokrasisi için kaygı duyan bütün siyasi parti liderlerine, sivil toplum kuruluşlarına ama en başta da koalisyonun büyük ortağı olan AK Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan’a sesleniyorum: Bu konudaki tutumunuz nedir? Açık ve net olarak ifade edin. Anayasa Mahkemesi eğer böyle bir baskı altında karar alacak olursa Türkiye’de hukukun yıpranması sonucunu beraberinde görürüz. Bütün siyasi parti liderlerine çağrım bir an önce bu konuda ortak ve net bir tavır sergilemeleri, bütün sivil toplum kuruluşlarına çağrım ise Türk demokrasisini koruyabilmek için Anayasa Mahkemesi başta olmak üzere demokratik hukuk devleti kurumlarına sahip çıkmaktır. Aksi takdirde hiçbirimizin tasvip etmeyeceği bir süreç bizi demokrasinin tümüyle göz ardı edildiği otoriter bir rejime götürür ki, buna karşı mücadele etmek hepimiz için asli bir görevdir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri