Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu'ndan ezber bozan Suriye çıkışı

Davutoğlu’ndan ezber bozan Suriye çıkışı

Manisa Dostları Platformu’nda konuşan Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Şimdi omuz omuza verme vakti, bu vakitte bile biz bu harekata açık destek vermekle birlikte bakıyorsunuz 3,5 yıldır hiçbir devlet görevi yürütmeyen dostunuza yükleniyorlar. Sanki bütün Suriye’nin faturası bize aitmiş gibi yükleniyorlar” dedi.

Davutoğlu, ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakatı doğru bulduğunu söyleyerek, “Herkesi vicdani bir muhasebe çağırıyorum. O zamanlar güvenli bölge dediğimizde bizi eleştiriyorlardı. Bize saldırmak serbest. Başlayan ateşkesle birlikte güvenlik sağlandıktan sonra bütün güvenli bölge içinde etkin bir sivil yönetim olmalıdır” sözlerini kullandı.

Suriye meselesi

Suriye bizim doğal uzantımız olan kardeş topraktır. Orta Doğu coğrafyasını kardeşten ayırarak bölen hain plan 100 yıl önce kardeş toprakları birbirinden ayırdı.

Suriye en zor zamanlarında Türkiye’yi yanında buldu. Gerek Sayın Abdullah Gül’ün gerek Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel temsilcisi olarak gittiğimde Suriye ile ilişkileri en üst düzeye çıkarmak için büyük çaba sarf ettim. Suriye Lübnan ile sorun yaşadığında, dünya Suriye’ye ambargo uyguladığında biz yanlarında durduk. Engelleri aşmaya çalıştık.

2008’de İsrail – Suriye görüşmelerini yöneten kişi oldum.

2009’da Suriye ile Irak birbirine savaş ilan etmek üzereydi nerdeyse. Irak ile Suriye arasında barış unsuru olarak onlarca kez Bağdat ile Şam arasında seyahatlerde bulundum. Aralarına bir hançer saplanmasın diyeydi bu ziyaretler.

O zamanlar sınırları da kaldırdık, vizeleri de kaldırdık. Birileri bunlardan rahatsız oldu.

2010’da Arap Baharı’nın hemen öncesinde Türkiye, Suriye, Lübnan, Ürdün dörtlü serbest vize havzasını kurduk. Ufkumuz açıktı, berraktı. Suriye yönetimiyle o zaman karşılıklı güven ilişkisinde her yıl birkaç kez görüşüyorduk. Barışın ihdası için Türkiye – Suriye ilişkilerini omurga yaptık.

Ortadoğu halkları kendi onurları için Mısır’da, Tunus’ta, Yemen’de gençler ayağa kalktı. Sonra kışa dönen bir Arap Baharı başladı. Biz bu dalganın Suriye’ye ulaşmaması için çok çaba sarf ettik.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz