Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu'ndan Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne getirilen Kürtçe yasağına tepki: Kürtçeden neden...

Davutoğlu’ndan Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne getirilen Kürtçe yasağına tepki: Kürtçeden neden rahatsız oluyorsunuz?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Diyarbakır 1. Olağan Kongresi’nde konuştu. Dicle Üniversitesi’nde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde alınan bir kararla Kürtçe kullanılmasının ve tez yazılmasının yasaklanmasını eleştirdi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Diyarbakır’da, partisinin Diyarbakır 1. Olağan Kongresi’nde konuştu. Yüzlerce araçlık konvoy ve yoğun bir destekle karşılanan Davutoğlu, gündeme ve bölgeye dair önemli açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, Dicle Üniversitesi’nde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde geçenlerde alınan bir kararla Kürtçe kullanılmasının ve tez yazılmasının yasaklanmasını eleştirerek, “Bunu hangi akademik ve vicdani gerekçeyle izah edebilirler?” diye sordu.

Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

Hatırlarsanız bana Diyarbekirli kardeşlerim 2016’da Biji Serok Vezir Davutoğlu diye hitap ettiğinde rahatsız olanlara şöyle seslenmiştim; Bana ecnebi diliyle Prime Minister Davutoğlu denildiğinde rahatsız olmuyorsunuz da, bu toprakların saf dili olan Kürtçemiz ile Biji Serok denildiğinde neden rahatsız oluyorsunuz?

İngiliz, Alman, Fransız ve diğer dillerin dil ve edebiyat bölümlerinde bunların kullanılması, bunlarla tez yazılması sizi rahatsız etmiyor da Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümünde bu toprakların saf dili Kürtçe ile tez yazılmasından neden rahatsız oluyorsunuz? Bizim için Yunus Emre’nin Türkçesi ile Feqiye Teyran’ın Kürtçesi aynı derecede azizdir ve bu toprakların ürünüdür.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri