Ana SayfaTürkiyeDEVA Partisi'nin programında Gelecek esintileri

DEVA Partisi’nin programında Gelecek esintileri

Ali Babacan liderliğinde kurulan ve geçtiğimiz çarşamba günü lansmanını yapan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) gerek lansmanda yaptığı inanılmaz hatalar gerekse kurumsal kimliğinde ön plana çıkan birtakım acemeliklerle sosyal medyanın konusu olmuştu.

DEVA Partisi, açılış töreninde partililere ve gazetecilere dağıttığı parti programıyla da eleştirilerin odağında yer aldı. Partinin programında Gelecek Partisi’nin programından neredeyse “copy – paste” derecesinde benzerlikler olduğu dikkatlerden kaçmadı. 13 Aralık tarihinde kurulan Gelecek Partisi’nin programında da yer alan benzer ifadeler oldukça tepki çekti.

Kürt Sorunu ve Anadilde Eğitim, Parlamenter Sisteme Dönüş, Yeni Anayasa, Alevi Vatandaşlar, Mülakat Sistemi, Eğitim gibi başlıklarda Gelecek Partisi’nin programından çokça esintiler yer aldığı görüldü.

İşte madde madde iki parti programındaki benzerlikler.

Kürt Sorunu ve Anadilde Eğitim

2019 Aralık ayında kurulan Gelecek Partisi Türkiye’de anadilde eğitim hakkını programına ilk alan parti olmanın yanı sıra programında Kürt sorununa ve Anadilde eğitim problemine demokratik hakların eksikliği ve bu eksikliğin istismar edilmesinin sebep olduğuna yer vermişti. Ali Babacan tarafından kurulan DEVA Parti ise Kürt sorunu ve Anadilde eğitim konusuna demokratik bir hukuk devleti olma konusundaki eksikliklerin sebep olduğu vurgusunu ekledi.

Anadilin bir çatışma konusu haline getirilmesini doğru bulmadıklarını
deklare eden DEVA Parti Kürt vatandaşların anadillerini kullanmaları ve
geliştirmeleri için gerekli düzenlemeleri yapacaklarını da programına
eklediğini duyurdu. Ali Babacan, “Resmi ve ortak dilimiz olan Türkçenin iyi öğretilmesi esas olmakla birlikte anadile ilişkin talepleri, vatandaşlarımızın kültürel farklılıklarının tanınması, temel bir insan hakkı ve pedagojik bir gereklilik olarak ele alıyoruz. Bu itibarla, anadil hakkı kapsamında bütün vatandaşlarımızın anadillerini kullanmaları ve geliştirmeleri için gerekli düzenlemeleri yapmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullanırken Ahmet
Davvutoğlu ise “Demokratik ve kalkınmış ülkelerde olduğu gibi, ana dilin
eğitimde ve sosyal hayatta öğretilmesi ve kullanımı, vatandaşlarımızın bu
vatana duydukları aidiyet bilincini güçlendirecek, toplumsal barış ve
dayanışmamızı tahkim edecektir.”
şeklinde konuşarak anadilde eğitim
konusunda daha geniş bir içerik sundu.

Parlamenter Sisteme Dönüş

Henüz partisini kurmuş değilken bile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yanlışlarını ve yol açacağı sorunları dile getiren Ahmet Davutoğlu, partisinin programına da geniş bir şekilde Demokratik Parlamenter Sisteme geri dönme vaadini eklemişti. Aynı şekilde partisinin programında “Türkiye’nin siyasal sorunlarının temelinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yattığı” vurgusu yer alan Ali Babacan da yeni bir Anayasa ile birlikte, kuvvetler ayrılığı ve güçlü parlamenter sistemin tesis edilmesi gerektiğini söyledi.

Babacan’ın 2017 yılında gerçekleştirilen referandum sonrası yapılan Anayasa değişikliğiyle demokratik denge ve denetim mekanizmalarının yok olduğu ve TBMM ve yargının işlevini yitirdiğine dair kurduğu cümleler Davutoğlu’un parti programında yer alan “Başkanlık sistemi, Yasama ve yürütmenin birbirlerinin görevlerine son verebildiği, hukuki hiyerarşinin alt-üst olduğu, kuvvetler ayrılığının yerini kuvvetler birliğinin aldığı, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ve milletvekilliğinin fiilen anlamsızlaştığı, bağımsız ve tarafsız yargının büyük ölçüde ortadan kalktığı bu sistem, sadece hukuk devletini yaralamamış; aynı zamanda, seçim barajını kaldırmak yerine sorunlu bir ittifak düzenini tesis etmesiyle siyasetin ve siyasi partilerin de özgün tabiatını tahrip etmiştir” ifadesi ile olan benzerliği de dikkatlerden kaçmadı.

Yeni Anayasa

Parti programında ” Partimiz milletimizin hak ettiği yeni anayasanın mümkün olan en geniş katılımla sıfırdan yazılması gerektiğini savunmaktadır.” diyen Ahmet Davutoğlu, ayrıca “Partimiz darbe dönemlerinin izlerinden arındırılmış, hiçbir tabudan ve korkudan çekinmeden, hiçbir bahaneye sığınmadan, milletimizin tamamını bütün farklılıklarıyla kucaklayarak toplumsal normalleşmemizi sağlayacak, insan onurunu ve temel hak ve özgürlükleri teminat altına alacak yeni bir toplumsal sözleşmenin kaçınılamaz ve zorunlu bir ihtiyaç olduğunu düşünmektedir.” şeklinde konuşmuştu.

Ali Babacan ise parti programında yeni bir Anayasa iddiasında bulunmakla
beraber yeni bir Anayasa’yla birlikte kuvvetler ayrılığı ve Demokratik
Parlementer Sistem’in tesis edilmesi gerektiği vurgusunu yaptı.

Alevi Vatandaşlar

Gelecek Partisi parti programında Alevi vatandaşlara ve taleplerine yönelik
somut vaatlerde bulunmuştu.“Alevi yurttaşlarımızın inanç ve öğreti temelli
taleplerini karşılamak üzere, geleneksel mürşid, pir ve dede ocakları esas
alınarak ve modern Alevi örgütlerinin talepleri göz önünde bulundurularak
cem evlerine hukuki statü tanınacak, eğitim ve istihdama yönelik taleplerine
eşit yurttaşlık hakkı ve demokratik uzlaşı temelinde çözüm bulunacaktır.”

şeklindeki somut ve net vaatler Gelecek Partisi programında tutarlı bir yer
bulmuştu.

DEVA Partisinde ise Alevi vatandaşlara yönelik eşitlik vurgusunun
yanı sıra “Başta Cem Evlerine ilişkin talepleri olmak üzere inanç, düşünce ve davranış temelinde birikmiş sorunlarının çözüme kavuşturulması için gerekli adımları atacağız.” şeklinde ucu açık bir ifade kullanıldı.

Mülakat Sistemi

Mülakat sistemine Gelecek Partisi, “Kamuya personel istihdamında ve meslek içi yükselme ve nitelikli görevlere seçimlerde mevcut mülakat sistemi kaldırılacaktır. Her türlü kayırmacılığa açık kapı bırakan mülakat sisteminin yerine objektif kriterlere dayalı sınavlar yapılacaktır” şeklinde bir vurgu yaptı.

Babacan’ın Deva Partisi ise “Kamu görevine alınmada sınavlara ilişkin adalet, şeffaflık, dürüstlüğü mutlaka sağlayacak, yazılı sonuçlara itibar edecek, mülakat uygulamasına son vereceğiz. “ dedi. DEVA Partisinin programının, Mülakat Sistemi konusunda daha somut ve net açıklamalar yapan Gelecek Partisi programı ile mülakat sistemi konusunda da örtüştüğü, DEVA Partisinin söylediklerinin önceden Gelecek Partisi tarafından söylendiği ortadadır.

Eğitim ve Öğretim

Eğitim sistemi konusu iki partinin de programında geniş bir yer aldı. Gelecek Partisinin evrensel bilinç, şahsiyetin gelişimi, yenilikçi ve yaratıcı düşünme, özgüven, analitik düşünme gibi ifadeleri çok benzer bir şekilde DEVA Partisinin progamında da yer aldı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri