Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu’ndan Cumhurbaşkanlığı sistemi yorumu: AK Parti içinde tartışılmadı, ismini Bahçeli koydu

Davutoğlu’ndan Cumhurbaşkanlığı sistemi yorumu: AK Parti içinde tartışılmadı, ismini Bahçeli koydu

Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında çarpıcı yorumlarda bulundu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin “Tam Demokrasi İçin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Modeli” toplantısında hazırladıkları yeni sisteme dair bilgiler vererek, çarpıcı yorumlarda bulundu.

Türkiye’de şu ana dek yapılan tüm anayasaların gücü elde tutmak için yazıldığını belirten Davutoğlu, hepsinin reaktif, yani tepkisel olduğunu dile getirirken, hazırladıkları yeni modelin bunların aksine kendi içinde tutarlı olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini de eleştiren Davutoğlu, “AK Parti ve MHP kurmayları arasında bir anayasa yapım süreci işledi. Hiçbir şekilde AK Parti kurumları arasında tartışılmadı, milletvekillerine açılmadı. İsmini de Sayın Bahçeli koydu” dedi.

Davutoğlu’nın ifadelerinden bazı satır başları şu şekilde:

Türkiye’nin 150 yıllık bir anayasa meselesi var. Hemen hemen tüm anayasalarımız reaktiftir, yani tepkiseldir. Dolayısıyla gerçek bir sistem öngörüsü ve varsayım temelinde kurgulanmamıştır. Bugün bizim teklif etmekte olduğumuz tam demokrasi için, güçlendirilmiş parlamenter sistem ise hiçbir şekilde reaktif nitelikte değildir. Tam tersine kendi içinde tutarlıdır.

Bütün anayasalar bir gücü elde tutmak için yazılmıştır. Herkes kendi gücünü maksimize etmek için var olan anayasaya damga vurmaya çalışmıştır. Anayasa güç mücadelelerinin mağduru ve ürünü olmuştur. Bu da Anayasa’da sistem problemini Anayasa’nın temel ilkeleri probleminin daha önüne geçmesine yol açmıştır.

Parlamenter sistem, kapsayıcı bir demokrasinin parlamentoya ve parlamento üzerinden siyasal sisteme yansıması için en uygun modeldir. Ülke ittifaklar sistemi üzerinden neredeyse ikiye bölündü. Parlamenter sistemi savunmamızın nedeni çok uzun imparatorluklar sonrası kurulmuş olan Cumhuriyetimizin bütün unsurlarının kapsayıcı bir demokrasi içinde kendisini bir siyasal sisteme ait gördüğü bir yeni yapılanma modelini öngörmesindendir.

Anayasalar elit içi müzakereler sonucu ortaya çıktı. Halk ile gerçek anlamda tartışılmadı. Öyle bir güç anlayışı ki; 2007’de hocalarımızın da katkılarıyla tam parlamenter sistemi savunan Erdoğan, bugünkü çarpık Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni savunmak durumunda kalmıştır.

15 Temmuz’daki direnişin sonrasında AK Parti ve MHP’nin kurmayları arasında bir Anayasa yapım süreci işledi. Biz de AK Parti milletvekiliydik. Hiçbir şekilde AK Parti’nin kurumları arasında tartışılmadı. Milletvekillerine açılmadı. İsmini de Sayın Bahçeli koydu.

Bir kişinin bütün temsil makamını üstlendiği ve toplumun yüzde 50 + 1 ile yüzde 50 – 1 arasında bölündüğü bir yapı, Türkiye gibi ülkelerde kalıcı bir kapsayıcılık, kuşatıcılık üretemez. Bugün Türkiye’nin en temel meselelerinden birisi bütün güçlerin tek bir makamda, tek bir kişide toplanması ve denge-denetim mekanizmalarının tamamıyla tasfiye edilmesidir.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri