Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu’ndan koronavirüs açıklaması: İnsanlık bu zorluğu da aşacaktır, yeter ki...

Davutoğlu’ndan koronavirüs açıklaması: İnsanlık bu zorluğu da aşacaktır, yeter ki…

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, evinde kamera karşısına geçerek partisinin koronavirüs hakkındaki değerlendirme ve önerilerini canlı internet yayınları vasıtasıyla Türkiye ile paylaştı.

Koronavirüs kaynaklı sosyal ve ekonomik krizlere karşı çözüm önerilerini de paylaşan Davutoğlu, “Bu kriz bütün dünyayı ilgilendiren bir süreç. Bugün yapılması gereken bir süreç yönetimidir. Önce salgının durdurulması için tedbirlerimizi almalıyız, sonra sağlık çalışanlarımıza destek olmalı ve onların uygun gördüğü şekilde sağlık işlemlerine başvurmalıyız” dedi.

Davutoğlu, “Tedbirin en önemlisi dayanışma bilincidir, ortak kader bilincidir. Bütün zorlukları aştığımız gibi bu zorluğu da aşarız. Yeter ki fiziki temasa geçmeden omuz omuza olalım. Allah ülkemizi, milletimizi ve insanlığı muhafaza eylesin” açıklamasında bulundu.

İşte Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları:

2019 yılı sonunda Çin Halk Cumhuriyetinde ortaya çıkan ve daha önceden insanlarda tespit edilmemiş olan Covid-19 virüsü etki alanını genişletmiş, 12 Mart 2020 tarihi itibari ile pandeminin merkez üssü Avrupa olarak duyurulmuştur.

16 Mart 2020 tarihi itibariyle tüm dünyada 175.817 vaka, 6717 ölüm, 77.871 iyileşme raporlanmıştır. Hâlihazırda 91.229 vaka tedavi sürecinde olup bunların % 7’si hayati risk taşımaktadır.

Temelde ciddi bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkan Covid-19 pandemisi, önemli küresel ve yerel iktisadi riskleri de beraberinde getirmektedir.

IMF tarafından yapılan açıklamada, yılbaşında % 3,4 olarak beklenen 2020 yılı küresel büyümesinin 2019 yılı büyümesi olan % 2,9’un altında kalacağı, düşüş miktarının ve süresinin alınacak önlemler ve pandeminin gelişimiyle ilgili olduğu ifade edilmiştir.

IMF’e göre, ekonomik kayıpların 1/3’ü pandemiye ilişkin direk maliyetler, 2/3’ü ise dolaylı maliyetlerden oluşacaktır.

OECD, bazı kredi derecelendirme kuruluşları ve uluslararası finansal kuruluşlar da 2020 yılı büyüme beklentilerinde önemli aşağı yönlü revizyonlar açıklamışlardır. OECD 2020 yılı büyüme beklentisini % 2,9’dan % 2,4’e, Moody’s ise aynı dönem için beklentisini % 2,4’ten % 2,1’e indirmiştir.

Uluslararası kuruluşlar arasında Covid-19 virüsünün yayılma hızı ve yarattığı yüksek belirsizlik nedeniyle en derin revizyon Uluslararası Finans Enstitüsü’nden (IIF) gelmiştir. Enstitü, 2019 yılında küresel finansal krizden bu yana en düşük büyümeyi gösteren dünya ekonomisinin, pandemi nedeniyle % 1’lik büyüme düzeyine gerileyebileceğini ifade etmiştir.

Ne yazık ki gelişmeler, bu tahminlerin bile iyimser kalacağı bir görünüme işaret etmektedir. Yakın geçmişte benzeri görülmemiş ölçekte bir finansal erime ile başlayan küresel kriz, üretim sektörlerini de talebi de çalışma yaşamını da derinden etkileyen, küresel ekonomi açsından durgunluk ve daralma risklerinin ciddiye alınmasını gerektirecek bir nitelik kazanmıştır.

Sorun çözülse bile iktisadî faaliyetin toparlanmasının, ticaretin tedarik zincirlerinin onarılmasının ve küresel ticaretin Coronavirüs salgını öncesindeki düzeylerine geri dönmesinin belli bir zaman alacağı beklenmelidir. Bu krizin iş yapış tarzımız, ekonomi ve ticaret modellerimiz üzerinde uzun süreli ve kalıcı etkileri olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri