Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu’ndan “Pelikan” yorumu: Piyonlarda telaş ve panik başlamışsa bu sahipsiz kaldıklarının işaretidir

Davutoğlu’ndan “Pelikan” yorumu: Piyonlarda telaş ve panik başlamışsa bu sahipsiz kaldıklarının işaretidir

Ahmet Davutoğlu, “Pelikan” meselesinde ses getirecek yorumlarda bulundu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, gazeteciler Çağlar Cilara, Fikri Akyüz ve Gökhan Özbek’in sorularını yanıtladı.

Gelen sorulara çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, gündeme dair değerlendirmelerde de bulundu. Davutoğlu’na sorulan sorulardan biri de “Pelikan” idi.

Gazeteci Çağlar Cilara, Davutoğlu’na “Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan bir video çekti ve kendi Youtube kanalında yayımladı. Size hodri meydan diyor. Özetle şunu söylüyor: Madem biz kötüyüz, suç işledik, sizi başbakanlıktan indirdik neden gidip suç duyurusunda bulunmuyorsunuz. Gidin, mahkemede anlatın dedi. Hilal Kaplan’ın bu iddialarını size sormak istiyorum” sorusunu yöneltti.

Gökhan Özbek de, “Pelikan size göre bir suç örgütü müdür?” sorusunu Davutoğlu’na yöneltti.

Davutoğlu, gazetecilerin sorusunu yanıtlarken, şu ifadeleri kullandı:

“ADALET BAKANI HUKUK İÇİNDEKİ BÖYLE BİR YAPILANMAYA İŞARET ETTİ”

İsimleri bir kenara koyalım. Evet, devlette Adalet Bakanı’nın imalı şekilde, iktidarda olan bazı başkalarının da açık şekilde söylediği gibi Pelikan diye bir yapılanma var. Bunu ben söylemiyorum sadece. Türkiye Cumhuriyeti’nin Adalet Bakanı bunu imaen de söyledi ve hukuk içindeki böyle bir yapılanmaya işaret etti. Bunu eğer soracaklarsa, önce oralardan başlayarak sorsunlar.

“PELİKAN MESELESİ DAVUTOĞLU MESELESİ OLMAKTAN ÇOKTAN ÇIKTI, BU BİR DEVLET MESELESİDİR”

Halen AK Parti içerisinde etkin olanların dile getirdiği, açıkça ifade ettiği hususlar var. Bu mesele artık Davutoğlu meselesi olmaktan çoktan çıktı. Bu bir devlet meselesidir. Devletin içinde bir network Türkiye’de hukuku katletti, Türkiye’de yolsuzluklara zemin hazırlayacak ilişkiler ağı kurdu. Bunlar tabii ki konuşulacak, acele etmesinler.

“PİYONLAR BAĞIRMAYA BAŞLAMIŞSA BİR TELAŞ, PANİK VAR DEMEKTİR”

Ama bu isimden bağımsız olarak söylüyorum, böyle yapılar geçmişte de oldu. Bu yapıların piyonları vardır, bu yapıların bir de görünen sahipleri vardır. Finanse edenler, teşvik edenler… Bir de görünmeyen sahipleri vardır. Bugün piyonlar bağırmaya başlamışsa, onlar piyon, ben onlarla niye uğraşayım. Biliyorum, piyon. Piyonlar bağırmaya başlamışsa bir telaş var, bir panik var demektir. Hamilerini kaybetme korkusuyla piyonların bağırdığı ortamda sükunetle beklemek gerekir. Niye bağırıyorlar bunlar?

“BANA MEYDAN OKUMUYORLAR, SAHİPLERİNE SESLENİYORLAR”

Bugün bu piyonlar aslında bana meydan okumuyorlar. Bir kere şunu kabul etmiş oluyorlar, isimden bağımsız olarak söylüyorum. Evet “Pelikan” denen yapı biziz diyorlar. Dava edin diyorlar ya, eskiden sahip çıkmıyorlardı. İleri bir aşamadır bu. Kabullendiler. Dava edin dediklerine göre kriminolojik bir mesele olabileceğini de kabullenmiş oldular, sonucu ne olursa olsun. Bunlar kayda geçti. Esas hitap nereye biliyor musunuz? Onları bir piyon olarak kullananlara sesleniyorlar. Onlara sesleniyorlar, bize seslenmiyorlar. Hitabın kime olduğunu, biraz satır aralarını okursanız demeye çalışıyorlar ki biz sizin için çok fedakarlık yaptık, bakın geçmişte şu iddiaları, hakaretleri iftiraları da attık bize sahip çıkın. Bu bir telaş ifadesidir.

“PİYONLARDA TELAŞ VE PANİK ORTAYA ÇIKMIŞSA SAHİPSİZ KALDIKLARININ İŞARETİDİR”

Gün gelir bütün o görünen ve görünmeyen sahipler, o Pelikan dosyasında ismi geçenlerin katkıda bulunanların hepsinin geçmiş ilişkileri ortaya çıkar. Sabretmek lazım, öyle telaşla, panikle olmaz bu işler. Ben 4 yıldır sabrediyorum bu kadar ağır hakaretlere. Şimdi neden bunları konuşma ihtiyacı hissettiler? Hiç telaşa kapılmasınlar. Telaş ve panik piyonlarda ortaya çıkmışsa sahipsiz kaldıklarının işaretidir. Kendilerine yeni sahip arıyorlar ya da eski sahiplerine “bize sahip çıkın” diyorlar. Önce Adalet Bakanı başta olmak üzere kendilerine bugünkü sistem içinden eleştiri yöneltenlerle bir konuşsunlar halletsinler meselelerini, biz ayrıca bunları değerlendiririz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri