Ana SayfaTürkiyeDenizi doldurup Yomra'ya golf sahası yapacak

Denizi doldurup Yomra’ya golf sahası yapacak

Türkiye seçime gidiyor. Belediye başkan adayları da yoğun bir şekilde kampanyalarını yürütüyor. Trabzon’un Yomra ilçesi belediye başkanı ve adayı İbrahim Sağıroğlu şimdiye kadar yaptığı hizmetleri anlattı.

Halkla iletişimi ve bundan sonra yapacaklarından bahseden Sağıroğlu, Bizim insanımız hizmet istiyor bunda hem fikiriz. Kırsala çıktığımız zaman biz bu dönem içerisinde sadece büyükşehirle beraber yüzde 90 seviyesinde ana arterlerimizin tamamı asfaltlı betonlarımızın sözümüz olmamasına rağmen ara yollarda da yüzde 90 seviyesindeyiz. Hala daha devam ediyoruz. 31 Marta kadar tamamını tamamlamayı düşünüyoruz. Havalar el vermezse Eylüle kadar tamamlamış olacağız. Orada kırsalımızda vatandaşımızın memnuniyetini alıyoruz. Şehir merkezi ile ilgili söylediğim gibi 15 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum halkla her an iç içeyim hem diğer taraftan geçmişte de yaptığım meslekler doğrultusunda toplumun her kesimi ile muhabbet, dostluk halindeyiz.” Diye konuştu. Soruları samimi bir şekilde cevaplayan Sağıroğlu yeni seçimde iddialı olduğunu belirtti.

Kaç dönemdir belediye başkanlığı yapıyorsunuz?

3. dönem inşallah 4.dönemde devam edeceğiz.

Belediye başkanlığı yaptığınız sürede halkın size yaklaşımı nasıl oldu?

Biz hizmet yönetme modeli olarak 2004 yılında belediye meydanımızda yapmış olduğumuz mitingde vatandaşımıza söz vermiştik 24 saat hem kapılarımız hem telefonlarımız hem de iş yerimiz halkımıza açık olacaktır. Aynı uygulamayı 15 yıldır devam ettiriyoruz. İnşallah 20. Yılda da aynı uygulamayla beraber devam edeceğiz. Yani halkımızda aramızda bir mesafe söz konusu değildir. Makamda bulunduğumuz zamanlarda kapımız, makamda olmadığımız zamanda telefonumuz, boş olduğumuz zamanlarda da sokakta halkın arasındayız.

Belediye başkanı olduğunuz 3 Dönemde bizzat alakadar olduğunuz, özellikle yapılmasını istediğiniz projeler oldu mu? Bunlar nelerdir?

Ben iki dönem Yomra belediye başkanlığına parlamentoda grubu bulunmayan muhalif parti tarafından aday oldum. Halkımızın teveccühü ile beraber yüksek bir oy oranı ile seçildim. Bu süre zarfında vatandaşımıza hizmet beyannamemizde ne söz verdiysek yüzde 20 fazlasını hayata geçirmenin de vatandaşlarımızda beraber mutluğunu yaşamış olduk. Geldiğimiz süreçte geçen dönem itibariyle sayın içişleri bakanımızla beraber AK belediyecilikle buluşma imkanımız oldu orada da bu günde vatandaşlarımıza anlatmak istediğimiz fark şuydu Yomra’ya söz verdiğimizden fazlasını yaptık ama mega projeleri hayata geçiremedik çünkü iktidar desteğimiz yoktu. Geldiğimiz noktada Kaşüstü modern kavşağımızdan tutun, hastanemiz, adliyemiz, üniversitemiz, yurtlarımız, deniz dolgumuz, şehir meydanımız, kentsel dönüşümümüze kadar tüm projelerimiz uzun yıllar uğraş verdiğimiz fakat desteğimiz olmadığı için yapamadığımız projeler. Bunları yüzde 90’ını başladık birini de başlıyoruz.

Golf sahası yapılacaktı Yomra’ya bu proje hala devam ediyor mu? Ne durumda?

Bu proje devam ediyor. Sahil dolgu projesi olacak şu an itibariyle imar planı onaylandı. Bu projenin içinde sürprizlerde var. Balıkçı barınaklarımızın olduğu bölgede Kalafka deresine kadar olan kısımda 650 dönümlük bir dolgu alanı inşa edilecek. 300 dönümlük uluslararası golf müsabakaları yapılabilecek gol sahası inşa edilecek. Geriye kalan 350 dönümlük alanın tamamı yeşil alan, park bahçe olacak. İçinde herhangi bir inşaat alanı olmayacak. Ama aynı projenin içinde 800 odalı konaklama olacak, otoparkı olacak, mini alışveriş merkezi olacak, toplantı ve bale salonları olacak, yüzme havuzları olacak, ama projenin sürpriz kısmı da şu asla betonarme ile ilgili herhangi bir şey olmayacak. Bir ipucu da vermek gerekirse değerlendirildiğinde 100-150 milyon dolarlık bir proje iken biz 20-25 milyon dolara bu projeyi hayata geçirmeye çalışacağız.

Trabzon havalimanında pisten çıkan uçağı aldınız onun için ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Çevre şehircilik bakanımız Sayın Murat Kurum’un desteği ile beraber uçağın olacağı yere bir seyir terası koyuyoruz aynı zamanda millet kıraathanesi, restoran, kütüphane koyacağız. Bununla birlikte belediye binamızın karşısındaki 20 dönümlük alanı Yomra Belediyesi kaynaklarından yaklaşık 15 milyonluk bir bütçe ile kamulaştırdım, orada bulunan park karmaşasını halledip otopark yapmak ve eski binaların yerine dünya ticaret merkezi, ortasına saat kulesi koyarak şehir merkezi yapmayı planlıyoruz. Buradan gitmek istediğimiz sonuç şudur yerel yönetimler belediyeler artık bu büyükşehir yasasıyla beraber merkezi hükümetten bütçeden alınan paylarla beraber hem buradaki personel giderlerine hem yakıt giderlerini karşılayıp kırsalda da vatandaşlarımıza hizmet etme imkânımız çok fazla yok. Artık yerel yönetimlerimizin bir ticarethane olarak düşünüp, değerlendirmemiz lazım. Bu manada da yerel yönetimlerimiz kendileri bir kısım projeler ortaya koymak suretiyle en azından çalışan personel maaşlarını ortaya koyduğumuz aktivitelerle birlikte hayata geçirsek geriye kalan merkezi bütçeden gelen payımızla da sizlere hem merkezde hem taşra da daha fazla hizmet daha fazla yatırım yapma imkânı sağlarız.

Yomra ve Kaşüstü çok gelişti. Bu gelişmede çok yoğun bir şekilde gelen Arap turistlerin etkisi oldu mu?

Bizim Yomra’mızın özellikle Kaşüstümüzün bu hızlı gelişiminin nedeni tabi ki de Arap turistlerdir. Onlar bizim velinimetimizdir. Burada ciddi derecede hem mülkiyet hem konut edinme imkanları oldu. Dolayısıyla düne kadar Yomra da 3 tane 5 tane yapsat müteahhitti varken şu an belki 105 tane var. Şu an bir kısım ekonomik kriz nedeni ile sekteye uğramış olsak da önümüzdeki yılın rezervasyonları şimdiden 2 katı durumda. Bölgemizin en önemli geçim kaynağı turizm ve biz bunu el ele vererek değerlendirmemiz lazım.

Arapların gelişi ile konut fiyatları uçuk bir hal aldı. Bu nedenle de yerel halk mağdur halde. Bu konu hakkında fikirleriniz nelerdir?

Bir yerde bir hareket bir bereket olduğu zaman toplumun bütün katmanlarına aynı değerde yansımaz. Şöyle düşünün ben devlet memurluğu yapıyorum emekli olduğumda eskiden devlet memuru olarak emekli olduğunda belki 10 Bin lira belki 20 Bin liraya bir konut sahibi olabilirdim. Şuan da Arapların gelişiyle birlikte Kaşüstün’de en düşün dairenin fiyatı 300 Bin lira değerinde ve bunu bir memur emeklisi olarak almam mümkün değil. Ancak bu halkın bir kesimini ilgilendiriyor. Diğer kesime döndüğünüz zaman orada bir mülk sahibiydiniz ve arazileriniz vardı. Bu arazilerinizin karşılığı olarak yüzde 20 kat alırken şimdi yüzde 50 oranda kat karşılığında veriyorsunuz. Şimdi burada toplumda neye bakılır çoğunluğa mı katkısı var azınlığa mı etkisi var? Çoğunluğa katkısı var. Bahsettiğiniz konuya katılıyorum. Ama Yomra’nın da sizin bildiğiniz gibi Kaşüstü’nün de varoş kısmı var. İnsanlar bütçesine göre hareket etmek adına o bölgelerdeki evleri de tutmaları gerekecek.

Yeni belediye seçimlerinde tekrar seçilme şansınız sizce nedir, kendinize güveniyor musunuz?

Son yapılan anketlere göre yüzde 73 oldu. Benim sahadan edindiğim intiba devlet memurluğu yaptım, başbakanlık müşavirliği yaptım, esnaflık yaptım, müteahhitlik yaptım, toplumun bütün kademelerinden geçtim. Çok hizmet yapabilirsiniz, çok mega projelerde hayata geçirebilirsiniz ama gönüllere dokunamıyorsanız bir adım yol alamazsınız. Önemli olan gönül belediyeciliğini ele alıp gönüllere dokunabilmektir. Bizim insanımız hizmet istiyor bunda hem fikiriz. Kırsala çıktığımız zaman biz bu dönem içerisinde sadece büyükşehirle beraber yüzde 90 seviyesinde ana arterlerimizin tamamı asfaltlı betonlarımızın sözümüz olmamasına rağmen ara yollarda da yüzde 90 seviyesindeyiz. Hala daha devam ediyoruz. 31 Marta kadar tamamını tamamlamayı düşünüyoruz. Havalar el vermezse Eylüle kadar tamamlamış olacağız. Orada kırsalımızda vatandaşımızın memnuniyetini alıyoruz. Şehir merkezi ile ilgili söylediğim gibi 15 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum halkla her an iç içeyim hem diğer taraftan geçmişte de yaptığım meslekler doğrultusunda toplumun her kesimi ile muhabbet, dostluk halindeyiz. Yapılan anket sonuçları da yüzde 70 biz üstü için gayret ediyoruz. Bu dönem hedefimiz şudur. Trabzon da ilçe belediyeleri içinde en yüksek oyu biz alacağımızı düşünüyor ve bu amaçta hareket ediyoruz.

Röportaj: Sena Yılmaz

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz