Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu'ndan iktidara: Siz varken ”dış mihraklara” ne gerek var?

Davutoğlu’ndan iktidara: Siz varken ”dış mihraklara” ne gerek var?

Ahmet Davutoğlu, ekonomi yönetiminin her gün akıl dışı bir kararla karşılarına çıktığını, milletin birikimlerini hızla felakete sürüklediğini söyledi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Kayseri 1. Olağan Kongresi’nde konuşarak gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Cahil ekonomi yönetiminin doları 6’larda tutmak için milletin 120 milyar dolarını çöpe attığını, buna karşılık doların yine 7’yi geçtiğini söyleyen Davutoğlu, “Bu felaketin hesabını kim verecek? Bu kötülüğü düşman yapmaz, siz varken dış mihraklara ne gerek var zaten?” dedi.

Ekonominin küçülmesinin iktidar medyasında haber bile olmadığını hatırlatan Davutoğlu, “İstediğiniz kadar kafanızı kuma gömün, millet ekonomiyi batıran iktidarı da, ekonomi bakannıı da, onu sadece yakınlığı dolayısıyla o makamda tutan Cumhurbaşkanını da görüyor” açıklamasında bulundu.

Davutoğlu’nun konuşmasından bazı satır başları şu şekilde:

İki haftadır faizleri ciddi şekilde artırarak faizle mücadele ettiğini söyleyen bir ekonomi yönetimimiz var. Faizleri indirerek enflasyonu indirmeye çalışan dünyadaki tek ekonomi yönetimi, tek iktidar da bunlar. Milletimizin bütün birikimlerini hızla bir felakete sürüklüyorlar. Cesaretlerini cehaletten, kararlarını komplodan alıyorlar. Allah’ın her günü akıl dışı bir kararla karşımıza çıkıyorlar.

Bir de kendilerini akıllı, bütün milleti ve dünyayı ahmak zannederek uydurdukları rakamlar ve analizler var. İşte gördünüz bu iktidar ülkemizin ekonomisini, TUİK rakamlarına göre, yüzde 9.9 oranında küçülttü. Evet ülke ekonomisi bütün milletin alın teriyle büyüyünce bu iktidar ekonomiyi nasıl büyüttüğünü ballandıra ballandıra anlatarak: Ekonomimizi büyüttük diyor. Şimdi de yüzde 9.9 küçülttüler. Bu küsuratı, sonu dokuzla biten rakamlar oldukça ilginç. İki basamaklı bir rakam telaffuz etmemek için bilinçli olarak açıklanmış bir rakam. Bunlar ekonomiyi indirim yapan perakendeci mantığıyla yönetmeye çalışıyor.

İSTEDİĞİNİZ KADAR KAFANIZI KUMA GÖMÜN, MİLLET GÖRÜYOR

Bu arada ekonominin bu kadar küçüldüğü, ülkenin en büyük yayın organları olduğunu iddia eden televizyonlarda, gazetelerde haber bile olamadı. Resmen ekonominin küçülmesini görmezden geldiler. İşte bu tam da iktidarın bugünkü resmidir. İşine gelmeyen, batırdığı, berbat bir iş olunca üç maymunu oynuyor. Tam bir deve kuşu stratejisi. İstediğiniz kadar kafanızı kuma gömün. Millet ekonomimizi böylesine batıran iktidarı da onun ekonomi bakanını da, onu o makamda sadece yakınlığı dolayısıyla tutan Cumhurbaşkanını da görüyor, biliyor.

EKONOMİ BAKANI ELMA İLE ARMUTU MUKAYESE EDİYOR

Ekonomi bakanı ülkemizin küçülmesini yine akıl almaz bir hayal ürünü tablo ile açıkladı. Diğer ülkelerin aynı dönemdeki ekonomik büyüme performansları ile Türkiye’yi kıyaslamış. Bu bakan sadece ekonomik güven endeksinin ne olduğundan bihaber değil aynı zamanda ülkelerin ekonomik büyümelerinin nasıl hesaplandığını da bilmiyor. İnanılır gibi değil. Resmen elma ile armutu mukayese ediyor.

Büyüme verisinin açıklandığı saatten bu yana aklı başında herkes Ekonomi bakanının yayınladığı karşılaştırmalı grafiğin gerçeği nasıl saptırdığını anlatmaya gayret ediyor. Bilindiği üzere bizde büyüme rakamları bir önceki yılın aynı dönemine göre ekonomik büyümeyi ölçümlüyor. ABD’de ise büyüme bir önceki çeyreğe göre değişimin yıllıklandırılması suretiyle ölçülüyor. Dolar yükselince “dolarla ne işimiz var” diyen bakan, ABD’de büyüme rakamının bir önceki döneme göre, Türkiye’de ise bir önceki yıla göre hesaplandığını da bilmiyor. Bizim büyüme rakamımız ABD’deki metotla hesaplansa eksi 10 değil eksi 40’a yakın küçülmüş olduğumuzun ortaya çıkacağını da bilmiyor. İşte vahim tablo budur!

SİZ VARKEN “DIŞ MİHRAKLARA” NE GEREK VAR?

Bakınız, bu ekonomi yönetiminin ekonominin e’sini bile bildiğinden şüpheliyiz. Koskoca ülke bir grup liyakatsiz, komplocu cahilin elinde heder olup gidiyor. Doları 6’larda tutacağız diye ekonomimize yaptıkları kötülükler ortada. Sadece Temmuz ayında 12 milyar dolarımızı yaktılar bunlar. Sonuç dolar 7.40’ları geçti. Bu kez dolar kurunun artışının faziletlerinden bahsetmeye başladılar. 2019’dan beri ekonomiyi doların seviyesinden ibaret zanneden bu cahil yönetim tamı tamına 120 milyar dolarımızı çöpe attı resmen. Merkez Bankasının kendisine ait olmayan emanet dövizler bir kenara bırakılırsa gerçek rezervi eksi 32 milyar dolar düzeyindedir.

Bu tam bir felakettir. Bu kötülüğü düşman yapmaz, düşman. Siz varken dış mihraklara ne gerek var zaten. Elinizden gelen kötülüğü yapıyorsunuz ekonomiyi batırmak için. Zaten “dış mihraklarla” ele ele vermişsiniz. 2019’dan beri 60 milyar doları da ahmakça yabancılara, “dış mihraklara” satmışsınız. “Dış mihraklar” Türkiye’den çıkarken de milletin alın teriyle biriktirdiği dövizi en ucuz şekilde alıp gitmişler. Bunların hesabını kim verecek? Bu iktidar hesap vermem diyor. Çünkü sorumlu biz değiliz, dış mihraklar yapıyor bunları diyorlar. Bakınız, bizim korkumuz bu iktidarın çıkıp bir gün “bizim bir günahımız yok, ne yapalım, bu dış mihraklar ekonomimizi çok kötü yönetiyor, ülkeyi çok kötü yönetiyor” demesidir. Emin olun derseler şaşırmayın. Aslında yıllardır bunu söylüyorlar. Bütün beceriksizliklerinin faturasını gizli güçlere kesiyorlar. Bütün yolsuzlukların faturasını karanlık odaklara kesiyorlar. Bütün çapsızlıklarının faturasını dış mihraklara kesiyorlar. Ama bütün bu faturaları millet ödüyor, ödemek zorunda kalacak.

BU KRİZİN BÜTÜN SORUMLULARI ANKARA’DADIR

Özellikle AK Partili ve MHP’li kardeşlerimin bu faturayı iliklerine kadar hissettiklerini biliyorum. Gelecek Partisi olarak, bu iktidar ne yaparsa yapsın biz bu faturanın millete kesilmemesi için mücadele edeceğiz. Ekonomi başta olmak üzere bütün alanlarda ortaya çıkan ağır faturanın sorumlusu bu koalisyon hükümetidir. Ortaya çıkan krizin a’dan z’ye bütün sorumluları Ankara’dadır. Daha da kötüsü bu kriz bizatihi bu demokrasiden nasibini almamış, şeffaflıktan nasibini almamış, hukuk devletini ortadan kaldıran liyakatsiz yönetimin bizzat kendi elleriyle icat ettikleri bir krizdir. Bu kriz icat edilirken milletimizin alnının teriyle biriktirdiği ne varsa heba edilmiştir. Bu kriz icat edilirken milletimiz ve ülkemiz adeta kobay olarak kullanılmıştır. İstedikleri kadar propaganda kanallarında akla ziyan saçmalıkları tekrarlasınlar. İstedikleri kadar milletin belini büken vergileri utanmadan bir de millete bir lütuf gibi yalan söylesinler. İstedikleri kadar zamlara güncelleme, ekonomik krize ekonomik şahlanma, gelir kaybında ekonomik güçlenme desinler. Sabah akşam bu palavraları tekrarlayıp dursunlar. Milletin hafızasını silemezler, milletin vicdanını yok edemezler, bizlerin denetiminden, sorgulamasından ve takibinden kaçamazlar.

BUNLARIN HAYAL ETTİĞİ TÜRKİYE…

İşte yine bir gece yarısı kararnamesiyle bir anda akıl almaz vergiler geldi. Artık üst sınıf bir tarafa; orta sınıf, kendi halinde eli ayağı düzgün bir araç milyonlarca vatandaşımız için bir hayal halini aldı. En son 1990’larda bile değil, 1980’lerde, 1970’lerde bir servet ve refah göstergesi olarak görülen araç sahibi olma dünyasına yeniden döndük. Evet, artık modern dünyada hayatın akışı içerisinde sıradan birer unsur olan araba, cep telefonu, bilgisayar birer lüks ve servet ürününe döndü. Temiz bir arabaya binmek isteyen bir vatandaş akıl almaz rakamları gözden çıkarmak zorundadır. Çocuğuna düzgün bir bilgisayar almak isteyen bir aile kara kara düşünmek zorundadır. Çocuğuna makul bir cep telefonu almak için kendi halinde bir ailenin bir yıl boyunca tasarruf etmesi gerekmektedir. Bunların hayal ettiği Türkiye içine kapanmış, asgari yaşam kalitesinin lüks olarak görüldüğü bir Türkiye’dir. Bu koalisyon iktidarı hızla Türkiye’de ortalama yaşam kalitesini asgari ücret seviyesine indirmek için canla başla uğraşmaktadır. Ne yaptıklarının farkında değillerse bir felaket, yaptıklarını bilerek yapıyorlarsa ise ülkeye ve millete ihanettir. Buna müsaade etmeyeceğiz. Bu yıkımı Türkiye hak etmiyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri