Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu'ndan İstanbul Sözleşmesi yorumu: Kadını korumadan aileyi korumak mümkün değildir

Davutoğlu’ndan İstanbul Sözleşmesi yorumu: Kadını korumadan aileyi korumak mümkün değildir

Ahmet Davutoğlu: İstanbul Sözleşmesi erkekler, kadınlar ve çocukların korunmasına yöneliktir. Bu sözleşmede hiçbir yerde LGBT dahil, Türkiye'yi temel ahlaki meselelerde müeyyide altına sokan bir madde söz konusu değil

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Fox TV ekranlarında İlker Karagöz ile Çalar Saat programının konuğu olarak gündemi yorumladı. İstanbul Sözleşmesi tartışmalarına da değinen Davutoğlu, çarpıcı yorumlarda bulundu.

“Kadını korumadan aileyi korumak mümkün değildir” diyen Davutoğlu, İstanbul Sözleşmesi’nin hiçbir yerinde LGBT’yi savunan veya meşrulaştıran bir ifade olmadığını da söyledi.

Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

SANKİ 2011’DEN ÖNCE BOŞANMA, NAFAKA MESELESİ YOKTU

Gelin bunu bir mesele olarak hep beraber tartışalım ama sadece İstanbul Sözleşmesi bağlamında değil, her gün yaşanan kadın cinayetlerini nasıl durduracağımız konusunda da. Aile korunacak derken ailenin temel değerlerini sarsan bugünkü sosyal bozulma nasıl ortadan kalkacak? Öyle bir kolaycılığa geliniyor ki bütün bu şeyler sanki 2011’den önce hiç yoktu, boşanma yoktu, kadın cinayeti yoktu, nafaka meselesi yoktu. Bir anda İstanbul Sözleşmesi gelince bunlar dışarıdan buraya ithal edildi. Yok öyle birşey.

Davutoğlu: Hem aileyi, hem kadını korumak mümkündür demeyi öğrenmeliyiz

KADINI KORUMADAN AİLEYİ KORUYAMAZSINIZ

Önemli bir hata da şu, bir tarafta kadını korumaya çalışırken aile değerleri sarsılıyor diyen bir grup, diğer tarafta da aile değerleri savunulurken kadının bireysel hakları yok ediliyor diyen bir grup var. Halbu ki hem aileyi korumak hem kadını korumak mümkündür. Hatta kadını korumadan aileyi koruyamazsınız. Kadınlar sokakta can derdindeyken siz ailenizin içinde rahat edemezsiniz. Kadınlarımızı korumadan aileyi koruyamayız. Önce hepimiz kadına karşı şiddet konusunda tek yumruk olmalıyız.

SÖZLEŞMEDE LGBT YOK

İstanbul Sözleşmesi sanki bir torba yasa gibi ve toplumsal yapıyı bozuyor gibi bir kolaycılığa kaçıyorlar. İstanbul Sözleşmesi nafakanın, eşcinsellerin içinde olduğu bir torba yasa değil. İstanbul Sözleşmesi‘nin başlığı şudur, “Kadına karşı şiddetin ve aile içi şiddetin önlenmesine yönelik uluslararası sözleşme” İki tane unsur var burada, kadına karşı şiddeti önlemek ve ev içi şiddeti önlemek. Esası budur, diğer bütün maddeler buna göre yorumlanır. Sözleşmelerin ana mantığı budur. Bunu bir yönetmelik veya yasa zannediyorlar, bu sadece bir çerçeve metindir. Her ülke bu metni kendine göre yorumlar. İstanbul Sözleşmesi erkekler, kadınlar ve çocukların korunmasına yöneliktir, metinde başka birşeyden bahsetmiyor. LGBT demiyor. Bu sözleşmede hiçbir yerde LGBT dahil, Türkiye’yi temel ahlaki meselelerde müeyyide altına sokan bir madde söz konusu değil

Konuşmanın tamamını izlemek için tıklayınız

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri