Ana SayfaTürkiyeDavutoğlu'nun hedefinde AK Partili eski bakan var

Davutoğlu’nun hedefinde AK Partili eski bakan var

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Ilısu Barajı’na AK Partili eski bakan Veysel Eroğlu’nun adının verilmesine tepki gösterdi. Davutoğlu, itibar yolsuzluğuna dikkat çekti.

Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda kamu kaynaklarıyla inşa edilen yapıların, yaşayan siyasetçilerin isimlerinin verilmesini eleştirdi.

Davutoğlu, Ilısu Barajı’na AK Parti milletvekili ve eski Bakan Veysel Eroğlu’nun adının verilmesine, “İtibar yolsuzluğu kamu kaynaklarıyla yapılan bina, tesis ve komplekslere yaşayan siyasilerin, bürokratların adının verilmesinden kaynaklanan bir yolsuzluk türüdür” tepkisini gösterdi.

İtibar yolsuzluğu vurgusu

“Ders: Siyasi Ahlak Konu: İtibar Yolsuzluğu Nedir” notuyla paylaştığı videoda Davutoğlu, şunları söyledi:

“İtibar yolsuzluğu ilk kez partimizin Temiz Siyaset Belgesi’nde adı koyulan, tanımlanan bir yolsuzluk türüdür. Özetle kamu kaynaklarıyla yapılan bina, tesis, ve komplekslere yaşayan siyasilerin, bürokratların adının verilmesinden kaynaklanan bir yolsuzluk türüdür. Kamu kaynaklarından ekonomik rant elde etmek ne kadar yanlış ve yolsuzluk ise siyasi prestij ve itibar elde etmek de o derece yanlış bir yolsuzluk türüdür.

Bugün hizmete giren Ilısu Barajı’na eski bir bakanın adının verilmesi de bunun en son çarpıcı örneğini oluşturmuştur. Dışişleri Bakanı olduğumda adımın verildiği bir tabelayı indirtmiş ve Başbakan olduğumda da bu genel ilkeyi bir siyasi ahlak ilkesi olarak bir talimatla bütün birimlere bildirmiştim.

Gelecek Partisi olarak bu tutumumuz açıktır. İktidara geldiğimizde kamu kaynaklarıyla yapılan hiçbir bina, kompleks, tesis, üniversite ve okula yaşayan siyasilerin adları görevleri ne olursa olsun verilemeyecektir. Biz adımızı binalara değil gönüllere yazmaya geliyoruz.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri