Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu'nun avukatından Selahattin Demirtaş açıklaması

Davutoğlu’nun avukatından Selahattin Demirtaş açıklaması

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nun avukatı Ahmet Başcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve başbakanlık yaptığı dönemde Ahmet Davutoğlu’na hakareti gerekçesiyle ceza verilen Selahattin Demirtaş açıklamasında bulundu.

Ahmet Davutoğlu’nun avukatından Selahattin Demirtaş açıklaması geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na ve kamu kurumlarına yönelik hakaret ve diğer suç iddialarıyla HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş aleyhine 2015 yılında açılan kamu davasının karar duruşmasında, 11 ay 20 gün hapis cezası kararı alındı.

Söz konusu kamu davası basın yayın organlarında “Demirtaş’a Davutoğlu’na hakaretten 11 ay 20 gün hapis cezası verildi” başlığıyla duyurulurken, Davutoğlu’nun Avukatı Ahmet Başçı’dan açıklama geldi.

AVUKAT AHMET BAŞÇI: YARGILAMA DAVUTOĞLU’NDAN BAĞIMSIZ

Başçı, kamu davalarında şikayet veya şikayetten vazgeçme gibi bir hakkın olmadığını ve yargılamanın Davutoğlu’ndan bağımsız bir şekilde gerçekleştiğini hatırlatırken, Davutoğlu ve avukatlarının davanın duruşmalarına hiçbir zaman iştirak etmediğini ifade etti.

Başçı, “Müvekkilimden bağımsız olarak yürüyen ve başkaca da suç ve mağdurların olduğu yargılamanın müvekkilimiz üzerinden izah edilmeye çalışılması hakikat dışı ve kötü niyetli bir yaklaşımdır” dedi.

Başçı, ayrıca müvekkili Davutoğlu’nun Şubat 2020’de şahsına yönelik tüm davalardan feragat ettiğini de hatırlattı.

Başçı’nın yayımladığı açıklama şu şekilde:

Başta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere dönemin Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve kamu kurumlarına yönelik “kamu görevlisine hakaret” ve diğer suç iddialarıyla aleyhine 2015 yılında RESEN ve KAMUSAL soruşturma ve yargılama yürütülen Sayın Selahattin Demirtaş’ın Mersin’de görülen ceza davası, Sayın Ahmet Davutoğlu’ndan bağımsız gerçekleşen bir yargılamadır.

İş bu yargılamanın salt Sayın Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’na hakaret iddiasıyla gerçekleştiği beyanı gerçek olmayıp açıkça kötü niyettir.

1.) Sayın Genel Başkan yeni bir sayfa açma adına daha önce şahsına yönelik ve kamusal olmayan tüm davalardan Şubat 2020 yılında feragat etmiştir.

2.) Mersin’de görülen davanın duruşmalarına Sayın Ahmet Davutoğlu ve avukatları hiçbir zaman iştirak etmemiştir.

3.) Kamu davalarında şikayet veya şikayetten vazgeçme yoktur; yargılama süreçlerini de etkilemez.

Müvekkilimden bağımsız olarak yürüyen ve başkaca da suç ve mağdurların olduğu yargılamanın müvekkilimiz üzerinden izah edilmeye çalışılması hakikat dışı ve kötü niyetli bir yaklaşımdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri