Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu'ndan iktidara Kuzey Kore benzetmesi

Davutoğlu’ndan iktidara Kuzey Kore benzetmesi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Tekirdağ kongresinde konuştu. Gelecek Partisi liderinin gündeminde ekonomi, doğal gaz ve Kanal İstanbul hedefinde ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak vardı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Tekirdağ 1. Olağan Kongresinde hükumeti doğal gaz, ekonomi ve Kanal İstanbul başlıkları üzerinden adeta yaylım ateşine tutarken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a çok sert sözlerle yüklendi.

Albayrak’ı liderliğe hazırlama programı!

Karadeniz’de bulunan doğal gaz rezervinden dolayı son derece memnun olduklarının altını çizen Ahmet Davutoğlu, cuma günü gerçekleştirilen tören üzerinden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ön plana çıkarılmasını ise eleştirdi.

Bakan Albayrak’ın liderliğe hazırlandığını söyleyen Davuıtoğlu, “Gerçekten çok algıya, uzun vadeli bilimsel ve stratejik bir yaklaşımdan çok günü kurtarmaya ve en üzücüsü de milli çıkardan çok ekonomimizi batıran bir bakanı kurtarmaya ve onu iktidar partisinin liderliğine hazırlamaya ayarlanmış bir program gerçekleştirildi.” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi lideri, konuya ilişkin sözlerini şöyle sürdürdü:

Bugün Türkiye’yi bu dar boğaza sokan ne kadar liyakat ve ehliyet yoksunlarını ararsanız hemen kameraların olduğu yere bakın. Hazine ve Maliye Bakanı baş aktör olarak orada. Enerji bakanından ve hatta Cumhurbaşkanından rol çalma peşinde. Elbette tedirgin olduk. Nasıl olmayalım? Daha geçenlerde dolar yükselince “bizim dolarla ne işimiz var” diyen bir ekonomi bakanından bahsediyoruz. Sadece dolar üzerinden bu kerameti kendinden menkul bakanın karnesini hatırlayalım: Kamu dış borcumuz kamu bankaları hariç 115 milyar dolar, Merkez Bankasının bilanço döviz pozisyon açığı 40 milyar dolar, Hazine’nin iç piyasadan kendi vatandaşlarımızdan yaptığı döviz ve altın borçlanması yaklaşık 25 milyar dolar, Kamu bankalarındaki döviz açık pozisyonu 11 milyar dolar, Kamu Özel İşbirliği Projelerindeki taahhütler tam 145 Milyar $. Kabaca 400 milyar dolardan bahsediyoruz.

Demek ki o kaynakla liyakatsiz bakanın açıklarını kapatacaksınız

“Dolarla ne işimiz var”, “dolarla mı maaş alıyorsunuz”, “dolar borcunuz mu var” diyen bir ekonomi bakanına mahkûm ettiler ülkeyi. Bulunan doğal gaz ülkemiz için elbette güzel bir haber. Ama Allah aşkına, bu güzel müjdeyi niçin çocuksu ve inanılmaz abartılı ciddiyetsiz bir eksene çekiyorsunuz. Doğal gaz müjdesini niye milletin gönlünde hiç bir yer edinemeyen başarısız, ciddiyetsiz bir muhterisin ihtiraslarına malzeme kılıyorsunuz. Ama maalesef liyakat ve ciddiyet kaybolunca ortaya çıkan manzara bu oluyor. Demek ki, o kaynaktan elde edilecek gelirle liyakatsiz ve ihtiraslı bakanın açıklarını kapayacaksınız.

Kuzey Kore örneği!

Ahmet Davutoğlu, doğal gaz keşfinin ardından insanların ne kadar sevindiğine göre sınıflandırıldığına işaret ederek şöyle konuştu: “Kuzey Kore’de devlet başkanının bulunduğu yerlerde insanların ne kadar kendilerinden geçerek alkışladıklarını sevinçten göz yaşları döktüğünü görmüşsünüzdür. Sebep basit. Eğer yeteri kadar sevinmezseniz, sevinirken ve kutlarken kendinizden geçmezseniz hesaba çekilirsiniz. Hazine ve Maliye Bakanı’nın dalkavukları da kim ne kadar sevindi çetelesi tutuyor. Sizin başka işiniz yok mu? Bu ülkede ekonomi dibe vururken neredesiniz? İnsanlar açlıktan kıvranırken, evine yemek götüremezken, çocuğunun yüzüne bakamazken neredesiniz? Hiçbiriniz yoksunuz. Ama iktidar bir şey yapınca hepsi, başta sözüm ona çakma amiral gemisinin çakma kaptanları olmak üzere hepiniz bir alkışlama krizine girmiş durumdasınız. Merak etmeyin, yapılan her iyi şeyi tebrik etmek boynumuzun borcu ama o paranın her bir kuruşunun nereye harcanacağını, hangi günahlarınızı örtmek için bu vatandaşın hakkını çarçur edeceğinizi de tek tek soracağız. Şunu da unutmayın. Bu toprağın üstü de altı da, size oy versin vermesin öz be öz 83 milyonun hakkı. Babanızın malı değil. Siz de babanızın malının değil bu halkın helal sermayesinin üzerinde oturuyorsunuz.”

Kanal İstanbul’u topladıkları araziler değer kazansın diye yapacaklar!

Kanal İstanbul üzerinden de hükumeti adeta topa tutan Ahmet Davutoğlu, iktidarı aymazlık içinde olmakla suçlarken şunları söyledi: “Biliyorsunuz bu iktidar Tekirdağ’ı İstanbul’dan, tüm Trakya’yı Anadolu’dan tamamıyla kopartacak, aradaki doğal bağı kesecek ve zaten Avrupa kıtasında sınırlı olan derinliğimizi daha da sınırlayacak bir aymazlık içinde. Bu iktidar Kanal İstanbul ile İstanbul’un batısında yaşayan milyonlarca insanımızı daha da dar bir alana hapsedecek bir ufuksuzluğun peşine takılmış durumda. Bakın çok açık ve net söylüyorum. Kanal İstanbul her şeyden önce İstanbul’a, İstanbul’un tarihine, göz bebeğimiz İstanbul’un toplumsal, coğrafi ve ekonomik yapısına saplanacak bir hançerdir. Bu hançer İstanbul ile et ve tırnak haline gelmiş Tekirdağ’ın bağını da kesip atacaktır. Tekirdağ ile birlikte Edirne ve Kırklareli Anadolu’dan koparılacaktır. Türkiye’nin en yoğun nüfusunun yaşadığı, en ciddi sanayi ve tarım üretiminin yapıldığı bölgelerinden biri parçalara ayrılacaktır. Peki bunu ne için yapacaklar? Daha önce onların sözlerine itimat edip Kanal İstanbul bölgesinden arazi toplayanlar için yapacaklar. Kendilerinin ve yakınlarının topladığı araziler değer kazansın, rant zengini olsunlar diye yapacaklar. Orada verecekleri inşaat ihalelerinde aynen kimsenin geçmediği köprülere gömülen milyarlar gibi bu milletin milyar dolarları gömülsün ve bu iktidarın kayıt dışı kasasına aksın diye yapacaklar. İnsanda azıcık utanma olur.”


Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri