Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu'ndan faiz artırımı yorumu: Cumhuriyet tarihinin en ağır faizi bu dönemde yaşanıyor

Davutoğlu’ndan faiz artırımı yorumu: Cumhuriyet tarihinin en ağır faizi bu dönemde yaşanıyor

Gelecek Partisi lideri, partisinin Akşehir İlçe Kongresi'nden seslendi. Davutoğlu'nun gündeminde Merkez Bankası'nın faiz artırım kararı vardı

Partisinin Akşehir İlçe Kongresi’nde konuşan Davutoğlu, Merkez Bankası’nın faiz artırım kararına değindi.

Ekonomi yüzde 1,8 büyürken en büyük payı yüzde 21,8 ile faiz lobisi sağladı

“Son dönemde Cumhurbaşkanının faiz lobisinden bahsettiğini duydunuz mu? Duyamazsınız. Çünkü, Cumhuriyet tarihinin en ağır faizi bu dönemde yaşanıyor” diyen Gelecek Partisi lideri, “Bugün Merkez Bankası faizleri yüzde 17’den 19’a çıkardı. Dünyada şu anda faizler yüzde 1 civarında. Sayın Cumhurbaşkanı şu anda ekonomik reform paketi uygulayacağına eski sözlerine bir baksın. Geçen sene Türk ekonomisi yüzde 1,8 büyüdü diye seviniyorlar. Halbuki ekonomi yüzde 1,8 büyürken en büyük payı yüzde 21,8 ile faiz lobisi diyebileceğimiz rantiye çevreleri sağladı. Ben başbakanlık yaparken enflasyon yüzde 6 idi, üretici enflasyonu yüzde 3’tü. Faiz yüzde 7 idi. Dünyada da faizler yüzde 6 civarındaydı. Sayın Cumhurbaşkanı faizciler diye bizi itham ediyordu. Şu anda Türkiye’nin son kaynakları faiz lobisine feda ediliyor” diye konuştu.

Çanakkale savaşından bir şey öğrenmişseniz Uygur Türkleri’nin feryadına sessiz kalamazsınız

Her konuşmasında olduğu gibi Çin’in Doğu Türkistan’da yürüttüğü asimilasyon politikalarını da hatırlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Her fırsatta Türkiye’de milliyetçilik taslayanlar… Şimdi onlara sesleniyorum: Eğer Çanakkale savaşından bir şey öğrenmişseniz, eğer İstiklal Marşı’nı doğru dürüst idrak etmişseniz Uygur Türkleri’nin feryadına asla sessiz kalamazsınız. Türk varlığına en büyük tehdit Türkçe’nin doğduğu memleket olan Kaşgarlı Mahmut’un Kaşgar’ındadır. Yusuf Has Hacib’in Doğu Türkistan’ındadır. Urumçi’dedir. Doğu Türkistan’da bu ıstırap yaşanırken teşkilatlarımız; doğudan batıya her yerde imza toplarken, orada Türkçe konuşması, selam alıp vermesi yasaklanan, kadınların namusları tehdit altındayken bize milliyetçilik dersi vermeye kalkanlar riyakardır.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,682TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri