Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu’ndan NATO, Birleşmiş Milletler ve Cenevre açıklaması

Davutoğlu’ndan NATO, Birleşmiş Milletler ve Cenevre açıklaması

İdlib’de yaşanan hain saldırının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, atılması gereken adımları anlattı.

Dış politika hakkında önemli değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu’nun konuşmalarından satır başları:

* NATO’dan Türkiye’nin ilan ettiği güvenlik alanının NATO ittifakı tarafından da kabul edildiği ve bu alanda hava sahasının uçuşa kapatıldığı, Türk birliklerine yönelik her saldırının 5. Madde çerçevesinde değerlendirileceğine ilişkin karar alması talep edilmelidir.

* İşlevselliğin yitirmekte olan Astana ve Soçi süreçlerinin Cenevre süreci ile birleştirilerek 2118 sayılı BMGK kararına dayalı olarak BM şemsiyesi altında daha geniş katılımlı, diplomatik/siyasi/güvenlik/insani boyutlardan oluşan dört ayaklı bir mekanizma geliştirilmelidir.

* Suriyeli mültecilerin bulundukları yerde korunabilmesi için bir BM Güvenlik Gücü oluşturulması talep edilmeli, bu oluşana kadar silahlı kuvvetlerimizin denetimi altında bulunan bölgelerdeki askeri ve sivil koordinasyon tahkim edilmeli ve işleyen bir düzen kurularak mültecilerin ülkelerinde kalması sağlanmalıdır.

* BM denetiminde ve takvime bağlanmış kalıcı bir anayasal düzenin oluşmasına dönük siyasi müzakerelerin derhal başlatılması. Bu müzakerelere paralel olarak bir çözüm halinde mültecilerin rehabilitasyonu ve Suriye’nin yeniden imarı konusunda uluslararası bir destek fonunun oluşturulmalıdır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri