Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu'ndan 'faiz değil hibe' çıkışına sert yanıt: Dini değerler iktidar hırsı uğruna...

Davutoğlu’ndan ‘faiz değil hibe’ çıkışına sert yanıt: Dini değerler iktidar hırsı uğruna feda edilemez. İslam’da hibe 3 şartla mümkündür

Türk lirasında yaşanan tarihi değer kaybının ardından devreye giren kur korumalı TL mevduat hamlesinin ardından açıklama yapan Hayrettin Karaman, yapılanın faiz değil hibe olduğunu savundu. Karaman’a ilk itiraz Gelecek Partisi’nden geldi. Ahmet Davutoğlu, “Ülkemiz inat uğruna uygulanan cahil politikalar nedeniyle son 50 yılın en büyük 3. döviz krizini yaşamaktadır” sözleriyle gündem yarattı.

Ahmet Davutoğlu, son günlerde yaşanan döviz hareketliliği ve iktidarın mevduat düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“İNAT UĞRUNA”

“Ülkemiz inat uğruna uygulanan cahil politikalar nedeniyle son 50 yılın en büyük 3. döviz krizini yaşamaktadır” diyen Davutoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“FAİZ DEMEMEK İÇİN HİBE BAHANESİNE SIĞINIYORLAR”

Yanlış politikalarının yol açtığı felaketi dini değerlerimizi istismar ederek örtmeye çalışan iktidar, faiz dememek için “hibe” bahanesine sığınmakta.

İslam’da karz-ı hasende, yani borç/para alışverişinde, bir miktar fazla ödeme anlamında hibe/hediye üç şartla mümkün olur: Gönüllü olması, önceden garanti edilmemesi ve kişinin bunu kendi cebinden ödemesi.

“BU UYGULAMA GÜÇLÜLERE SERVET AKTARIMIDIR”

Banka mevduatlarına dövize ayarlı ek “faiz” ödemesi ise asla hibe olamaz; çünkü mecburidir, önceden garanti edilmektedir ve 84 milyonun vergileriyle oluşan hazineden 300 bin civarında üst tabaka mevduat sahibine ödenmektedir.

Bu uygulama nassın öngördüğü şekilde zayıfı korumadığı gibi, milletin hazinesinden zayıfların aleyhine güçlülere servet aktarımıdır. Dini değerlerimiz iktidar hırsına kurban edilemez.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri